Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Targi będą mogły wznosić wyższe budynki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Targi będą mogły wznosić wyższe budynki
20-11-2019 04:12   Janusz Ludwiczak
We wtorek poznańscy radni uchwalili nowy plan miejscowy, który umożliwi Targom budowę znacznie wyższych budynków od strony Mostu Dworcowego czy ulicy Bukowskiej.

Jest to już kolejny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po co więc kolejne zmiany dokumentu i aktu prawa miejscowego?

Targi chcą mieć możliwość rozbudowy swoich obiektów oraz budowę nowych, zwłaszcza w rejonie Mostu Dworcowego i ulicy Bukowskiej. W pierzei zabudowy od ul. Bukowskiej będą mogły powstać wyższe budynki, tak by mogły korespondować ze stojącym nowym Bałtykiem. Powstanie takich obiektów tzw. ściany zachodniej, uwzględniał rozstrzygnięty w czerwcu konkurs urbanistyczny dla studentów.

– Targi Poznańskie mają długofalowy program inwestycyjny. W pierwszej kolejności zbudujemy wszystkie łączniki między pawilonami i parking wielopoziomowy. W dalszych planach mamy odnowę i rozbudowę pawilonu 4. Po zakończeniu tych inwestycji w infrastrukturę związanych z ekspozycją chcemy na terenie po Adrii i w Gmachu Administracyjnym naprzeciwko Dworca Zachodniego ulokować centrum hotelowe dla wystawców i gości odwiedzających MTP. W planach inwestycyjnych mamy również budowę biurowca, który zlokalizowany będzie przy obecnym wejściu centrum WTC od ulicy Grunwaldzkiej. Tam znajdzie się nowe Centrum Targowe, a także powstaną biura na wynajem – mówił nam w zeszłym roku Tomasz Kobierski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Nowy plan miejscowy zakłada również wprowadzenie ogólnodostępnych ciągów pieszo-rowerowych, które skrócą drogą z ulicy Śniadeckich w rejon Dworca Zachodniego i Mostu Dworcowego.

Zastrzeżenia do nowego planu miejscowego miała jednak część radnych.

– Mówimy o otwarciu Targów na miasto, a w chwili obecnej pawilon nr 12, który ma być zrewitalizowany jest magazynem dla Idea Expo. Są tam przechowywane wykładziny i meble – wskazywał Tomasz Stachowiak, radny miasta Poznania z PO.

– Za mało jest powierzchni biologiczno-czynnej, a mówimy, by było więcej zielni w mieście – zaznaczył radny Krzysztof Rosenkiewicz z PiS.

– Gdzie jest ta innowacyjność i nowoczesne targi? Dachów nie można zazielenić, ale można magazynować deszczówkę, a nie wylewać jej do kanalizacji. Postuluję by wybudować zbiornik retencyjny. Na targach organizowana jest plaża miejska, na której można sobie jajka usmażyć. Mam nadzieję, że MTP nie będą tak podchodzić do Parku Kasprowicza gdy będą remontować Arenę – dodała radna Sara Szynkowska vel Sęk, również z PiS-u.

– Poziom zieleni na tym terenie jest niski, ale spełnia normy. Pamiętajmy, że Targi są już zabudowane w 100% – tłumaczyła mgr inż. arch. Elżbieta Janus, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Na zakończenie dyskusji radny Tomasz Stachowiak pytał o planowaną budowę parkingu.

– Targi planują budowę parkingu przy hali nr 2 i będzie w znacznej części podziemny – wyjaśniła Elżbieta Janus z MPU.

Za uchwaleniem nowego planu miejscowego dla MTP było 18 radnych, głównie z PO, Nowoczesnej i Lewicy (Wojciech Chudy, Monika Danielska, Małgorzata Dudzic-Biskupska, Grzegorz Ganowicz, Bartłomiej Ignaszewski, Grzegorz Jura, Henryk Kania, Dominika Król, Agnieszka Lewandowska, Maria Lisiecka-Pawełczak, Paweł Matuszak, Marta Mazurek, Łukasz Mikuła, Halina Owsianna, Przemysław Polcyn, Marek Sternalski, Anna Wilczewska i Konrad Zaradny).

Przeciw byli jedynie Tomasz Stachowiak z PiS oraz Sara Szynowska vel Sęk.

Od głosu wstrzymało się 11 radnych: Przemysław Alexandrowicz (PiS), Dorota Bonk-Hammermeister (Prawo do Miasta), Lidia Dudziak (PiS), Michał Grześ (PiS), Ewa Jemielity (PiS), Łukasz Kapustka (PiS), Filip Olszak (PO), Andrzej Rataj (PO), Krzysztof Rosenkiewicz (PiS), Mateusz Rozmiarek (PiS) oraz Klaudia Strzelecka (PiS).


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

15

lip

18:30
Park Kasprowicza (przy wejściu na pływalnię)
15. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: