Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dołożą 7,4 mln zł do przebudowy Rynku Łazarskiego? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dołożą 7,4 mln zł do przebudowy Rynku Łazarskiego?
02-12-2019 08:15   Janusz Ludwiczak
Prezydent zapowiedział, że na wtorkowej sesji zwróci się do Rady Miasta Poznania o zwiększenie środków na przebudowę Rynku Łazarskiego.
– Jest to długo oczekiwane przez mieszkańców Łazarza i kupców przedsięwzięcie rewitalizacyjne. Inwestycja jest gotowa do realizacji, a dzięki skróceniu czasu przebudowy modernizacja Rynku Łazarskiego zakończy się latem 2021 roku – przekonuje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Przypomnijmy. W połowie września miasto ogłosiło trzeci już przetarg na przebudowę Rynku Łazarskiego, do którego stanęły trzy firmy. Ich oferty opiewały na kwotę od 42 393 055,48 do 53 742 706,74 zł. Tymczasem miasto na przebudowę Rynku Łazarskiego zamierzało przeznaczyć 35 mln zł. Oznacza to, że najtańsza oferta przekraczała budżet o 7 393 055,48 zł.

O zwiększenie środków podczas wtorkowej sesji prosić będzie miejskich radnych prezydent.

– Przebudowa Rynku Łazarskiego jest długo oczekiwanym przedsięwzięciem rewitalizacyjnym dla mieszkańców Łazarza i kupców. Inwestycja jest gotowa do realizacji, a dzięki skróceniu czasu przebudowy modernizacja Rynku Łazarskiego zakończy się latem 2021 roku – przekonuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Dołożenie brakującej kwoty umożliwi rozstrzygnięcie przetargu. Środki mają pochodzić z rezerwy inwestycyjnej.

– Po analizie całego procesu przygotowania inwestycji, a także panującej sytuacji na rynku wykonawców, należy zauważyć, że rosnący popyt na usługi budowlane, rosnące ceny usług, materiałów budowlanych i kosztów pracy to trend, który utrzymuje się wykazując tendencje wzrostowe. Należy uznać, że zaproponowana najniższa oferta w postępowaniu przetargowym opiewająca na kwotę 42,4 mln zł oddaje realnie dzisiejszy poziom cen usług budowlanych, a mając na uwadze realia aktualnej perspektywy unijnej nie należy oczekiwać zasadniczego spadku cen do 2023 roku i nie można wykluczyć dalszego ich wzrostu – informuje Urząd Miasta Poznania.

Czy należy zwiększyć środki finansowe na tą inwestycję czy szukać innego rozwiązania, np. przeprowadzić inwestycję w innym charakterze? Oto w ubiegłym tygodniu zapytaliśmy radnych, wybranych z okręgu Łazarz-Jeżyce-Wilda. Do wszystkich pięcioro radnych wysłaliśmy zapytanie na oficjalny adres e-mailowy oraz również kopię na prywatną skrzynkę.

– Uważam, że trzeba rozstrzygnąć przetarg w tym podejściu, nawet jeżeli wiąże się to ze zwiększeniem limitu wydatków na projekt do niezbędnego pułapu. Wyraźnie niższe oferty wykonawców niż w poprzednich przetargach wskazują, że projekt został już znacząco zoptymalizowany, przede wszystkim pod względem organizacji robót, natomiast jego "odchudzanie" merytoryczne odbywałoby się już kosztem jakości przestrzeni publicznej. Zupełna zmiana sposobu i projektu przebudowy oznacza wyrzucenie do kosza kilku lat pracy projektowej, przedłużenie tej fazy o dalsze lata i sprawia, że inwestycja spada na koniec kolejki realizacyjnej w mieście – odpowiedział radny Łukasz Mikuła.

– Uważam, że należy znaleźć brakującą kwotę, żeby Rynek Łazarski i jego okolicę wyremontować – wskazuje radna Dorota Bonk-Hammermeister.

– Uważam, że należy szybko podjąć decyzje, czy zwiększamy środki. Moim zdaniem zorganizowanie nowego przetargu i odsuwanie w czasie tej inwestycji będzie powodowało, że wykonanie inwestycji będzie coraz droższe. Jeśli prezydent zdecyduje, że nie zwiększy środków w tym rozwiązaniu, to należy zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Tak czy siak Rynek Łazarski musi zostać wyremontowany, bo jego stan woła o pomstę do nieba. Kupcy naprawdę są cierpliwi, ale już lekko niezadowoleni, że to tyle lat trwa, skoro wybrano taki projekt, to już wiemy że taniej nie będzie – przekonuje radna Lidia Dudziak.

- Rynek Łazarski to miejsce szczególne, ważne dla każdego mieszkańca tej części Poznania, projekt jego remontu jest wynikiem konkursu i poprzedzony był długimi konsultacjami z wszystkimi zainteresowanymi stronami. Unieważnienie przetargu na tym etapie może spowodować, że remont Rynku Łazarskiego zostanie odłożony w czasie. Istotne, też jest to, że dzięki przeniesieniu targowiska tymczasowego z płyty Rynku na teren za Szkołą Muzyczną, udało się obniżyć koszt remontu o kilkanaście milionów złotych - uważa radny Filip Olszak.

– Z uwagi na to, że projekt przebudowy Rynku Łazarskiego jest kompromisowym rozwiązaniem, którego wypracowanie trwało dość długo oraz z uwagi na to, że oferta wybrana w trzecim przetargu wydaje się być optymalna, jestem zdania, że należałoby zwiększyć środki po to, aby inwestycję zacząć realizować. Wraz z kolegami radnymi Filipem Olszakiem i Łukaszem Mikułą będziemy tę opcję proponować i będziemy o tym rozmawiać. Nam także zależy na tym, aby przebudowa Rynku Łazarskiego zakończyła się w 2021 roku czyli jeszcze w trakcie trwania tej kadencji Rady – odpowiedziała nam radna Marta Mazurek.

Pierwotnie remont Rynku Łazarskiego miał rozpocząć się już w czerwcu 2018 r. i miała zakończyć się w przyszłym roku. Początkowo zakładano, że realizacja inwestycji wraz z przygotowaniem projektu nie przekroczy 10 mln zł.

Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko ma zostać zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi mają zyskać szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.
Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka ma pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki".

Dodajmy, że obecnie projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej przewiduje przeznaczenie ze środków budżetu miasta na przebudowę Rynku Łazarskiego łącznie 37 mln 725 tys. zł, z czego w 2020 r. – 22 814 206 zł, w 2021 – 13 504 300 zł, a w kolejnych latach po 8 600 zł na utrzymanie targowiska.


R E K L A M A

Komentarze (1)

02-12-2019 17:01:29
eka z małeki
-tak myślę,że tych Prawdziwych Straganiarzy można z powodzeniem pomieścić na małym ryneczku pomieścić-czasowo!!!Ci którzy kupują to mnie na pewno poprą i wiedzą o kogo mi chodzi!!!A ci którzy koniecznie chcą pozostać (nie mówię że ich nie powinno być!!!)mogą się przenieść w wyznaczone miejsca.Może to byłoby jakieś rozwiązanie????Może tak??? eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: