Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Zupa na Głównym" – w sobotni wieczór pomagają potrzebującym na Dworcu Zachodnim - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Zupa na Głównym" – w sobotni wieczór pomagają potrzebującym na Dworcu Zachodnim
12-05-2019 15:49   Janusz Ludwiczak
W każdy sobotni wieczór przystanek PeSTki przy Dworcu Zachodnim zamienia się w ośrodek pomocy. Od półtorej roku pomysłodawcy akcji "Zupa na Głównym" rozdają osobom potrzebującym i bezdomnym ciepły posiłek, domowe ciasto, a także oferują pomoc medyczną.

W minioną sobotę, 11 maja już po raz 83. odbyła się akcja "Zupa na Głównym". Co tydzień przystanek PeSTki przy Dworcu Zachodnim zamienia się jadłodajnię.

–W XXI wieku nikt nie powinien być głodny, stąd nasza inicjatywa. Zupa jest tylko pretekstem. Chcemy rozmawiać z ludźmi, pomagać im, robimy opatrunki, dajemy domowe ciasto. Wspiera nas ostatnio Aquanet. W ciągu roku przybywa na Dworzec Zachodni ok. 120-130 osób, zimą jest dwukrotnie więcej potrzebujących – opowiada Wioletta Bogusz, jedna z pomysłodawczyni i organizatorek akcji "Zupa na Głównym".

Akcja odbywa się od ponad półtorej roku.

– Pierwszą akcję zorganizowałyśmy dokładnie 14 października 2017 roku. Skrzyknęłyśmy się w czwórkę i tak to wszystko się zaczęło. Stwierdziłyśmy, że będziemy robić to spontanicznie, by pomóc potrzebującym i głodnym. Od samego początku jest to akcja społeczna, nie jesteśmy dotowani przez budżet miasta ani żadne inne organizacje. Wszystko zawdzięczamy życzliwości i dobrej woli ludzi. Zwracaliśmy się o środki od miasta, jednak nie otrzymaliśmy wsparcia. Caritas nie braliśmy pod uwagę, gdyż oni mają pieniądze głównie na działalność ogrzewalni i noclegowni – wskazuje Wioletta Bogusz.

Ostatnio z pomocą przyszło jednak miasto. ZKZL udostępnił lokal przy ul. Przemysłowej 45a na Wildzie.

– Udało się tam zorganizować kuchnię, jednak musimy płacić za wynajem lokalu. Z pomocą przychodzą studenci i wolontariusze, którzy pomagają nam przygotować posiłki. Cieszę się, że mamy wokół siebie tylu dobrych, pomocnych, otwartych ludzi – podsumowuje Wioletta Bogusz.

"Zupa na Głównym" spotyka się w każdą sobotę o godz. 18:00 na przystanku tramwajowym PST "Dworzec Zachodni" w kierunku Górczyna. Więcej informacji o organizacji można znaleźć na profilu "Zupa na Głównym".


Komentarze (2)

13-05-2019 16:02:17
pyra
Wspaniala inicjatywa ! Tylko slowa uznania dla pomyslodawcow i wszystkich zaanagazowanych. Miasto ma pustostany, wyremontowane, na Lazarzu to dlaczego Wilda ? Tak w XXI wieku bieda i bazdomnosc. Niektorzy mysla, ze sa lepsi bo mieszkaja w super mieszkaniach i jezdza drogimi samochodami ale nikt z nich nie mysli o tym, ze jak straca posade to szlag trafi auto i mieszkanie bo nie bedzie za co splacac rat. Widzi sie w Polsce ogolnie pogarde dla biedy i bezdomnosci ale nikt nie zna historii tych ludzi dlaczego znalezli sie tam gdzie sie znalezli. Nie ma empatii. Jeszcze raz uznanie i brawa dla organizatorow !
13-05-2019 01:26:14
Karola
"Przyszło z pomocą miasto"... Bo wynajęło lokal za 2 tysiące złotych na miesiąc (do generalnego remontu). No rzeczywiście...
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

13

gru

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
61. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

17

gru

Szkoła Podstawowa nr 77 ul. Dmowskiego 50
Kiermasz świąteczny
• dekoracje i słodkości wykonane przez uczniów w godz. 14:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: