Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dworzec Poznań Główny przez 134 lata służył podróżnym – kalendarium łazarskie: listopad - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dworzec Poznań Główny przez 134 lata służył podróżnym – kalendarium łazarskie: listopad
03-11-2019 13:27   Janusz Ludwiczak
16 listopada 1879 zakończono budowę nowego dworca kolejowego Poznań Główny, który po 134 latach został na dobre zamknięty dla podróżnych. Natomiast 25 listopada 2006 w holu starego dworca kolejowego Poznań Główny Ryszard Kapuściński odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi. Z kolei 213 lat temu Cesarz Napoleon I przybył do Poznania. Z historycznych zapisków wiadomo, że przejeżdżał on przez Łazarz, gdzie w nieistniejącej już pijalni piwa przy ul. Górczyńskiej osobiście kosztował tego trunku – ŁAZARSKIE KALENDARIUM: listopad.

2 listopada 1991 - Radio Merkury (obecnie Radio Poznań), które ma swoją siedzibę przy ul. Berwińskiego 5 rozpoczęło całodobową emisję programu.

3 listopada 2016 – Straż Miejska przeniosła się do nowej siedziby przy ul. Głogowskiej 26.
ZOBACZ TAKŻE: Z Placu Kolegiackiego na Głogowską – Straż Miejska przeniosła się do nowej siedziby

5 listopada 1997 - Przy ulicy Strusia 10 otwarto Konsulat Honorowy Republiki Węgierskiej (obecnie mieści się przy ul. Gniewskiej 87).

6 listopada 2015 – otwarto przejście dla pieszych z przystanku tramwajowego "Poznań Główny" w kierunku dworca kolejowego. "Zebra" na końcu Mostu Dworcowego znacznie skróciła drogę podróżnych, którzy nie muszą już korzystać z tunelu podziemnego i centrum handlowego Poznań City Center by dostać się na dworzec kolejowy.
ZOBACZ TAKŻE: Znacznie skróciła się droga pieszych z przystanku tramwajowego na dworzec Poznań Główny

9 listopada 2018 – 11-metrowa flaga i Mazurek Dąbrowskiego w sercu Łazarza. Punktualnie o godz. 11:11 na Rynku Łazarskim zabrzmiał hymn Polski, który zaśpiewany został przez 400 młodzieńczych gardeł. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 rozwinęli również 11-metrową biało-czerwoną flagę.
ZOBACZ TAKŻE: 11-metrowa flaga i Mazurek Dąbrowskiego w sercu Łazarza {► WIDEO}

10 listopada 2016 – tablicę pamiątkową z napisem: "W tym domu mieszkał Jarosław Ziętara. Porwany 1 września 1992 r. Zginął, bo był dziennikarzem" odsłonięto w czwartkowe południe na ścianie kamienicy przy ul. Kolejowej 49. W uroczystości uczestniczyli przyjaciele i brat dziennikarza śledczego, który 24 lata zaginął bez śladu. Wieńce i znicze złożyli m.in. wojewoda Zbigniew Hoffmann, wiceprezydent Mariusz Wiśniewski i poznańscy radni Lidia Dudziak, Katarzyna Kretkowska i Jan Sulanowski.
ZOBACZ TAKŻE: "Był zagrożeniem dla ludzi, którzy prowadzili przestępcze interesy" - odsłonięto tablicę J. Ziętary

11 listopada 1928 - Otwarto 1. w Poznaniu stację pogotowia im. Marszałka Piłsudskiego (przy ul. Grunwaldzkiej).

11 listopada 2018 – Po raz pierwszy w historii korowód świętomarciński wyruszył z Międzynarodowych Targów Poznańskich i ulicą Bukowską, rondem Kaponiera i Mostem Uniwersyteckim dotarł w okolice Zamku. W barwnej paradzie pojawił się również element łazarski - był to fotel, kierowany przez dwunastu tancerzy. Element ten nawiązywał do słynnej "płonącej kanapy" podczas zabaw sylwestrowych na Małeckiego.
ZOBACZ TAKŻE: Parada świętomarcińska przeszła z MTP pod Zamek. Łazarz reprezentowała "kanapa" {►WIDEO, ◎GALERIA}

14 listopada 2018 – Po ćwierćwieku z radą miasta pożegnała się Katarzyna Kretkowska. Mimo, iż Katarzyna Kretkowska zdobyła 5. miejsce pod względem liczby głosów w okręgu nr 1 (2 468 głosów – 7,99%, a na samym Łazarzu – 952 głosy = 7,60%, 4. miejsce), to ze względu na ordynację wyborczą Lewica będzie miała tylko dwa mandaty w Radzie Miasta. Z okręgu nr 1, obejmującego Łazarz, Jeżyce i Wildę do Rady Miasta weszło 3 radnych z Koalicji Obywatelskiej PO.Nowoczesna, a także Lidia Dudziak z PiS oraz Dorota Bonk-Hammermeister z Prawa do Miasta

15 listopada 2015 – na MTP odbyły się Mistrzostwa Świata w cięciu i rąbaniu drzewa.
ZOBACZ TAKŻE: Mistrzostwa Świata w cięciu i rąbaniu drewna odbywają się na Targach {GALERIA ZDJĘĆ}
ZOBACZ TAKŻE: Nowozelandczyk został Mistrzem Świata w cięciu i rąbaniu drewna {GALERIA ZDJĘĆ}

16 listopada 1879 - Zakończono budowę nowego dworca kolejowego Poznań Główny (obecnie już zamknięty dla podróżnych).

16 listopada 2014 – Wojciech Wośkowiak nie będzie już radnym miasta Poznania, a radnymi reprezentującymi Łazarz zostali: Krzysztof Skrzypinski, Łukasz Mikuła - obaj z PO, Katarzyna Kretkowska z Lewicy oraz Lidia Dudziak i Janusz Kapuściński z PiS. Wojciech Wośkowiak mimo otrzymania piątego wyniku w głosowaniu nie zdobył mandatu ze względu na fatalny wynik Komitetu Ryszarda Grobelnego w całym Poznaniu. Klub prezydencki zachowa tylko trzy mandaty, dotychczas miał ich osiem.
W wyborach samorządowych nie wybrano prezydenta Poznania. Dotychczasowy gospodarz miasta zdobył 28,58%, a jego rywal - Jacek Jaśkowiak 21,46%. Prezydenta Poznania wybrano podczas II tury, która odbyła się 30 listopada 2014.
ZOBACZ TAKŻE: Weryfikacja skuteczności naszego sondażu
ZOBACZ TAKŻE: Janusz Kapuściński zastąpi Wojciecha Wośkowiaka w Radzie Miasta. Frekwencja: 34,2% {RAPORT}

19 listopada 2010 - Na terenie kampusu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ulicy Przybyszewskiego odsłonięto pomnik pianisty i kompozytora Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Pomnik przedstawia postać artysty z kamertonem przy uchu, który przygląda się kadrom filmowym. Kadry przedstawiają pięć scen z życia muzyka.
Na pierwszym z nich widać jak Komeda odbiera dyplom ukończenie uczelni medycznej w Poznaniu, na drugim – uwieczniono próbę sekstetu jazzowego Komedy, na trzecim jest scena z filmu Andrzeja Wajdy “Niewinni czarodzieje”, a na ostatnim, nawiązującym do okresu amerykańskiego, ukazany jest Komeda podczas komponowania muzyki do filmu “Dziecko Rosemary”.
Krzysztof Komeda urodził się w 1931 roku w Poznaniu. Był pianistą i kompozytorem jazzowym. Największy rozgłos przyniosła mu muzyka do filmu Romana Polańskiego “Dziecko Rosemary”, z najsłynniejszym utworem “Kołysanką”.
Z wykształcenia był lekarzem, ukończył poznańską Akademię Medyczną. Jego dokonania w muzyce jazzowej miały istotny wpływ na kształtowanie się stylu nazywanego polską szkołą jazzu. Po tragicznym wypadku w Los Angeles, zmarł w Warszawie w 1969 roku.

21 listopada 1965 - Zmarł Stanisław Strugarek, dziennikarz, aktor radiowy, piewca gwary poznańskiej.
Wszyscy pamiętają go jako osobę pełną poczucia humoru, w życiu zawodowym, prywatnym i znakomitego kompana. Jak sam mawiał, od najmłodszych lat pasjonowało go jednak radio. Był kierownikiem wydziału kultury i sztuki, przez kilka miesięcy redaktorem naczelnym “Kroniki Miasta Poznania”. Zajmował się konferansjerką, był współorganizatorem kabaretu Poznańska Kukułka. 1 lutego 1948 roku dostał w radiu stałą pracę. – Uwodził swą ujmującą wymową i niepospolitym humorem – mówił o nim Michał Sczaniecki, były prezes Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich, do którego należał Strugarek. W archiwach Polskiego Radia zachowało się 391 taśm z audycjami Strugarka, m.in. słynnych literackich dyskusji “Kawiarnia pod Uśmiechem”. Mawiano o nim “największy rozweselacz Wielkopolski”. Pochowany jest na cmentarzu górczyńskim.

25 listopada 1975 - Liczba ludności Poznania wynosiła 506 200 osób i była o 7200 osób większa od analogicznej w 1973 r.

25 listopada 2006 - W holu starego dworca kolejowego Poznań Główny Ryszard Kapuściński odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi. Obok tablicy informacyjnej, zawisła mapa Afryki z zaznaczoną trasą podróży.
Relacje prasowe publikowane w prasie przez podróżnika zostały zebrane przez Łukasza Wierzbickiego i wydane w 2000 roku książce Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd, którą Ryszard Kapuściński uznał za klasykę polskiego reportażu (K. Nowak, Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936, Sorus. Poznań 2000).

27 listopada 1806 - Cesarz Napoleon I przybył do Poznania. Zaledwie trzy dni po wspaniałym zwycięstwie francuskiego cesarza nad “niezwyciężoną” armią pruską pod Jeną i Auerstadt (14.10.1806) Poznańczycy zaczęli wznosić toasty na cześć Bonapartego.
Z historycznych zapisków wiadomo, że przejeżdżał on przez Łazarz, gdzie w nieistniejącej już pijalni piwa przy ul. Górczyńskiej osobiście kosztował tego trunku.

30 listopada 2014 – Jacek Jaśkowiak nowym prezydentem Poznania. Przeprowadzono II turę wyborów samorządowych. Jacek Jaśkowiak uzyskał 59,08% (na Łazarzu - 57,97%), a Ryszard Grobelny - 40,92% (na Łazarzu - 42,03%). Frekwencja w skali miasta wyniosła 35,6%, a na Łazarzu - 30,17%.
ZOBACZ TAKŻE: Wyniki wyborów na Łazarzu: Jaśkowiak - 57,97%, Grobelny - 42,03%, frekwencja - 30,17% {RAPORT}


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

14

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu-plecenie długiego wieńca lei przez mieszkańców Łazarza
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

15

lip

18:30
Park Kasprowicza (przy wejściu na pływalnię)
15. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: