Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nietoperz ugryzł człowieka w Parku Wilsona? Wiadomo już więcej na temat wykrytej wścieklizny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nietoperz ugryzł człowieka w Parku Wilsona? Wiadomo już więcej na temat wykrytej wścieklizny
06-07-2019 15:47   Janusz Ludwiczak
Na terenie Parku Wilsona znaleziono martwego nietoperza, który wcześniej pokąsał człowieka. Po dokonaniu badań okazało się, że zwierzę chorowało na wściekliznę – informował Urząd Miasta Poznania i Powiatowy Lekarz Weterynarii w komunikacie rozesłanym do redakcji. Okazuje się, że było zupełnie inaczej.

13 czerwca w Parku Wilsona zauważono żywego, leżącego na ziemi nietoperza - mroczka późnego. Na miejsce wezwano Eko Patrol Straży Miejskiej i przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

– Nietoperz nikogo nie pogryzł. Nietoperze w ogóle nigdy nikogo nie atakują i same z siebie nie gryzą. Także osobniki chore na wściekliznę nietoperzową nie stają się agresywne, lecz przeciwnie – są osłabione i nie są w stanie latać. Jedynie gdy ktoś będzie próbował je chwycić i unieruchomić, mogą próbować ugryźć (a nie „pogryźć” czy „pokąsać”) w samoobronie. Zachowanie to może wystąpić zarówno u zwierząt chorych, jak i zupełnie zdrowych.. Jednak tylko niektóre z żyjących w Polsce gatunków są na tyle duże i silne, by przekłuć swoimi ząbkami skórę (to może zaboleć jak ukłucie igłą i doprowadzić do pożądanego przez nietoperza skutku – zwolnienia uścisku) – wyjaśnia Andrzej Kepel, prezes Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".

– Ten nietoperz został fachowo schwytany przez Eko Patrol Straży Miejskiej i dostarczony żywy do PTOP „Salamandra”. To tu, w trakcie badania (podczas którego konieczne jest unieruchomienie zwierzęcia), mroczkowi udało się uszczypnąć ząbkami przez rękawiczkę dokonującego oględzin specjalistę. Następnego dnia zwierzę padło i zostało oddane do badania. 17 czerwca przyszedł wynik potwierdzający, że nietoperz był chory na wściekliznę, więc osoba, którą być może zadrasnął, została profilaktycznie zaszczepiona. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu jest zobligowany obowiązującymi przepisami do wyznaczenia takiego obszaru w promieniu 5 km od miejsca znalezienia nietoperza, co zrobił ponad dwa tygodnie po dokonaniu znaleziska. Na obszarze uznanym za „zagrożony” zakazane jest m.in. organizowania targów czy wystaw psów i innych ssaków oraz wprowadzania na ten obszar i wyprowadzania z niego nieszczepionych psów i kotów. Nakazano także poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie mają ważnych szczepień przeciwko tej chorobie. Park Wilsona został poddany „dezynfekcji” przez specjalistyczną firmą – dodaje Andrzej Kepel z Salamandry.

Dodajmy, że Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył Park Wilsona i obszar w promieniu 5 kilometrów jako ognisko wścieklizny.

"Na obszarze zagrożonym zakazuje się organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, wprowadzania i wyprowadzania psów i kotów nieszczepionych przeciwko wściekliźnie z terenu i na teren obszaru zagrożonego. W obszarze zagrożonym (obejmującym cały Łazarz i znaczną część Poznania) nakazuje się poddanie szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie" – czytamy w komunikacie Powiatowego Lekarza Weterynarii.


R E K L A M A

Fot: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"

ZOBACZ TAKŻE: Park Wilsona: Znaleziono martwego nietoperza, który wcześniej pokąsał człowieka - miał wściekliznę

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (3)

09-07-2019 18:36:07
pyra
Dziekuje Redaktorowi za informacje.
09-07-2019 12:22:30
REDAKCJA
@morlock: O sprawie pisałem już kilkukrotnie. Portal prowadzę po godzinach, niestety nie otrzymuje on wsparcia ani od miasta ani od rady osiedla, jedynym źródłem utrzymania są reklamy, które i tak ledwo finansują zakup domeny i serwera. Nie wiem jak długo poprowadzę jeszcze portal lazarz.pl. Więcej odpowiem szczegółowo - proszę o kontakt: redakcja@lazarz.pl. Pozdrawiam
09-07-2019 11:48:35
morlock
Pan Januszek ostatnio coś jakoś cienko. Ale mam pytanie: apel - Cześć ludzie. Jestem samcem, Poznaniakiem i pragnę wiedzy jak odgrzać TARTE, gotowane pyry sprzed doby. wyszukiwarka gógioł skierowała mnie na porno strony. NIE ŻARTUJĘ. No to co dalej? - pyry ugotowane i starte z 12% śmietanką dobę wcześniej i zimne jak teściowa. Proszę. Dodać że pilne?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

wrz

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarski pieróg - warsztaty kulinarne dla rodzin z dziećmi
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com

30

wrz

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Uwertury i Suity
wstęp wolny

01

paź

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Bianco e nero
wstęp wolny

02

paź

do 04-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów
Jesienny Targ Ogrodniczy (02-03.10.)

20:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal Händlowski - Händel 2021
- Da Camera
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: