Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Autobusy zastępujące tramwaje na Głogowskiej są za krótkie i jeżdżą za rzadko - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Autobusy zastępujące tramwaje na Głogowskiej są za krótkie i jeżdżą za rzadko
26-06-2019 04:33   Janusz Ludwiczak
Od czwartku główną ulicą Łazarza nie jeżdżą tramwaje. Zastąpiły je autobusy linii nr 149, 175 i 180. Pasażerowie narzekają jednak, że jeżdżą one za rzadko, na dodatek są przepełnione.

Na ulicy Głogowskiej prowadzone są prace związane z remontem sieci wodociągowej. W związku z tym kierowców czekają utrudnienia w ruchu. Na odcinku od Śniadeckich do Niegolewskich zwężona jest jedna nitka.

Utrudnienia czekają również pasażerów komunikacji miejskiej. Ulicą Głogowską, od Hetmańskiej do Mostu Dworcowego nie kursują tramwaje. Bimby linii nr 8 i 11 jadą objazdem przez Reymonta, rondo Jeziorańskiego i Grunwaldzka, a "czternastka" kursuje przez Hetmańską, Wildę, Wierzbięcice i Most Dworcowy. Całkowicie zawieszone zostało kursowanie "trójki" oraz "piątki".

Ulicą Głogowską kursują autobusy linii nr 149, 175 i 180, które zostały wydłużone z wiaduktu Kosynierów Górczyńskich i dojeżdżają aż pod dworzec Poznań Główny (przez Głogowską, Roosevelta, rondo Kaponiera, Most Uniwersytecki i Dworcową). Cześć pasażerów narzeka jednak na zastępczą komunikację.

– Czy ktoś w tym ZTM oszalał kompletnie? Zamiast 5 linii tramwajowych na Głogowskiej dostaliśmy 3 linie autobusowe, które jeżdżą co 20-30 minut. Zamiast 25 kursów na godzinę mamy 6-8. Podjechało jakieś "149", wersja bus najmniejsza z możliwych. Przy Rynku Łazarskim napakowane jak sardynki w puszce a na przystanku kilkadziesiąt osób. Jeśli już puszczają tak mało autobusów to chociaż przegubowce być powinny. A nie dało się jakieś linii "za tramwaj" uruchomić co by kursowała co 5minut? – pisze Mateusz Górczak na Nieformalnej Grupie Łazarskiej.

Zazwyczaj ZTM uruchamiał autobusową komunikację "za tramwaj", która kursowała od zajezdni przez Głogowską do ronda Kaponiera. Autobusy "za tramwaj" jeździły w godzinach szczytu średnio co 5-8 minut. Dlaczego więc zdecydowano się na wydłużenie autobusów normalnie dojeżdżających z południowo-zachodniej części miasta (Dębca, Świerczewa, Rudniczego)?

– Na czas prac remontowych na ul. Głogowskiej transport publiczny zapewniają linie autobusowe nr 149, 175 i 180. Do ich obsługi wprowadzony został tabor o średniej pojemności, a warto podkreślić, że zwykle powyższe linie są obsługiwane autobusami o małej pojemności. Dzięki synchronizacji rozkładów jazdy w szczycie komunikacyjnym, kursy realizowane są co 6 minut. Od skrzyżowania Głogowska/Hetmańska do przystanku Bałtyk pasażerowie mają do dyspozycji także tramwaje – kursujące objazdem przez Wildę i Grunwald. Podstawą decyzji o wydłużeniu w/w linii autobusowych zamiast wprowadzenia zastępczego autobusu „za tramwaj” jest zapewnienie pasażerom bezpośredniego przejazdu z Górczyna do centrum bez konieczności dodatkowych przesiadek. Dodatkowo obsługę komunikacyjną w rejonie Dworca Zachodniego wspomaga dodatkowa linia tramwajowa nr 19 – przekonuje Bartosz Trzebiatowski, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej Zarządu Transportu Miejskiego.

– Funkcjonowanie komunikacji zastępczej na ul. Głogowskiej – jak w przypadku każdej zmiany spowodowanej niezbędnymi do wykonania pracami remontowymi - jest na bieżąco monitorowane przez ZTM. W razie potrzeby oraz możliwości organizacyjnych będziemy się starali wprowadzać ewentualne korekty lub zmiany w transporcie zastępczym, tak aby niedogodności wynikające z braku możliwości korzystania z tramwaju były dla pasażerów jak najmniej dolegliwe – przekonuje Bartosz Trzebiatowski z ZTM.

Na kiepską zorganizowaną komunikację zwraca uwagę również miejski radny Paweł Sowa. W tej sprawie zwrócił się z interpelacją do prezydenta Poznania.

– Zwracam się z prośbą o zwiększenie częstotliwości kursowania "remontowej" linii tramwajowej nr 19 (Os. Sobieskiego – PST Dworzec Zachodni). Chodzi zarówno o normalne kursy w dni robocze w ciągu doby (obecnie zaplanowano je tylko w godzinach szczytu porannego i popołudniowego), jak i kursy w soboty, niedziele i dni świąteczne (takowych w ogóle nie zaplanowano). Moją obawę budzi jednak zbyt rzadkie kursowanie linii 19, które zaplanowano jedynie w dni robocze w godzinach 6:30‐9:00 i 14:00‐18:30. Warto zauważyć że „dziewiętnastka” w obecnej sytuacji będzie najszybszym korytarzem komunikacyjnym łączącym północ Poznania (Piątkowo, Naramowice, Winogrady) z Łazarzem. Linią która ominie korki (przeciążone węzły Mostu Teatralnego, Ronda Kaponiera i Mostu Dworcowego) i umożliwi szybkie przemieszczanie się, rekompensując w pewien sposób niedogodności związane z pracami remontowymi. Obawiam się że jej bardzo pocięty rozkład może zniechęcić wiele osób do korzystania z komunikacji zbiorowej. O interwencję w tej sprawie prosiło mnie wielu mieszkańców – pisze w interpelacji Paweł Sowa, radny Miasta Poznania.

– Ze względu na brak możliwości wyjazdu z dolnego odcinka PST w ulicę Głogowską linie tramwajowe nr 12 i 14 zostały skierowane ulicą Roosevelta i dalej w kierunku Mostu Dworcowego. Rejon Dworca Głównego będzie więc dobrze obsługiwany nadal przez linie nr 6, 10, 12, 18 oraz dodatkowo przez linię 14. Obsługę komunikacyjną ulicy Głogowskiej przejmą linie autobusowe nr 149, 175 i 180, których rozkłady jazdy zostały zsynchronizowane i łącznie zapewniają kursy nawet co 6 minut w szczycie komunikacyjnym – odpowiada Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Sprawdziliśmy. Nie zawsze autobusy linii nr 149, 175 i 180 kursują co 6 minut. Zdarza się, autobusy jadące od strony Górczyna jadą jeden za drugim, a kolejny autobus przyjeżdża dopiero za 16 minut. Potwierdzają to zdjęcia z tablic ITS, które pokazują godziny odjazdów autobusów w czasie rzeczywistym.

Dodajmy, że w związku ze zmianą tras autobusów pasażerowie jadący od strony Dębca, Świerczewa czy Rudniczego nie mogą przesiąść się na autobusy innych linii na pętli Górczyn.

ZOBACZ TAKŻE: Aż do września tramwaje nie będą jeździć główną ulicą Łazarza. Rusza remont na Głogowskiej


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Aż do września tramwaje nie będą jeździć główną ulicą Łazarza. Rusza remont na Głogowskiej

ZOBACZ TAKŻE: Głogowska będzie zwężona

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (18)

29-06-2019 09:03:19
Ania
autobusy za tramwaj na ulicy Głogowskiej są przepełnione, pierwszy autobus jedzie zdecudowanie za późno, jak ktoś jeździ na 5 do pracy to regularnie się spóźnia. Jest potworny upal na dworze, brak ławek i jakiegoś zacienienia. Ludzie nie dają rady czekać a w autobusach jest tak gorąco ze podróż takim autobusem i samo czekanie na niego jest niebezpieczne dla zdrowia!!!
28-06-2019 20:39:20
PREZES ALE NIE J
JEDNO MAŁE ZDANIE DODAM,BO ZGADZAM SIĘ ZE WSZYSTKIMI.DLACZEGO JEŚLI JEST TO KOMUNIKACJA ZA TRAMWAJ PIERWSZY AUTOBUS NA RYNKU ŁAZARSKIM JEST ROB.4.56 SOB.4.52 CZY O TYCH GODZINACH PRZYJEŻDŻAŁ TAM PIERWSZY TRAMWAJ?PANIE TRZEBIATOWSKI JAK PAN MYŚLI.PEWNIE PAN NIE MA POJĘCIA.DLA PANA WIADOMOŚCI LUDZIE JEŻDŻĄ DO PRACY NA 6 NIE NA WYCIECZKI.JA WIEM JEST AUTOBUS NOCNY.ALE O DZIWO NIE MA KORKÓW A I TAK NOTUJE 5 MIN SPÓŹNIENIE.OSTATNIO KURS 4.43 RYNEK ŁAZ. BYŁ 4.49.WYPRZEDZIŁ GO 4.46 BYŁ 4.48.JEDEN ZA DRUGIM.W TYM CZASIE JEDZIE AUTOBUS 175 Z GŁÓWNEGO GLOGOWSKĄ PUSTY.PO CO PYTAM.PROSZĘ ZROBIĆ KURSY WCZEŚNIEJSZE DO DWORCA.
28-06-2019 18:53:23
pyra
Moje pytanie, panowie biora pensje z czystym sumieniem ? Wstyd ! W innych miastach w cywilizowanych panstwach tacy ludzie wylatuja ze stolka i to z hukiem za takie planowanie i wykonanie ! U nas nawet reprymendy nie uslysza bo zwierzchnicy tez wkreceni w ten caly bajzel komunikacyjny. Rece opadaja co sie dzieje w naszym miescie.
28-06-2019 13:49:48
eka z małeki
-nasi władcy i panowie pokazali gdzie mają SPOŁECZNOŚĆ-a my pokażemy nie tylko palec podczas jesiennych wyborów!!!!!!!!!!!!!!!!eka
28-06-2019 09:53:32
gonia
Wczorajsze popołudnie godz. ok 16:30 z przystanku przy Sielskiej odjechał mi autobus. I nie czekałam na następny kurs 6 minut (jak twierdzi Pan Trzebiatowski, dzięki synchronizacji rozkładów jazdy tak miało być - kompletna bzdura i czyste łgarstwo ze strony tego Pana), tylko czas oczekiwania wyniósł ok. 15 min. Przyjechał autobus nareszcie przegubowy 175 i gromada pasażerów wsiadła. W miarę przyzwoite warunki panowały do Głogowska/Hetmańska a tam tłum i przy Rynku kolejny. Ludzie stłoczeni jak śledzie. Przy Parku Wilsona powtórka z rozrywki ale na szczęście tutaj zakończyłam moją podróż. Nie zdążyłam przejść do Kanałowej a minął mnie autobus 180 i po chwili 149 z pojedynczymi pasażerami. I to jest ta synchronizacja??? Pan Trzebiatowski powinien zapoznać się z definicją tego słowa. Kompletny brak kompetencji. Lekceważenie pasażerów.Skoro SKANDAL PANIE TRZEBIATOWSKI!!! I ktoś taki jest kierownikiem??? WSTYD DLA ZTM!!! Skoro skargi pasażerów nie robą wrażenia i są ignorowane, to może należałoby Pana Kierownika pozbawić premii?
27-06-2019 16:42:12
Ircyś
W poniedziałek po 15 szedłem pieszo od Mostu Dworcowego do Berwińskiego, w tym czasie żaden autovbus mnie nie wyprzedził. Samochody stały w korku. Od razu pomyślałem, co to będzie jak wprowadzą chory pomysł ruchu po jednym pasie. Bę3dzie koszmar, a w czasie imprez targowych...nie chcę myśleć.
27-06-2019 16:38:55
eka z małeki
kompromitujące tłumaczenie sytuacji w R.P godz 16,25.Toż to chore,żeby inaczej tego nie powiedzieć.Z tego wynika,że jakoś musimy sobie poradzić-----stację rowerową też zlikwidują!!! eka
27-06-2019 06:59:26
pyra
Moja koleznka, zostala popchnieta/wypchnieta wychodzac rano z takiego autobusu przy Rynku Lazarskim, upadla, ludzie sie pchaja, nie ma wogole miejsca. Skandal !!! Jest poturbowana i ma siniaki, poszla do pracy ale pozniej do lekarza, na szczescie nic powaznego sie nie stalo. Trzebiatowski i Wisniewski ewidentnie wasz plan nie dziala !!!, skoro tak sie dzieje. Poradzilam kolezance aby napisala do MPK i do UM skarge ale powiedziala - a kto sie bedzie przejmowal takim czyms, nikogo to nic nie obchodzi, grunt, ze wszystko na papierze im sie zgadza. Obywatel Poznania, ten bez roweru, moze gadac i tak nikt go nie slucha.
27-06-2019 02:01:05
werserk
Cytat z artykułu:"Podstawą decyzji o wydłużeniu w/w linii autobusowych zamiast wprowadzenia zastępczego autobusu „za tramwaj” jest zapewnienie pasażerom bezpośredniego przejazdu z Górczyna do centrum bez konieczności dodatkowych przesiadek."----- Czyli przedtem autobusy te, niczym Transformersi, na wysokości dworca górczyńskiego przeistaczały się z pojazdów kołowych w szynowe i zjeżdżały z asfaltu wprost na szyny tramwajowe?
26-06-2019 22:13:16
M.
Może pan Trzebiatowski pofatyguje się osobiście na Głogowską i sprawdzi jak wygląda praktyka. W końcu z Matejki to 5 minut spacerkiem.
26-06-2019 18:51:48
eka z małeki
wycofano tyle linii a w zamian dano 3 linie króciutkich autobusów z Górczyna,czy to niewiedza czy zwykła głupota ZTM??????????????????????? eka
26-06-2019 17:11:48
Dziadek
Gdyby tak jeszcze w tych autobusach i tramwajach działała klimatyzacja Jechałem w tym upale kilkoma tramwajami i autobusem na sześć dwa miały włączoną klimatyzację
26-06-2019 16:10:18
koneser
Pan Wiśniewski nie jeździ autobusami to po pierwsze, a po drugie mieszkańcy mogą narzekać, lecz on wie lepiej!!!!!!!!! Mamy takich ludzi u władzy, co nie liczą się z opinią i w tym tkwi tajemnica lekceważenia problemów, z jakimi musimy borykać się każdego dnia!
26-06-2019 14:45:03
eka z małeki
ZTM-tak nie można!!!Poszliście na łatwiznę nie wprowadzając linii za T..To jest nie do yniesienia dalsyz wpis nie wchodyi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!eka
26-06-2019 14:31:29
Marek
Co 6 minut... buhahaha... chyba, ktoś dawno nie jechał autobusem
26-06-2019 12:09:45
toms
Polecam panu prezydentowi Wiśniewskiemu i urzędnikom z ZTM pojeździć sobie tymi autobusami... w tym upale... w tym ścisku... bywają godziny, że przez 25 minut nic nie jedzie... Dlaczego nie uruchomiono autobusu "za tramwaj" co 5--10 minut???? No chyba, że brakuje kierowców.
26-06-2019 11:42:19
pyra
To jest wlasnie zarzadzanie i planowanie ZZA BIURKA, zero kontaktu z realiami. A potem daja sobie nagrody......Nie wsiadlam do takiego autobusu bo mozna w nim umrzec w scisku przy tej pogodzie.
26-06-2019 09:45:45
gosia
Pan Wiśniewski i Trzebiatowski opowiadają bzdury. Kurs co 6 minut to tylko pobożne życzenie. Jestem zmuszona korzystać z komunikacji za tramwaj i rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Cykl wygląda tak, że od Górczyna najpierw jadą jeden po drugim i nagle pustka trwająca 15 min albo więcej i kolejna kumulacja. Na domiar złego autobusy są za krótkie. To powoduje paskudny ścisk. Wczoraj przy Parku Wilsona próbowała wejść matka z dzieckiem w wózku... niestety nie miała najmniejszych szans. Takie rozwiązanie jest karygodne i do tego jeszcze koszt przejazdu pozostaje taki sam jak w normalnym trybie funkcjonowania komunikacji tramwajowej. Panie Trzebiatowski niech się Pan pofatyguje i przekona się sam, przede wszystkim w godzinach szczytu jak ta rzekomo na bieżąco monitorowana sytuacja wygląda. Pogoda piękna więc zapraszam.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: