Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Hortex wraca do dawnych właścicieli. Miasto musi oddać nieruchomość - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Hortex wraca do dawnych właścicieli. Miasto musi oddać nieruchomość
31-05-2019 10:56   Janusz Ludwiczak
Tylko do końca czerwca w lokalu po dawnym "Hortexie" będzie znajdować się wegetariańska pizzeria. Lokal na piętrze musi opuścić również artystyczna "Pracownia Łazarska". Decyzją sądu miasto ma zwrócić nieruchomość przy ul. Głogowskiej 29 pierwotnym właścicielom.

"Z ogromną przykrością i żalem w sercu informujemy, że 30 czerwca ZAMYKAMY LOKAL przy Głogowskiej. Sytuacja prawna budynku, w którym mieliśmy przyjemność działać i widywać się z Wami przez ostatnie 3,5 roku uległa zmianie i zmuszeni jesteśmy go opuścić. Będziemy szukać nowej miejscówki, ile potrwa jej znalezienie i remont na ten moment nie wiemy, pewne jest, że czeka nas przymusowa przerwa od jedzenia VEGE PIZZY" – poinformowała na swoim profilu pizzeria Vege Pizza, która od ZKZL wynajmowała lokal przy ul. Głogowskiej 29.

Obiekt musi opuścić również cukiernia "Bez Jaj" i artystyczna "Pracownia Łazarska", prowadzona przez Agnieszkę Szablikowską-Trusewicz i Łukasza Trusewicza z Otwartej Strefy Kultury.

Jak już pisaliśmy w 2015 r. budynek, w którym mieściła się kawiarnia Hortex w latach 70. został przejęty przez miasto. Byli właściciele nieruchomości wystąpili o jej zwrot motywując to, że cel wywłaszczenia nie został zrealizowany.

– Skarb Państwa w 1979 roku wywłaszczył od osób fizycznych nieruchomość położoną przy ul. Głogowskiej 29 na cel publiczny – budowę kawiarni "Hortex". Następnie osoby wywłaszczone, w 1990 r., wystąpiły z wnioskiem o zwrot nieruchomości położonej przy ul. Głogowskiej 29. W uzasadnieniu wniosku osoby podniosły, że cel wywłaszczenia nie został zrealizowany. Starosta Poznański decyzją z dnia 22.09.2014 r., nr GN.7221-2-00029/06, odmówił zwrotu nieruchomości na rzecz wnioskodawców położonej przy ul. Głogowskiej 29. Od powyższej decyzji wnioskodawcy złożyli odwołanie do Wojewody Wielkopolskiego. Aktualnie sprawa prowadzona jest przed Wojewodą Wielkopolskim – tłumaczył nam wtedy Piotr Izydorski z Urzędu Miasta i Prezydenta Poznania.

Od tego czasu toczyło się postępowanie administracyjne, którą rozstrzygnięto dopiero w drugiej połowie zeszłego roku.

– W połowie 2018 r. zakończyło się postępowanie zwrotowe dotyczące nieruchomości, w której przed laty był Hortex. Zostaliśmy zobowiązani do wydania budynku – wyjaśnia Magdalena Gościńska, rzecznik Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Jeszcze pod koniec lat 90. przy ul. Głogowskiej 29 mieściła się słynna cukiernia-kawiarnia (zwana również koktajl-barem) Hortex, w której serwowano pyszne rożki, owocowe koktajle czy lody. Przez kilka lat budynek odstraszał przechodniów, gości targowych czy też turystów zmierzających do Dworca Zachodniego. Pomieszczenia po dawnym Hortexie stały puste, a na oknach wisiały nielegalnie plakaty i reklamy. W dodatku elewacja budynku była niszczona przez grafficiarzy. Jeszcze we wrześniu 2008 r. wisiał neon po dawnej cukierni Hortex oraz dawne godziny otwarcia cukierni, która czynna była codziennie od 9 do 19. W końcu jesienią 2008 roku obiekt ten udało się wynająć przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Przez trzy lata działa tutaj salon wykładzin i dywanów oraz sklep z meblami i antykami. Później nieruchomość został wynajęty w ramach miejskiego programu na preferencyjnych warunkach.


Komentarze (10)

03-06-2019 22:54:37
Negatyw
Jakieś dodatki do VEGE PIZZY? Tak, poproszę salami! :)
01-06-2019 16:30:29
mieszkanka
Wielka szkoda... to miejsce bardzo odżyło dzięki vegepizzy, a i serwowana pizza była przepyszna. Oby znaleźli lokal gdzieś na Łazarzu.
01-06-2019 00:15:19
do obywatel
pewnie, położyłbyś łeb na wagę i wcisnął burak...
31-05-2019 18:22:17
Obywatel
Mogli by z tej kawiarni zrobic LIDLA
31-05-2019 17:06:13
morlock
@ Tamara Nie wiem czy Cię dobrze zrozumiałem odnośnie Twojego pytania "co mieściło się tu wcześniej". Otóż, wcześniej stał tam z malowaną o ile pamiętam na zielono drewnianą elewacją budynek, - jak sklep Michaelisa,( sławnego na owe czasy kuśnierza) u zbiegu Roosevelta i Dąbrowskiego, tyle że piętrowy. Tamże, równie drzewnianymi, ale solidnymi, stromymi schodami wpełzało się na podest części handlowej. Już nie pamiętam co mieściły pozostałe sklepy-punkty. Ja pamiętam sklep zoologiczny z moimi pierwszymi papużkami falistymi i warzywniczo-zielarski z własnej roboty zaprawami z czarnych (ups) tj. afroamerykańskich jagód. Ale jakich! Kubatura -słoik średni z tych współczesnych, dużych majonezowych a w nim 85% jagód, 13% wody i 4% cukru. A później nastał Hortex.
31-05-2019 15:11:08
REDAKCJA
Jest jasne stanowisko ZKZL: – W połowie 2018 r. zakończyło się postępowanie zwrotowe dotyczące nieruchomości, w której przed laty był Hortex. Zostaliśmy zobowiązani do wydania budynku – wyjaśnia Magdalena Gościńska, rzecznik Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.
Pozdrawiam
31-05-2019 13:37:27
Tamara
Nie można tego artykułu napisać jaśniej? Drogi autorze coś tu się kupy nie trzyma. Za artykułem historia: W latach 70 mieściła się kawiarnia Hortex - to mamy na początku Właściciele zostali wywłaszczeni1979 na cel publiczny - budowę kawiarni Hortex. W latach 90 właściciele wnieśli o zwrot. W uzasadnieniu wniosku osoby podniosły, że cel wywłaszczenia nie został zrealizowany. Co to znaczy, że cel nie został zrealizowany skoro kawiarnia działała? Czytamy, że jeszcze w lata 90 działa kawiarnia Hortex zwana cocktail barem. Absolutnie rozumiem chęć rodziny dawnych właścicieli do odzyskania takiej lokalizacji. Raczej nie rozumiem artykułu. Co mieściło się tu wcześniej? Artykuł bardziej zamazuje obraz niż coś tłumaczy
31-05-2019 12:28:02
Łukasz Trusewicz
Budynek nie wraca do dawnych właścicieli, tylko firmy ubezpieczeniowej z Austrii
31-05-2019 12:17:09
małgoś
...tylko vege pizzy żal... oby znalazła jak najszybciej nowe lokum oczywiście na Łazarzu , bo przecież wpisała się już w nasz łazarski klimat.
31-05-2019 12:11:21
magda8001
Szkoda. Tam były dobre lody
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: