Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z remontem Rynku Łazarskiego? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z remontem Rynku Łazarskiego?
22-11-2019 14:02   Janusz Ludwiczak
Po raz trzeci nie udało się rozstrzygnąć przetargu na przebudowę Rynku Łazarskiego. Najtańsza oferta przekraczała budżet o blisko 7,4 mln zł. Co dalej? Pierwsza to unieważnienie przetargu i po raz czwarty ogłoszenie nowego zamówienia publicznego. Drugie wyjście to realizacja inwestycji w skromniejszym wymiarze, jednak oznacza to przygotowanie nowego projektu. Trzecie rozwiązanie to zwiększenie kwoty i nowelizacja budżetu, jednak na to musi zgodzić się Rada Miasta Poznania. Radnych z okręgu Łazarz-Jeżyce-Wilda zapytaliśmy czy należy zwiększyć środki finansowe na tą inwestycję czy szukać innego rozwiązania, np. przeprowadzić inwestycję w innym charakterze?

Przypomnijmy. W połowie września miasto ogłosiło trzeci już przetarg na przebudowę Rynku Łazarskiego, do którego stanęły trzy firmy. Ich oferty opiewały na kwotę od 42 393 055,48 do 53 742 706,74 zł. Tymczasem miasto na przebudowę Rynku Łazarskiego zamierzało przeznaczyć 35 mln zł. Oznacza to, że najtańsza oferta przekraczała budżet o 7 393 055,48 zł.

Czy należy zwiększyć środki finansowe na tą inwestycję czy szukać innego rozwiązania, np. przeprowadzić inwestycję w innym charakterze? Oto zapytaliśmy radnych, wybranych z okręgu Łazarz-Jeżyce-Wilda. Do wszystkich pięcioro radnych wysłaliśmy zapytanie na oficjalny adres e-mailowy oraz również kopię na prywatną skrzynkę.

– Uważam, że trzeba rozstrzygnąć przetarg w tym podejściu, nawet jeżeli wiąże się to ze zwiększeniem limitu wydatków na projekt do niezbędnego pułapu. Wyraźnie niższe oferty wykonawców niż w poprzednich przetargach wskazują, że projekt został już znacząco zoptymalizowany, przede wszystkim pod względem organizacji robót, natomiast jego "odchudzanie" merytoryczne odbywałoby się już kosztem jakości przestrzeni publicznej. Zupełna zmiana sposobu i projektu przebudowy oznacza wyrzucenie do kosza kilku lat pracy projektowej, przedłużenie tej fazy o dalsze lata i sprawia, że inwestycja spada na koniec kolejki realizacyjnej w mieście – odpowiedział radny Łukasz Mikuła.

– Uważam, że należy znaleźć brakującą kwotę, żeby Rynek Łazarski i jego okolicę wyremontować – wskazuje radna Dorota Bonk-Hammermeister.

– Uważam, że należy szybko podjąć decyzje, czy zwiększamy środki. Moim zdaniem zorganizowanie nowego przetargu i odsuwanie w czasie tej inwestycji będzie powodowało, że wykonanie inwestycji będzie coraz droższe. Jeśli prezydent zdecyduje, że nie zwiększy środków w tym rozwiązaniu, to należy zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Tak czy siak Rynek Łazarski musi zostać wyremontowany, bo jego stan woła o pomstę do nieba. Kupcy naprawdę są cierpliwi, ale już lekko niezadowoleni, że to tyle lat trwa, skoro wybrano taki projekt, to już wiemy że taniej nie będzie – przekonuje radna Lidia Dudziak.

- Rynek Łazarski to miejsce szczególne, ważne dla każdego mieszkańca tej części Poznania, projekt jego remontu jest wynikiem konkursu i poprzedzony był długimi konsultacjami z wszystkimi zainteresowanymi stronami. Unieważnienie przetargu na tym etapie może spowodować, że remont Rynku Łazarskiego zostanie odłożony w czasie. Istotne, też jest to, że dzięki przeniesieniu targowiska tymczasowego z płyty Rynku na teren za Szkołą Muzyczną, udało się obniżyć koszt remontu o kilkanaście milionów złotych - uważa radny Filip Olszak.

– Z uwagi na to, że projekt przebudowy Rynku Łazarskiego jest kompromisowym rozwiązaniem, którego wypracowanie trwało dość długo oraz z uwagi na to, że oferta wybrana w trzecim przetargu wydaje się być optymalna, jestem zdania, że należałoby zwiększyć środki po to, aby inwestycję zacząć realizować. Wraz z kolegami radnymi Filipem Olszakiem i Łukaszem Mikułą będziemy tę opcję proponować i będziemy o tym rozmawiać. Nam także zależy na tym, aby przebudowa Rynku Łazarskiego zakończyła się w 2021 roku czyli jeszcze w trakcie trwania tej kadencji Rady – odpowiedziała nam radna Marta Mazurek.

Pierwotnie remont Rynku Łazarskiego miał rozpocząć się już w czerwcu 2018 r. i miała zakończyć się w przyszłym roku. Początkowo zakładano, że realizacja inwestycji wraz z przygotowaniem projektu nie przekroczy 10 mln zł.

Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko ma zostać zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi mają zyskać szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.
Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka ma pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki".

Dodajmy, że obecnie projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej przewiduje przeznaczenie ze środków budżetu miasta na przebudowę Rynku Łazarskiego łącznie 37 mln 725 tys. zł, z czego w 2020 r. – 22 814 206 zł, w 2021 – 13 504 300 zł, a w kolejnych latach po 8 600 zł na utrzymanie targowiska.


Komentarze (6)

24-11-2019 19:58:27
Dadek
Inwestycja nie ruszyła Jestem ciekawy ile do tej pory pochłonęła środków Ile nas poznaniaków kosztuje Bo to z naszej kieszeni idzie
22-11-2019 17:57:38
poznanianka
Smiech .Nowa Rada chce autobusu na Kolejowej.Gdyby wczesniej jako mieszkańcy Lazarza przychodzili na zebrania Co z ta Kolejową to by b. dobrze wiedzieli ,że to już wszystko było konsultowane od zapewne 8 lat.Mogli również zapoznać się z wszelkimi projektami i zebranymi konsultantami.Teraz Nowa Rada i na Nowo będziemy omawiać , kpina z mieszkańców.
22-11-2019 17:37:54
as
Ni ma remontu bo Kaczynski zabral, a trzeba bylo jeszcze dac na lewackie centrum Solidarnosci a malo tego teczowy jacus idzie walczyc z Dudą xDDDD
22-11-2019 15:05:29
Głos z Małcekiego
Komentarz do wypowiedzi p. Dudziak: "Kupcy cierpliwi"??? Przecież to oni swoimi samowolnymi przeróbkami (przy absolutnej indolencji spółki Targowiska) i brakiem dbałości o estetykę otoczenia w dużej mierze doprowadzili do tego jak Rynek obecnie wygląda! Ciekawe jak będzie wyglądał nadzór spółki Targowiska po przebudowie... MIESZKAŃCY są cierpliwi przede wszystkim! MIESZKAŃCY!
22-11-2019 14:58:02
AgaFabian
W zasadzie to mam bardzo za złe Miastu, że każda omawiana inwestycja dot. Dolnego Łazarza kończy się na omawianiu właśnie. Ile czasu potrzeba na wyremontowanie ul. Kolejowej czy Rynku? Sześć lat temu przeprowadziłam się do tej dzielnicy, bo były zapowiedzi dużych zmian. Przez ten czas nie wydarzyło się prawie nic. Może tylko moje mieszkanie straciło na wartości przez brak działań zmierzających do uporządkowania i zmodernizowania przestrzeni Dolnego Łazarza. Ja już nie wierzę w jakiekolwiek zmiany, nie przywiązuje się do zapowiedzi... Uważam jednak takie zaniedbanie ze strony Miasta za brak odpowiedzialności (a może i kompetencji i jakichkolwiek chęci) w stosunku do mieszkańców, którzy płacą podatki, uczestniczą w życiu dzielnicy, starają się utrzymać w przyzwoitości swój kawałek krzywego i obstawionego autami chodnika przed kamienicą. Jest mi zwyczajnie przykro...
22-11-2019 14:08:51
eka z małeki
-czekam.....i chciałbym dożyć........!!!! eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: