Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Chcą bezpiecznych przejść – zablokowali pasy na skrzyżowaniu Hetmańskiej i Dmowskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Chcą bezpiecznych przejść – zablokowali pasy na skrzyżowaniu Hetmańskiej i Dmowskiego
22-06-2019 20:21   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek uczniowie Szkół Podstawowych nr 26 i 77 wraz z nauczycielami, rodzicami i mieszkańcami zorganizowali manifestację pod hasłem "Chcemy bezpiecznych przejść dla pieszych w całym Poznaniu".

– Celem manifestacji było zwrócenie uwagi władz miasta Poznania na problem niebezpiecznych przejść dla pieszych, a takich jest wiele, również na Łazarzu. To nie tylko skrzyżowaniem Hetmańskiej z Dmowskiego, ale również Głogowska, Berwińskiego czy Dmowskiego przy Stablewskiego – wskazuje Sylwia Czapla, organizatorka zgromadzenia.

Manifestacji domagali się przede wszystkim zmian na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Dmowskiego. To właśnie na tym przejściu dla pieszych na początku czerwca zginął 8-letni Jaś. Chłopczyk, który uczęszczał do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 26 wpadł pod jadący tramwaj linii nr 1 w kierunku Franowa. Pomimo trwającej 40 minut reanimacji dziecka nie udało się uratować.

Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

– Po sprawdzeniu nagrań z kamery zamontowanej na tramwaju oraz kasku motocyklisty, który przejeżdżał przez skrzyżowanie w tym czasie oraz zdjęć z monitoringu miejskiego wiemy, że tramwaj w chwili zdarzenia miał zielone światło. Potwierdziliśmy, że chłopiec przebiegał przez przejście dla pieszych – powiedział TVN24 prokurator Michał Smętkowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Dodajmy, że Rada Osiedla Św. Łazarz zainicjowała zbiórkę dla rodziny tragicznie zmarłego Jasia.

"8-letni Jaś zginął pod kołami tramwaju na niebezpiecznym skrzyżowaniu ul. Dmowskiego/Hetmańskiej w Poznaniu. Nie zmniejszymy cierpienia Rodziny. Ale możemy pomóc finansowo. Pieniądze ze zrzutki zostaną przekazane rodzicom Jasia" – tłumaczy Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Do tej pory udało się zebrać już 2 915 zł.

Po tragicznym wypadku ZDM postanowił zlikwidować priorytet dla tramwajów na skrzyżowaniu Hetmańskiej z Dmowskiego. To nie koniec zmian.

– Trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji budowlanej dla przebudowy skrzyżowania ulic Hetmańskiej i Dmowskiego. Będą one wymagać korekty kierunków ruchu pojazdów na przecięciu ulic. Nastąpi poszerzenie azyli i zawężenie pasów jezdni ul. Hetmańskiej, tak żeby piesi czuli się na tym skrzyżowaniu bezpieczniej. Jednocześnie z uwagi na ograniczony dostępny pas drogowy zamknięty zostanie lewoskręt z ul. Hetmańskiej w ul. Dmowskiego (dla kierowców jadących od ul. Głogowskiej) – informuje Urząd Miasta Poznania.

Opracowywane są także zmiany projektów sterowania sygnalizacją świetlną na tym oraz na sąsiednim skrzyżowaniu. Powodem jest zwiększona liczba pojazdów skręcających w lewo w ul. Kolejową, które dotychczas zjeżdżały bezpośrednio z ul. Hetmańskiej w ul. Dmowskiego.


Fot: ZDM


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

do 26-05-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Grill Show

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: