Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Eki z Małeki – wczoraj i dziś - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Eki z Małeki – wczoraj i dziś
28-06-2019 09:14   redakcja, Roman Modrzyński
"Eki z Małeki" trudno znaleźć polskie tłumaczenie nazwy takich grup. Cofnijmy się do lat 50. ubiegłego wieku. W Polsce zaczyna królować muzyka Elvisa Presleya, mieszkańcy Łazarza - dziewczyny, chłopaki zaczynają wzorować się na modzie z USA, nosić odpowiednio zaczesane włosy, ubierać się w sposób wyróżniający – pisze Roman Modrzyński.

Dlaczego "eki? Tto nazwa z języka niemieckiego, oznaczająca narożnik. Były to grupy mieszkańców spotykających się na narożnikach ulic. Były papierosy, jakieś winko.

Gdy zbliżała się milicja Eki stanowiły system ostrzegania innych o zbliżających się szkiełkach [gwara pozn.]. Grupy te wypracowały nawet swój język. Używały określonej gwary.

Mamy rok 1956, czerwiec. Mieszkańcy żyją w trudnej sytuacji materialnej. Eki łączą siły z ekami innych dzielnic z którymi czasem prowadziły bezkrwawe wojny. Idą na Targi poznańskie. Tam wraz z uczestnikami z zakładów pracy biorą czynny udział w wydarzeniach Czerwca 56. Cechują się dużą odwagą. Często brawurą odbierają broń milicjantom.

Rozbrajają komisariaty. Przewodzi nimi Janusz Kulas – Edi Polo (pseudonim nadany w związku z podobizną jego do znanego aktora włoskiego). Z materiałów dostępnych wiadomo , że 5 osób z Łazarza poniosło śmierć w wydarzeniach Czerwca 56, kilkanaście usłyszało wyroki za posiadanie broni.

Mamy rok 2018 skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza, Granicznej nosi już imię "Eki z Małeki". Od trzech lat jest bardziej dostępny dla mieszkańców. Trzykrotnie udało się zorganizować Sylwestra, spróbować odczarować to miejsce postrzegane jako miejsce palenia kanap oraz mebli. W grudniu 2016 i 2017 r. pojawiła się choinka na skwerze, przetrwała. Skwer został zaakceptowany przez współczesne Eki. Nie ma większych aktów wandalizmu. Jedynie te psie odchody, ale to problem ogólny.

Życzę pokoleniu współczesnej Eki wielu pozytywnych dni.

Roman Modrzyński


R E K L A M A

Komentarze (6)

09-07-2019 15:01:05
eka z małeki
@pyra-DZIĘKUJĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! eka
09-07-2019 09:05:29
pyra
@eka z maleki, daj spokoj jakie dowalenie Tobie ??? wiedze mam dobra wychowalam sie w tamtych czasach na Gornym Lazarzu i szczerze pisze, ze Dolny Lazarz byl znany wtedy wlasnie z takich grup, nazywani byli doslownie slowami potocznie znanymi. Byly to w nazewnictwie - gangi/bandy/szajki, oprychy, granda, klika, hultaje i "obci" nie zapuszczali sie na Dolny Lazarz aby przypadkiem nie byc zaczepionym i nie oberwac. Nie twierdze, ze Ty taki byles ale taka fama chodzila po Lazarzu i nazywali ich ludzie eki z maleki. Co do dowaleniu Tobie to bardzo sie myslisz, moj Sp.Malzonek urodzil sie i wychowal na Maleckiego /blizej Gasiorowskich/ wiec coz moge powiedziec :) No napewno nic negatywnego! A to co napisalam powyzej to tak bylo i nie bierz wszystkiego do siebie Eka i zycze milego dni.
08-07-2019 17:17:47
eka z małeki
@pyra-oj,oj nie nie porównywałbym eki do bandy łobuzów,czyżby aż taki brak wiedzy czy tylko chęć dowalenia mi??? eka
07-07-2019 13:46:41
pyra
Slowo eka - takze ma znaczenie: banda, czyli - banda z małeki. Banda łobuzów z tego samego fyrtla.
06-07-2019 22:42:33
Były z Łazarza
Eka to skrót od ekipy a nie żaden narożnik. Po co komplikować. Ekipa z. Małeckiego i tyle.
29-06-2019 17:41:20
eka z małeki
jakoś się trzymam,ale ostatnio gorzej widzę-w sobotę posiedziałem tam trochę.Fajnie jest mi się podoba!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

12

lip

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

13

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: