Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Matejki, Wyspiańskiego, Kasprzaka i Jarochowskiego pojawiły się progi spowalniające - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Matejki, Wyspiańskiego, Kasprzaka i Jarochowskiego pojawiły się progi spowalniające
22-10-2019 07:58   Janusz Ludwiczak
W ramach projektu "Bezpieczna grunwaldzka droga do szkoły i przedszkola" realizowanego z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017 na ulicach: Matejki, Wyspiańskiego, Kasprzaka, Jarochowskiego i Winklera pojawiły się progi spowalniające.

Na ulicach tych pojawiły się progi wyspowe, tzw. poduszki berlińskie. Mają one wymusić od kierowców zmniejszenie prędkości do 30 km/h i tym samym poprawić bezpieczeństwo.

Progi spowalniające pojawiły się na ulicy Matejki (pomiędzy Skrytą i Konopnickiej oraz na wysokości siedziby ZTM), na ulicy Kasprzaka (przy Morawskiego, pomiędzy Hetmańską i Winklera oraz na odcinku od Palacza do Winklera), a także na ul. Jarochowskiego (w pobliżu Hetmańskiej oraz między Winklera i Palacza) oraz na ul. Winklera w rejonie skrzyżowania z Kasprzaka. Ponadto na ulicy Wyspiańskiego przy skrzyżowaniu z Wojskowej pojawi się azyl dla pieszych.

– Dzięki temu kierowcy będą musieli zwolnić przed przejściem i zmniejszy się ryzyko kolizji samochodów z pieszymi – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Inwestycja została zrealizowana w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2017, którego autorem jest Włodzimierz Nowak, społecznik, przewodniczący Zarządu Osiedla Grunwald Południe, członek Stowarzyszenia Urbanator (wcześniej My.Poznaniacy i później Prawo do Miasta).


Komentarze (6)

23-10-2019 19:58:04
emeryt
Inwestycja zrealizowana z PBO 2017 - zawrotne tempo. Ul. Matejki przy ZTM w jakim celu. Trzeba pomyśleć o takich spowalniaczach na chodnikach dla rowerzystów i hulajnóg.
23-10-2019 06:45:30
Aq
I żeby była jasność - ja też nie lubię jeździć po progach. Ale muszę im oddać, że są skuteczne.
23-10-2019 06:31:23
Aq
Jak chcesz jeździć płynnie samochodem 40-50 km/h w terenie tak gęsto zabudowanym jak Łazarz? Sprawa jest prosta - widzisz próg to zdejmij nogę z gazu, hamowanie silnikiem zrobi większość roboty, oszczędzisz klocki hamulcowe, a na dodatek spalisz mniej niż przy piłowaniu 0 - 50 - 0 - 50. Gdyby kultura jazdy była wyższa, wprowadzenie tych progów nie byłoby konieczne. Zwróćmy uwagę, że na Łazarzu progi stanęły na "tranzytówkach", a w Europie Zachodniej owszem zdejmuje się je, ale przede wszystkim w miejscach, gdzie ruch samochodowy jest tak spokojny, że po prostu nie są potrzebne - coś jak nasze Limanowskiego czy Kossaka.
22-10-2019 21:58:05
Progi w UE się Likwiduje!!!
Skąd nagła niechęć do progów u naszych sąsiadów z Zachodu? Badania nie pozostawiają wątpliwości: progi niszczą zawieszenie samochodów, co sprawia, że szybciej odmawiają one posłuszeństwa. Problemem jest również emisja szkodliwych pyłów. Samochody zwalniające przed progami ścierają klocki hamulcowe oraz opony. Te dwa elementy odpowiadają za powstawanie kilkudziesięciu procent pyłów. Na dodatek zwalniające i potem szybko przyspieszające samochody emitują znacznie więcej trujących substancji. Eksperci przekonują, że najlepsza dla środowiska jest płynna jazda z prędkością 40-50 km/h. A właśnie progi tę płynność zaburzają. Biorąc powyższe pod uwagę, warto zastanowić się nad budowaniem kolejnych barier. Wszystko wskazuje na to, że pozytywny efekt ich istnienia jest dyskusyjny Źródło: TVN Turbo/MAK"
22-10-2019 16:13:09
Ja
Widoczność tych progów pod wieczór jak i oznakowanie o samych progach jak ktoś wcześniej wspominał trochę kuleje. Zamiast tych białych trójkątów wymalowanych na tych kawałkach gumy może warto jakieś ledy albo chociaż odblaski dać bo umiejscowienie tych spowalniaczy nie jest naturalne
22-10-2019 12:08:09
Plan a wykonanie
W kilku przypadkach (progi w ciągu ulicy Kasprzaka - na wysokości przychodni Promyk, na wysokości przedszkola nr 89 oraz na wysokości sklepu Leclerc) zamontowane są tak, że kierowcy mogą wyminąć progi przejeżdżając pomiędzy nimi. Zwolnienie ruchu następuje w miejscu niekoniecznie trafionym - za daleko od przejścia dla pieszych. Gorącokrwiści kierowcy są w stanie już nabrać prędkości na wysokosci przejścia. Aha - oznakowanie progów zwalniajacych na wysokości przychodni Promyk na ul. Kasprzaka to jakiś komediodramat. Znaki w koronach drzew! Wspaniałe! Wspaniałe!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: