Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Osiedla Św. Łazarz chce zlikwidować przyciski na sygnalizatorach. Co na to ZDM? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Osiedla Św. Łazarz chce zlikwidować przyciski na sygnalizatorach. Co na to ZDM?
27-11-2019 01:04   Janusz Ludwiczak
Jak już informowaliśmy łazarski radny Damian Marciniak postuluje, by zlikwidować przyciski dla pieszych na sygnalizatorach świetlnych. Zdaniem ZDM "sygnalizacja funkcjonuje na zgłoszenie od użytkownika".

– Jeżeli mamy coś, co jest niefunkcjonalne, nie pełni żadnej roli, to po co ma istnieć. Często widzę idąc ulicą Głogowską, że ludzie pokonują dodatkową drogę do tego przycisku. Ludzie tłoczą się przy nim. Jestem przekonany, że wduszanie przycisku nie ma żadnego wpływu. Cykl jest stały – powiedział radny Damian Marciniak.

Propozycję radnego poparła jednogłośnie cała Rada Osiedla Św. Łazarz, która podjęła uchwałę w sprawie wniosku do Zarządu Dróg Miejskich o likwidację niefunkcjonujących przycisków sygnalizacji świetlnych.

– Przez teren osiedla przebiegają liczne drogi, na których uwzględniono instalację sygnalizacji świetlnych wyposażonych w przyciski dla pieszych. W założeniu powinny być one instalowane przede wszystkim w przebiegu dróg o funkcji tranzytowej, w celu upłynnienia ruchu pojazdów samochodowych oraz szynowych. Istotną dodatkową rolą urządzeń jest również zwiększenie bezpieczeństwa przekraczających jezdnię pieszych, szczególnie na drogach o więcej niż jednym pasie ruchu. Jako przycisk dla pieszych definiuje się wszelkiego rodzaju urządzenia, mające w założeniu przyspieszać zapalenie się światła czerwonego dla pojazdów oraz zielonego dla pieszych, w celu umożliwienia pieszym przejścia przez jezdnię, lub mogących z perspektywy pieszego sprawiać takie wrażenie przez umieszczenie przy przejściu dla pieszych w ramach wspólnej instalacji z sygnalizacją świetlną. Zauważalny jest fakt, iż urządzenia te nie zawsze spełniają swoją funkcję, nie wywierając żadnego wpływu na cykl sygnalizacji świetlnej – uzasadnia Damian Marciniak z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Co na to Zarząd Dróg Miejskich, którego zapytaliśmy jak funkcjonuje sygnalizacja świetlna na większości skrzyżowań i dlaczego te przyciski są potrzebne.

– Zgodnie z decyzją Miejskiego Inżyniera Ruchu w godzinach 6:00-20:00 na przejściach dla pieszych w głównych ciągach komunikacyjnych sygnał zielony nadawany jest automatycznie. Po tym przedziale czasowym sygnalizacja funkcjonuje na zgłoszenie od użytkownika. Ponadto przyciski dla pieszych przy przejściach wyposażonych w elementy akustyczne pełnią całą dobę funkcję naprowadzania na przejście dla osób z dysfunkcją wzroku pomagając w jego zlokalizowaniu. Należy zauważyć iż w przypadku zamontowania sygnalizacji akustycznej zgodnie z rozporządzeniem wskazane jest stosowanie sygnału pomocniczego nadawanego przez przyciski – odpowiedział nam Marcin Idczak, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Dodajmy, że przyciski funkcjonują na większości skrzyżowań, pojawiły się również na nowych sygnalizacjach - na skrzyżowaniu Kasprzaka i Chociszewskiego, Głogowskiej i Hetmańskiej (po południowej stronie) czy kilka tygodni temu na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Śniadeckich. Ponadto na skrzyżowaniu Hetmańskiej i Arciszewskiego zamontowano sygnalizację akustyczną z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących.


R E K L A M A

Komentarze (1)

27-11-2019 04:15:23
Szczun zez Łazorza
Na skrzyżowaniu Głogowska Hetmańska na starych przejściach tzw łapki nie działają od kilku miesięcy . Może ZDM sprawdzi i naprawi .
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

wrz

do 22-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Common Future - Kongres Odbudowy Ukrainy

23

wrz

do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze dla dzieci i rodziców/dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com - liczba miejsc ograniczona

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: