Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z budową parkingu wielopoziomowego na MTP? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z budową parkingu wielopoziomowego na MTP?
27-11-2019 07:30   Janusz Ludwiczak
Dopiero w połowie przyszłego roku ma być gotowa nowa koncepcja parkingu wielopoziomowego na terenie MTP. Sama inwestycja może ruszyć najwcześniej w 2021 r. Problem w rozpoczęciu budowy wyniknął z tego, że parking miał powstać jak się później okazało na terenie dawnego cmentarza żydowskiego.

Przypomnijmy. W marcu ubiegłego roku Międzynarodowe Targi Poznańskie planowały rozpocząć budowę parkingu wielopoziomowego, który początkowo miał pomieścić 400 aut, a po rozbudowie nawet 1,2 tys. pojazdów, na 6 poziomach. O czym więcej w artykule: Targi wybudują parking wielopoziomowy - pomieści 1200 aut. W przyszłym roku ruszy remont Areny {►}.

Planom tym stanowczo sprzeciwiali się rabini z Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie oraz wyznawcy judaizmu.

– Dla Żydów największą świętością jest cmentarz żydowski. Tam zmarli czekają na Mesjasza. Dla Żydów największą wartością nie są nagrobki, ale to, co się kryje w ziemi. Nie wolno rozkopywać grobów. Ekshumacje są niedopuszczalne, możliwe jedynie w ściśle określonych i wyjątkowych sytuacjach. Dla Żydów w zasadzie nie istnieje pojęcie "likwidacji cmentarza". Planami Targów byli bardzo oburzeni rabini z Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie – powiedziała Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.

Władze MTP uznały, że parking powstanie w innej lokalizacji, poza granicami cmentarza żydowskiego, przy hali nr 2. Kiedy więc ruszą prace związane z budową parkingu?

– Planowane są prace związane z badaniem gruntu oraz prowadzone są prace nad przygotowaniem koncepcji parkingu wielopoziomowego na terenie MTP z wjazdem od ulicy Głogowskiej. Przewidywane zakończenie prac nad koncepcją to II kwartał 2020. Opracowywana koncepcja nie zakłada budowy na terenie, na którym w przeszłości znajdował się cmentarz – wyjaśnia portalowi lazarz.pl Karolina Nawrot z centrum prasowego Grupy MTP.

W 5564 roku (według kalendarza hebrajskiego, czyli w 1804 roku) przy ulicy Głogowskiej i Śniadeckich powstał cmentarz żydowski, po likwidacji starego cmentarza, który znajdował się na tzw. Musznej Górze (czyli w okolicach dzisiejszego placu Wolności). W czasie II wojny światowej cmentarz ten został zniszczony przez hitlerowców. Po wojnie część cmentarza zajęły Międzynarodowe Targi Poznańskie. W latach 80., po rozbudowie targów natknięto się na pozostałości szczątków ludzkich, które przewieziono i pochowano w specjalnie wydzielonej kwaterze cmentarza na Miłostowie, oznaczając miejsce pochówku macewami pochodzącymi ze znalezionego miejsca.

W czerwcu 2008 roku odsłonięto Miejsce Pamięci z sześcioma macewami. Podczas uroczystości kilkudziesięciu przedstawicieli społeczności żydowskiej z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych w języku jidysz, hebrajskim, a także angielskim, rosyjskim, niemieckim i polskim modliło się nad macewą wielkiego rabina Akiva Egera. W wydarzeniu uczestniczył też ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki oraz przedstawiciele władz miasta i województwa.

Akiva Eger był Rabinem Poznania i Wielkiego Księstwa Poznańskiego w latach 1815-1837. Kierował jedną z najsławniejszych i największych w Europie uczelni talmudycznych.

Po wielu latach starań, rozmów i przygotowań Poznańskiej Gminie Wyznaniowej Żydowskiej przy wsparciu Komitetu Odbudowy Cmentarzy Żydowskich z Londynu udało się wykupić teren podwórza kamienicy przy ulicy Głogowskiej 26a. Negocjacje z mieszkańcami, miastem i Spółdzielnią Mieszkaniową Grunwald trwały kilkanaście miesięcy. W końcu, wiosną 2008 roku ruszyły prace budowlane. Usunięto garaże, a w ich miejscu powstał zielony skwer z sześcioma macewami upamiętniający poznańskich Żydów. W bramie prowadzącej na dziedziniec umieszczono pamiątkowe tablice w trzech językach: polskim, hebrajskim i angielskim oraz specjalny kran z wodą do obmywania rąk. W obawie przed wandalami teren został ogrodzony murem i objęty monitoringiem.


R E K L A M A
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

kwi

do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne

25

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo

26

kwi

Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37

15

maj

do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact

17

maj

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: