Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na lody do Hortexu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na lody do Hortexu
25-08-2019 13:02   Janusz Ludwiczak
Wakacje dobiegają końca, ale lato jeszcze trwa, a przed nami kilka dni upałów. W latach 80. i 90. oblegana była słynna cukiernia Hortex, do której chodziło się na lody, rożki i koktajle. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się biurowiec na rogu Głogowskiej i Gąsiorowskich znajdowała się kultowa fontanna.

Jeszcze pod koniec lat 90. przy ul. Głogowskiej 29 mieściła się słynna cukiernia-kawiarnia (zwana również koktajl-barem) Hortex, w której serwowano pyszne rożki, owocowe koktajle czy lody. Przez kilka lat budynek odstraszał przechodniów, gości targowych czy też turystów zmierzających do Dworca Zachodniego.

Pomieszczenia po dawnym Hortexie stały puste, a na oknach wisiały nielegalnie plakaty i reklamy. W dodatku elewacja budynku była niszczona przez grafficiarzy. Jeszcze we wrześniu 2008 r. wisiał neon po dawnej cukierni Hortex oraz dawne godziny otwarcia cukierni, która czynna była codziennie od 9 do 19. W końcu jesienią 2008 roku obiekt ten udało się wynająć przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Przez trzy lata działa tutaj salon wykładzin i dywanów oraz sklep z meblami i antykami. Później nieruchomość został wynajęty w ramach miejskiego programu na preferencyjnych warunkach, gdzie swoją siedzibę miała Galeria Raczej, zajmująca się m.in. performances, a także Pracownia Łazarska prowadząca warsztaty rzeźby w drewnie.

Jak informowaliśmy "Hortex" wrócił do swoich pierwotnych właścicieli. Budynek, w którym mieściła się kawiarnia w latach 70` został przejęty przez miasto. Byli właściciele nieruchomości wystąpili o jej zwrot motywując to, że cel wywłaszczenia nie został zrealizowany.

– Skarb Państwa w 1979 roku wywłaszczył od osób fizycznych nieruchomość położoną przy ul. Głogowskiej 29 na cel publiczny – budowę kawiarni "Hortex". Następnie osoby wywłaszczone, w 1990 r., wystąpiły z wnioskiem o zwrot nieruchomości położonej przy ul. Głogowskiej 29. W uzasadnieniu wniosku osoby podniosły, że cel wywłaszczenia nie został zrealizowany. Starosta Poznański decyzją z dnia 22.09.2014 r., nr GN.7221-2-00029/06, odmówił zwrotu nieruchomości na rzecz wnioskodawców położonej przy ul. Głogowskiej 29. Od powyższej decyzji wnioskodawcy złożyli odwołanie do Wojewody Wielkopolskiego. Aktualnie sprawa prowadzona jest przed Wojewodą Wielkopolskim – informował Piotr Izydorski z Urzędu Miasta i Prezydenta Poznania.

Od tego czasu toczyło się postępowanie administracyjne, którą rozstrzygnięto dopiero w drugiej połowie zeszłego roku.

– W połowie 2018 r. zakończyło się postępowanie zwrotowe dotyczące nieruchomości, w której przed laty był Hortex. Zostaliśmy zobowiązani do wydania budynku – wyjaśniała w maju Magdalena Gościńska, rzecznik Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: