Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z remontem Kolejowej? Będą kolejne konsultacje społeczne, inwestycja ruszy dopiero w 2021 r - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z remontem Kolejowej? Będą kolejne konsultacje społeczne, inwestycja ruszy dopiero w 2021 r
02-10-2019 07:30   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy Kolejowej stracili już nadzieję, że doczekają się kiedykolwiek przebudowy ulicy. Sprawdzamy na jakim etapie jest inwestycja. Okazuje się, że pod koniec października odbędą się konsultacje społeczne dla mieszkańców, podczas których zaprezentowane zostanie koncepcja przebudowy arterii. Następnie przygotowywana będzie dokumentacja budowlana, a przetarg ogłoszony zostanie najwcześniej pod koniec przyszłego roku. Przebudowa Kolejowej ma ruszyć najwcześniej w 2021 roku.

O przebudowie ponad kilometrowej ulicy Kolejowej mówi się od wielu lat. Inwestycja ta miała już ruszyć w czerwcu 2015 roku. Tak jednak się nie stało, gdyż inwestycję tę wstrzymał wojewoda. Jednym z powodów było odwołanie właścicielki jednej z działek. Kolejną przyczyną było nieuwzględnienie w projekcie przebiegającej pod ziemią infrastruktury technicznej, należącej do kolei.

Zastrzeżenia do inwestycji miała również Miejska Konserwator Zabytków, która nie zgadzała się na usunięcie kostki brukowej, która jak twierdziła ma charakter zabytkowy. Dwa lata temu wiceprezydent Maciej Wudarski zapowiedział, że przebudowa Kolejowej w końcu ruszy w 2017 roku. Tak jednak się nie stało.

– Konsultacje z mieszkańcami, radą osiedla i konserwator zabytków doprowadziły nas do zatoczenia koła. Przebudowa ulicy Kolejowej zostanie zrealizowana zgodnie z pierwotnymi założeniami, wprowadzone zostaną tylko zmiany w projekcie. Nie wykluczamy wprowadzenia komunikacji autobusowej. Na pewno pojawią się wyniesione skrzyżowania i wysepki z elementami zieleni. Rozpoczęcie inwestycji planujemy w przyszłym roku. Przebudowa Kolejowej ma zakończyć się w 2018 roku – powiedział w lipcu 2016 w rozmowie z portalem lazarz.pl Maciej Wudarski, ówczesny wiceprezydent Poznania.

Władze miasta chciały nawet przesunąć przebudowę Kolejowej na lata 2020-2022, a zarezerwowane środki przerzucić na wybudowanie nowej ulicy Św. Wawrzyńca (od Niestachowskiej na Jeżyce), o czym więcej pisaliśmy w marcu 2017. Jednak na tą inwestycje potrzeba nawet 30 mln zł. Ostatecznie po naciskach radnych władze miasta zmieniły zdanie.

Na przebudowę ulicy Kolejowej zarezerwowano blisko 9 milionów złotych (łącznie 8 873 000 zł na lata 2018-2020). W Wieloletniej Prognozie Finansowej zarezerwowano w budżecie miasta: w 2018 r. – 276 000 złotych, 2019 r. – 5 697 000 zł, 2020 r. – 2 900 000 zł.

Kiedy więc w końcu pierwsze łopaty pojawią się w tym miejscu? Nieprędko! Okazuje się, że pod koniec października odbędą się konsultacje społeczne dla mieszkańców, podczas których zaprezentowane zostanie koncepcja przebudowy arterii. Następnie przygotowywana będzie dokumentacja budowlana, a przetarg ogłoszony zostanie najwcześniej pod koniec przyszłego roku. Przebudowa Kolejowej ma ruszyć najwcześniej w 2021 roku.

– Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa przebudowy ul. Kolejowej. Odbywały się rozmowy m.in. z radą osiedla, konserwatorem zabytków i Zarządem Transportu Miejskiego. Pod koniec października planowane są konsultacje społeczne, na którym przedstawiona zostanie mieszkańcom koncepcja przebudowy ulicy. Po zakończeniu konsultacji projektanci przygotują dokumentację budowlaną oraz wystąpią o wszystkie niezbędne pozwolenia (m.in. decyzję środowiskową, pozwolenie na budowę). Dokumentacja wraz z pozwoleniami powinna być gotowa w IV kwartale 2020 r. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu, wybór wykonawcy i realizacja prac w terenie – tłumaczy portalowi lazarz.pl Agata Kaniewska, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Na opóźnienie inwestycji ma wpływ również decyzja nowej Rady Osiedla Św. Łazarz, która w lipcu wystąpiła z wnioskiem do prezydenta Poznania o skierowanie linii autobusowej ulicą Kolejową.

– Po zmianie składu rady osiedla Święty Łazarz nowi radni wraz z ZTM zwrócili się do ZDM o uwzględnienie w pracach projektowych obecności komunikacji zbiorowej na ul. Kolejowej. Spowodowało to konieczność wykonania dodatkowych koncepcji projektowych, a to skutkuje przesunięciem terminu konsultacji społecznych. Wszystkie warianty koncepcyjne będą omawiane z mieszkańcami na konsultacjach społecznych w październiku. Termin ogłoszenia przetargu na wykonanie prac budowlanych uzależniony jest od długości trwania konsultacji społecznych oraz od czasu, w jakim zostanie wydana decyzja zezwalająca na realizację inwestycji drogowej. Planowany termin na chwilę obecną to październik 2020 r. – wyjaśnia nam Maja Chłopocka-Nowak, kierownik ds. komunikacji i koordynacji inwestycji Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Mieszkańcy już nie wierzą, że arteria doczeka się remontu, a ulica będzie wciąż wyglądać jakbyśmy mieli XIX wiek. Najwięcej zastrzeżeń budzą dziurawe, krzywe i nierówne chodniki. Osobom, którzy mieszkają przy Kolejowej przeszkadza również nierówna kostka brukowa na jezdni, która powoduje hałas, zwłaszcza, gdy samochody przekraczają dozwoloną prędkość do 40 km/h.

"Myślę, że szybciej dostanę i spłacę kredyt mieszkaniowy niż doczekam się zmian na tej dzielnicy"tak w listopadzie 2016 r. pisał do nas Maciej, mieszkaniec Kolejowej i nasz Czytelnik. Jak widać Pan Maciej chyba faktycznie szybciej spłaci swój kredyt niż doczeka się remontu Kolejowej.


Komentarze (9)

03-11-2019 21:31:22
Xyz
Konsultacje pod koniec listopada,tak działa ZDM
03-11-2019 16:23:38
Siaj
Październik minął a konsultacji brak... Prośba do Pana Redaktora o przypomnienie urzędnikom ich deklaracji sprzed miesiąca
04-10-2019 23:11:56
werserk
@Mieszkaniec Kolejowej| Spoko. Pozdrawiam.
04-10-2019 08:33:01
Mieszkaniec Kolejowej
@werserk - prawda pomyliłem Cie z sefir, a do szkoły chciałbym wrócić - wtedy było fajnie, i bruk na ulicy nie przeszkadzał - furmanki tam jeździły :) Oczywiście uwaga odnosiła się do kolegi/koleżanki "sefir" - PRZEPRASZAM
03-10-2019 10:49:30
werserk
@Mieszkaniec Kolejowej| Albo pomyliłeś mnie z kolegą/koleżanką "sefir", albo radzę Tobie wrócić do szkoły, bo moją wypowiedź odwróciłeś o 180 stopni.
03-10-2019 08:46:22
Mieszkaniec Kolejowej
O czym Wy piszecie, jeżeli kostka ma wartość muzealną to proszę ją przenieść do skansenu, muzeum, a nie na ruchliwą arterię miasta. A swoją drogą "werserk" pewnie nie mieszkasz przy tej "wykostkowanej" ulicy bo ja tak i mogę Ci powiedzieć, że nie chciałbyś tu mieszkać. Należy także nadmienić, że kostką pokryta jest ulica na prawie całej długości, a na większej części już jest od dawna położony asfalt. Więc może odkryjemy go na całej długości, może wówczas kierowcy stwierdzą, że szkoda amortyzatorów aut aby skrócić sobie drogę i pojadą dalszą przez Głogowską ????
02-10-2019 23:18:05
werserk
@sefir| Oczywiście, że nie mają. Czynszówki klepane na ilość to nie samo co kamienice secesyjne, ratusz etc. Najlepiej pewnie by było nic nie robić, nic nie remontować, a najlepiej to zamieszkać w chałupie bez prądu i kanalizacji, dzięki temu przyszłe pokolenia i potencjalni turyści będą mogli na własne oczy zobaczyć jak wygląda zaścianek.| PS Z tymi turystami na Kolejowej to żeś już przegiął/ieła
02-10-2019 16:03:15
sefir
werserk: Oczywiście że mają, dzięki temu przyszłe pokolenia i potencjalni turyści będą mogli na własne oczy zobaczyć jak wyglądało stare budownictwo, czy tworzenie ulic. Najlepiej pewnie by było asfaltem wszystko potraktować i witamy w pięknej Polsce? Dziękuję konserwatorom zabytków, że walczą o ulice, kamienice i wnętrza budynków!
02-10-2019 10:59:21
werserk
"Zastrzeżenia do inwestycji miała również Miejska Konserwator Zabytków, która nie zgadzała się na usunięcie kostki brukowej, która jak twierdziła ma charakter zabytkowy." | Instytucje konserwatorów zabytków i przepisy z związane z tą tematyką to patologia, w całym kraju. Taka kostka brukowa, fasada jakiejś kamienicy czynszowej etc etc nie mają absolutnie żadnej wartości historycznej, której zachowanie leży w interesie społecznym.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: