Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Noc Muzeów na Łazarzu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Noc Muzeów na Łazarzu
17-05-2019 10:04   Janusz Ludwiczak
Od 1977 roku 18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, dlatego w okolicach tej daty organizowana jest Noc Muzeów. Coś dla siebie będzie można znaleźć również na Łazarzu.

Opowiedzą czym jeździli nasi dziadkowie

Między 17:00 a 21:30 będzie można zobaczyć w jakich niegdyś mundurach chodzili motorniczowie i konduktorzy. W Muzeum Komunikacji na terenie zajezdni tramwajowej przy ul. Głogowskiej będzie można zasiąść za pulpitem motorniczego z tzw. "kanciaka", czyli tramwaju typu 102N, zobaczyć makietę PeSTki w skali 1:87. Nie zabraknie również prezentacji starych biletów, pamiątek związanych z poznańską komunikacji, a także modeli tramwajów i autobusów.


Turniej "islamerzy" i degustacje potraw orientalnych

Kilka metrów dalej, przy ul. Biedrzyckiego 13 będzie można zajrzeć do Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego. Muzułmanie pokażą meczet - salę modlitewną, wygłoszą prelekcje o islamie, a także zaproszą na warsztaty kaligrafii, wiązania chusty, pokazy tańca i spektakl teatralny.

Program:
• 18.00 – 18.40 powitanie gości przez imam w sali modlitewnej, omówienie podstaw wiary muzułmańskiej, oglądanie wystroju sali modlitewnej
• 18.50 – 19.30 prelekcja o Ramadanie(miesiącu postu)obchodzonym w różnych krajach muzułmańskich
• 18.50 – 19.30 czytanie bajek i opowiadań arabskich dla dzieci
• 19.40 – 20.30 turniej „islamerzy” ze znajomości kultury muzułmańskiej
• 19.40 – 20.30 warsztat kaligrafii muzułmańskiej
• 20.30 – 21.00 prezentacja o osiągnięciach muzułmanów w okresie ” złotej ery islamu”
• 21.00 – 21.15 zobaczenie przerwania postu przez muzułmanów (przez podanie daktyli i mleka)
• 21.15 – 22.00 przedstawienie teatralne w wykonaniu aktora Hacen Sahraoui i jego gości
• 21.00 – 22.00 pokazowa lekcja języka arabskiego(2×30 minut)
• 22.00 – 23.00 degustacja orientalnych potraw
• 23.00 – 00.00 oglądanie filmu: „Dziewczyny Jednego Boga„
• 00.00 – 00.30 rozmowy z imamem
W godzinach 18.00 – 00.00 będzie czynny kącik do wykonania tatuażu henną na dłoni, stoisko gdzie będzie można otrzymać napisane pismem arabskim imię na ozdobnym papierze, stoisko z książkami o tematyce islamu i kulturze muzułmańskiej.
Na zewnątrz znajdować się będzie minibar z kawą arabską, herbatą, daktylami, chlebem pita oraz hummusem.


Oględziny miejsca zbrodni i miotacze wody

Z okazji 100. rocznicy powołania policji państwowej będzie można zwiedzieć Salę Tradycji, która mieści się na terenie Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu przy ul. Taborowej 22 (z wejściem od ul. Obozowej).

W programie:
• zwiedzanie Sali Tradycji tj. przechadzka po stuletniej historii Policji…
• zwiedzanie parku maszyn (radiowozy, miotacze wody, olśniewacze, automatyczne wyrzutnie, łodzie motorowe, sanitarka, transporter koni, itp.),
• punkt pirotechniczny z pokazem robota przy pracy nocnej,
• pokaz uzbrojenia Policji,
• punkt doradztwa zawodowego tj. pogadanki na temat ,,co nam przyniosła służba”,
• nocne oględziny miejsca zdarzenia tj. pokaz pracy policyjnych techników
• degustacja grochówki w warunkach polowych tj. ,,Z Policją Pod Namiotem”.
Wstęp całkowicie wolny i swobodny w godz. od 20:00 od 2:00.


"Łazarski czar PRL-u" i wystawa "Misia Uszatka"

Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz zaprasza na cofnięcie się w przyszłość do czasów PRL. Będzie można spojrzeć z przymrużeniem okna na zamierzchłe czasy.

W pozostałościach po schronie przeciwlotniczym zlokalizowanym w Szkole Podstawowej nr 9 zaprezentowana zostanie wystawa "Łazarski czar PRL-u", dzięki której młode pokolenie oswoi się z przeszłością rodziców, a starsze przypomni sobie jasne i ciemne strony PRL.

W ramach wystawy zaprezentowane zostaną urządzenia (w większości nadal sprawne), dokumenty, prasa lokalna, odznaczenia wojskowe, akcesoria domowe i kuchenne, które przez lata służyły w wielu łazarskich domach. Dostępna będzie również ekspozycja zawierająca mundury oraz wyposażenie wojskowe z okresu PRL.

Podczas wystawy odbędzie się również premiera filmu . "Nasz św.Łazarz -cz.3-Okres powojenny i czasy PRL-u" .autorstwa Macieja Gabriela Perzewskiego, który powstał na bazie unikatowych zdjęć historycznych przedstawiających dzielnicę św. Łazarz, w dużej mierze pochodzących z prywatnych, nigdy nie publikowanych zbiorów. Projekcja filmu odbywać się będzie w trakcie trwania wystawy o każdej pełnej godzinie.

Ponadto w ramach „Łazarskiego czaru PRL-u” zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć "Tamte czasy wg Jana Kurka". Przybyłym zaprezentowane zostaną również plakaty "aktywizujące do działania i postępowania" w PRL-u, a trakcie zwiedzania można będzie również posłuchać felietonów Stanisława Strugarka, Radio Wolna Europa i muzyka "z tych lat", przepis na "oryginalny bimber Łazarski" i dobre wino-instrukcja obsługi.

Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie również wystawa zajęć „Misia Uszatka oraz przyjaciół”. Początkowo sympatyczny miś z klapniętym uszkiem gościł głównie w pisemku dla dzieci "Miś", później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. W 1962 powstał pierwszy indywidualny film, według scenariusza napisanego przez Czesława Janczarskiego pod tytułem Miś Uszatek. Prawdziwa eksplozja popularności misia nastąpiła jednak dopiero w 1975 roku, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz.

Wystawa jest o tyle ciekawa, że wszystkie zdjęcia zostały wykonane współcześnie, a nasz mały kolega jest potomkiem leciwego już misia z lat siedemdziesiątych. Na przybyłych czekać będzie drobny poczęstunek.


Gra miejska PeWuKa

Wszystkich pasjonatów Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają w godz. 19:00-20:30 na Grę miejską "PeWuKa". Będzie to drużynowa gra po terenie MTP. Gracze wcielą się w rolę odwiedzających PeWukę i wyruszą na eksplorację przygotowanych atrakcji. Zadaniem graczy będzie odwiedzić ok. 10 ciekawych lokalizacji na terenie MTP i wykonać przypisane do nich zadania. W grze nawiążemy do miejsc związanych z PeWuKą, po obejrzeniu której w 1929 roku goście wyjeżdżali z Poznania zafascynowani miastem, nowoczesną architekturą, atrakcjami i ciekawą, intrygującą ekspozycją.
Zgłoszenia udziału należy przesłać pod adresem: patrycja.nawrocka@grupamtp.pl


Wystawa malarstwa i pokaz mody

W PBG Gallery w biurowcu Skalar Office Center na rogu Góreckiej i Hetmańskiej o godz. 18:30 odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa figuratywnego "Snów Kilka" Krzysztofa Swaryczewskiego. Absolwent Liceum Plastycznego w Zielonej Górze studiował na PWSSP w Poznaniu. Ukończył dwa wydziały : wychowanie plastyczne i grafikę warsztatową. Dyplom obronił w pracowni litografii pod okiem Lucjana Mianowskiego.

O godz. 20:00 rozpocznie się pokazu mody prac studentów Wydziału Artystycznego WSUS. „FASHIONIGHT”.


Poznań Komeda Maraton

To 24-godzinne wydarzenie muzyczne. To jedyna taka impreza w Poznaniu, która 18 maja jest organizowana w ramach Nocy Muzeów 2019. Ta noc połączy pokolenia poznańskich artystów, melomanów i fascynatów muzyki Krzysztofa Komedy oraz wszystkich zainteresowanych doświadczeniem gigantycznego, trwającego całą dobę koncertu z muzyką artysty. W ramach wydarzenia odbędzie się pokaz muzyki Komedy granej na żywo, a stworzonej do filmów, wraz z ich projekcjami. Noc Muzeów z muzyką Komedy odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia Jazz Poznań przy ul. Bukowskiej 17/2.

Artyści zaproszeni do udziału w zespołach występujących w ramach niniejszego wydarzenia to młodzi poznańscy muzycy jazzowi. Wspólnie chcemy zaczarować poznaniaków twórczością wielkiego artysty.

To nie koniec atrakcji... Malowanie obrazów do muzyki Komedy, niecodzienne recytacje poezji do muzyki jazzowej czy wystawa opracowanych rękopisów utworów muzycznych Komedy, to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego widowiska. Nie zabraknie także atrakcji kulinarnych. Na przybyłych czekać będą napoje popularne w latach 50. oraz te popularne obecnie.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

08

sie

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: