Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Helmuty" już nie wyjadą na trasę "siódemki" i "ósemki" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Helmuty" już nie wyjadą na trasę "siódemki" i "ósemki"
11-11-2019 00:51   Janusz Ludwiczak
W niedzielę odbyło się pożegnanie "helmutów", czyli tramwajów typu GT8, które przez ostatnie 22 lata woziły poznaniaków. Sprowadzone z Niemiec bimby nie będą już używane w ruchu liniowym, a zastąpią je nowocześniejsze tramwaje typu Gamma.

Pierwsze tramwaje z Düsseldorfu MPK zakupiło w 1996 roku, a na trasę wyjechały 30 stycznia 1997 r. otwierając trasę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Później mogli z nich korzystać pasażerowie linii nr 3, 7, 8 czy 11. W ostatnim czasie kursowały również na trasie "jedynki" czy "piątki".

– Pomimo, że były to tramwaje używane, w tamtych latach uznawano je za jedne z bardziej zaawansowanych technicznie wagonów tramwajowych w Poznaniu i jednocześnie najmniej awaryjnych. Posiadały wiele udogodnień dla pasażerów, m. in. fotokomórki w drzwiach, mechanizm rewersowania drzwi zapobiegający przytrzaśnięciu pasażera, a także wydajne ogrzewanie wnętrza pasażerskiego – wyjaśnia Krzysztof Dostatni z Nadzoru Ruchu MPK i prezes Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.

Przez ponad dwie dekady po Poznaniu jeździło w sumie 56 tramwajów typu GT8 z Düsseldorfu i 31 z Frankfurtu nad Menem (w tym dwukierunkowe). W piątek na trasę wyjechały ostatnie "helmuty". W niedzielę odbyło się ich uroczyste pożegnanie. Bimby można było podziwiać w dawnej zajezdni przy Madalińskiego, a w południe wyjechały w specjalnej paradzie, która prowadziła również przez Łazarz ulicą Hetmańską i Głogowską.

Dodajmy, że w ruchu liniowym pozostanie jeszcze 5 wagonów dwukierunkowych, a kolejne dwa wagony z Düsseldorfu (GT6 i GT8) zostaną zachowane jako zabytkowe i będzie można spotkać np. na linii turystycznej, czy podczas imprez okolicznościowych organizowanych przez MPK i KMPS.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: