Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Upamiętniono ofiary reżimu komunistycznego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Upamiętniono ofiary reżimu komunistycznego
25-09-2019 00:39   redakcja, Urząd Miasta Poznania
W poniedziałek kombatanci, samorządowcy, przedstawiciele władz centralnych i służb mundurowych oraz młodzież szkolna uczestniczyli w uroczystościach poświęconych pamięci ofiar reżimu komunistycznego. Obchody odbyły się w Szkole Podstawowej nr 33 i XXXIII LO przy ul. Wyspiańskiego i przy szpitalu im. Św. Rodziny na Jarochowskiego, gdzie pod tablicą pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.

– Dzisiaj pamiętamy o tych osobach, które zbrodniczy, komunistyczny reżim skrzywdził. W naszych sercach nosimy pamięć o tragicznych losach pokolenia, które żyło przed nami. Robimy to po to, aby uniknąć dramatu w przyszłości i pielęgnować konkretne wartości - szacunek do wolności, wrażliwość na niesprawiedliwość oraz korzystanie z potencjału jedności obywateli – powiedział mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Druga część uroczystości odbyła się pod tablicą pamięci przy szpitalu im. Św. Rodziny, gdzie w latach 1945-47 mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa. W budynku położonym u zbiegu ulic Jarochowskiego i Niegolewskich przetrzymywano, katowano i mordowano więźniów politycznych. W trakcie ekshumacji, prowadzonych w 1991 roku w przyszpitalnym ogrodzie, odnaleziono szczątki kilkunastu osób zabitych przez funkcjonariuszy reżimu stalinowskiego.

– Totalitarny reżim komunistyczny, który trwał blisko 45 lat, to czarna karta naszej współczesnej historii. Ten smutny czas pamiętają nasi dziadkowie, których życie naznaczone było lękiem i poczuciem zniewolenia. Czas, w którym Polacy torturowali i zabijali Polaków w imię komunistycznej ideologii. Żeby pójść do więzienia wystarczyło przeczytać zakazaną przez komunistów książkę albo zaśpiewać zakazaną, patriotyczną piosenkę – zaznaczył wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Uroczystości uświetniła projekcja filmu "Bezpieka. Pretorianie komunizmu" i wystawa fotografii poświęcona miejscom pamięci i opieką nad nimi.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

do 18-07-2020
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
w godz. 20:00-2:00

18

lip

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

lip

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ
w godz. 12:00-16:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: