Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Chcą bezpiecznych przejść – zablokowali pasy na skrzyżowaniu Hetmańskiej i Dmowskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Chcą bezpiecznych przejść – zablokowali pasy na skrzyżowaniu Hetmańskiej i Dmowskiego
22-06-2019 20:21   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek uczniowie Szkół Podstawowych nr 26 i 77 wraz z nauczycielami, rodzicami i mieszkańcami zorganizowali manifestację pod hasłem "Chcemy bezpiecznych przejść dla pieszych w całym Poznaniu".

– Celem manifestacji było zwrócenie uwagi władz miasta Poznania na problem niebezpiecznych przejść dla pieszych, a takich jest wiele, również na Łazarzu. To nie tylko skrzyżowaniem Hetmańskiej z Dmowskiego, ale również Głogowska, Berwińskiego czy Dmowskiego przy Stablewskiego – wskazuje Sylwia Czapla, organizatorka zgromadzenia.

Manifestacji domagali się przede wszystkim zmian na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Dmowskiego. To właśnie na tym przejściu dla pieszych na początku czerwca zginął 8-letni Jaś. Chłopczyk, który uczęszczał do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 26 wpadł pod jadący tramwaj linii nr 1 w kierunku Franowa. Pomimo trwającej 40 minut reanimacji dziecka nie udało się uratować.

Śledztwo w sprawie wypadku prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

– Po sprawdzeniu nagrań z kamery zamontowanej na tramwaju oraz kasku motocyklisty, który przejeżdżał przez skrzyżowanie w tym czasie oraz zdjęć z monitoringu miejskiego wiemy, że tramwaj w chwili zdarzenia miał zielone światło. Potwierdziliśmy, że chłopiec przebiegał przez przejście dla pieszych – powiedział TVN24 prokurator Michał Smętkowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Dodajmy, że Rada Osiedla Św. Łazarz zainicjowała zbiórkę dla rodziny tragicznie zmarłego Jasia.

"8-letni Jaś zginął pod kołami tramwaju na niebezpiecznym skrzyżowaniu ul. Dmowskiego/Hetmańskiej w Poznaniu. Nie zmniejszymy cierpienia Rodziny. Ale możemy pomóc finansowo. Pieniądze ze zrzutki zostaną przekazane rodzicom Jasia" – tłumaczy Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Do tej pory udało się zebrać już 2 915 zł.

Po tragicznym wypadku ZDM postanowił zlikwidować priorytet dla tramwajów na skrzyżowaniu Hetmańskiej z Dmowskiego. To nie koniec zmian.

– Trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji budowlanej dla przebudowy skrzyżowania ulic Hetmańskiej i Dmowskiego. Będą one wymagać korekty kierunków ruchu pojazdów na przecięciu ulic. Nastąpi poszerzenie azyli i zawężenie pasów jezdni ul. Hetmańskiej, tak żeby piesi czuli się na tym skrzyżowaniu bezpieczniej. Jednocześnie z uwagi na ograniczony dostępny pas drogowy zamknięty zostanie lewoskręt z ul. Hetmańskiej w ul. Dmowskiego (dla kierowców jadących od ul. Głogowskiej) – informuje Urząd Miasta Poznania.

Opracowywane są także zmiany projektów sterowania sygnalizacją świetlną na tym oraz na sąsiednim skrzyżowaniu. Powodem jest zwiększona liczba pojazdów skręcających w lewo w ul. Kolejową, które dotychczas zjeżdżały bezpośrednio z ul. Hetmańskiej w ul. Dmowskiego.


Fot: ZDM


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

gru

do 15-12-2019
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich

13:00
Park Kasprowicza - ogród społeczny Kolektyw Kąpielisko (przy boisku do streetballu i wybiegu dla psów)
Ptasia sobota - warsztaty edukacyjne dotyczące dokarmiania miejskich ptaków

16:00
Palmiarnia Park Wilsona
Gwiazdka w Palmiarni
w godz. 16:00-21:00

15

gru

Palmiarnia Park Wilsona
Dzień Herbaty - proces powstawania, warsztaty
w godz. 11:00-14:00

18

gru

18:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
X sesja (uroczysta) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: