Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Marcinek ma już 100 lat - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Marcinek ma już 100 lat
20-05-2019 00:41   Janusz Ludwiczak
100. urodziny świętowało I Liceum Ogólnokształcące.

Jubileusz 100-lecia Marcinka rozpoczął się w piątek. W auli I LO odbyło się spotkanie po latach chórzystów. Wieczorem odbył się koncert zespołu Hoi Polloi, po którym przygotowano pokaz sztucznych ogni. Główne obchody odbyły się w sobotę, gdzie w murach szkoły spotkali się absolwenci "Jedynki". Przygotowano również happening grupy rzeźbiarzy z okazji oddania do użytku odrestaurowanych wschodnich drzwi szkoły. Po południu odbył się apel harcerzy i odsłonięto tablicę pamiątkową dh. J. Chrzanowskiego - "Chrzana".

W ramach obchodów 100-lecia Marcinka w kościele Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej została odprawiona msza św., której przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, co wywołało sprzeciw części absolwentów. Przed nabożeństwem odbył się protest.

– Wypowiedzi tej osoby w przestrzeni publicznej wszystkim są znane. Język pogardy, którym się posługuje jest nie do przyjęcia. Tak się składa, że jest on absolwentem naszego liceum, a ponieważ wyraził chęć odprawienia mszy jubileuszowej tym samym uniemożliwił uczestnictwo w niej wielu z nas. Staniemy z banerem: Jędraszewski! Wstyd nam za ciebie! Absolwenci “Marcinka” – tłumaczyli organizatorzy.

"Marcinek", czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego ma 100 lat, jednak sam gmach przy ul. Bukowskiej 16 jest znacznie starszy. Jego budowa rozpoczęła się w sierpniu 1901 roku i trwała prawie dwa lata. Poświęcenie budynku odbyło się 16 kwietnia 1903 r.

Na placu o powierzchni ok. 12 tysięcy metrów kwadratowych znalazł się budynek główny z przybudówkami na mieszkania dyrektora i woźnego, stojąca oddzielnie sala gimnastyczna, wówczas żwirowane boisko oraz ogródek botaniczny. W głównym budynku duża, o powierzchni 326 metrów kwadratowych, aula, z ołtarzem i emporą z (już nie istniejącymi) organami.

W latach 1903-1919 działało tu niemieckie gimnazjum pod nazwą "Konigliches Auguste – Victoria – Gymnasium" pomyślane jako ważne narzędzie germanizacji.

1 kwietnia 1919 roku Komisariat Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu mianował dyrektorem szkoły – profesora Antoniego Borzuckiego, a szkoła otrzymała nazwę: "Państwowe Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego". Inauguracja pierwszego roku szkolnego w polskiej szkole odbyła się 1 maja 1919 roku, a w grudniu odbyły się pierwsze egzaminy dojrzałości. Do końca roku 1920 odeszli ze szkoły nauczyciele i uczniowie – Niemcy.

"Czuję się bardzo szczęśliwym, iż w jednej uczelni prastarego piastowskiego grodu Przemysława, uczelni nazwanej imieniem męża patrioty, którego postać była ideałem moich lat młodzieńczych, po długim okresie zaborów wypada mi otwierać pierwszy rok szkolny, w którym nauka odbywać się będzie w języku ojczystym" – mówił 1 maja 1919 roku Antoni Borzucki, pierwszy dyrektor Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego.

Naukę rozpoczęło wtedy 358 uczniów narodowości polskiej i 299 nardowości niemieckiej.

W trakcie PeWuKi wystawiane były tutaj sztuki teatrów szkolnych z całej Polski. We wrześniu 1967 roku dotychczasowe liceum męskie stało się szkołą koedukacyjną. W 1991 roku utworzono klasy dwujęzyczne: polsko-francuskie, a dziesięć lat później powstało Gimnazjum Dwujęzyczne z intensywną nauką języka francuskiego.

Absolwentami "Marcinka" są m.in.: prof. Stefan Stuligrosz, Jerzy Waldorff, Filip Bajon, Stanisław Barańczak, abp Marek Jędraszewski, biznesmen Wojciech Kruk czy aktorka Katarzyna Bujakiewicz.

Obecnie w "Marcinku" uczy się 672 młodych ludzi, którzy uczęszczają do klas dwujęzycznych.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak, archiwum I LO, Urząd Miasta Poznania, Alex Aender/Samorząd Marcinka (18-22)

ZOBACZ TAKŻE: "Marcinek" zyska nowy wygląd na swoje 100-lecie

Komentarze (1)

20-05-2019 14:48:35
eka z małeki
-i taka HAŃBA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: