Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tor wrotkarski nie powstanie w Parku Kasprowicza? Pod uwagę brana jest inna lokalizacja - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tor wrotkarski nie powstanie w Parku Kasprowicza? Pod uwagę brana jest inna lokalizacja
29-04-2019 04:19   Janusz Ludwiczak
Wszystko wskazuje na to, że tor wrotkarski nie powstanie w Parku Kasprowicza.
– Mając na uwadze wysokie koszty planowanej inwestycji, uwarunkowania z zakresu ochrony środowiska oraz ograniczenia wynikające ze studium w zakresie zabudowy Parku Kasprowicza obiektami kubaturowymi, powyższa kwestia pozostaje otwarta. Trwają rozmowy w tym zakresie – powiedział wiceprezydent Bartosz Guss.

W Parku Kasprowicza, na terenie, na którym miało powstać kryte lodowisko planowano wybudować tor wrotkarski. Centrum Sportów Wrotkarskich miało powstać w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Projekt, który uzyskał 6 024 głosów poparcia szacowany był przez autorów na 1,8 mln zł. Okazało się, że 1,5 mln zł przeznaczone na inwestycje wystarczy jedynie na uporządkowanie terenu, usunięcie fundamentów niedokończonego lodowiska i przygotowanie placu budowy, a także opracowanie projektu i dokumentacji.

Dwa lata temu ówczesny wiceprezydent Tomasz Lewandowski zaproponował, by inwestycję tą zrealizować razem z budową krytej pływalni. Wrotkarnia miała być wyposażona w tor wrotkarski o długości 200 metrów, plac rozgrzewkowo-zabawowy i trybuny dla 288 osób, które w przyszłości miały zostać zadaszone i rozbudowane. Oprócz tego planowano zaplecze z przebieralnią, sanitariatami, wypożyczalnia sprzętu ze sklepem i pomieszczenia techniczne i magazynowe.

Plany te jednak mogą być już nieaktualne. Niedawno odbyło się spotkanie, podczas którego omawiano kwestię innej lokalizacji dla Centrum Sportów Wrotkarskich. Oznacza to, że tor wrotkarski może nie powstać w Parku Kasprowicza.

– Nie uczestniczyliśmy w spotkaniu dotyczącym toru wrotkarskiego. Uczestniczyliśmy natomiast w spotkaniu w sprawie ogrodu Kolektywu Kąpielisko, jednak żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły. Być może Kolektyw Kąpielisko zostanie w tym miejscu, w którym jest – powiedział Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Więcej informacji na ten temat udzielił nam miejski radny i przewodniczący łazarskiego samorządu poprzedniej kadencji.

– Są nowe propozycje dotyczące toru wrotkarskiego. W poniedziałek odbędzie się kolejne spotkanie z udziałem zespołu Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Jest kilka powodów, jednym z kluczowych jest to, że ta lokalizacja niesie ze sobą duże koszty przygotowania terenu. Tor miałby być zadaszony. Biorąc pod uwagę uwarunkowania studium zagospodarowania przestrzennego i projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ten tor nie mógłby powstać w Parku Kasprowicza ze względu na jego kubaturę, powierzchnię i wysokość. W lokalizacjach, które są rozważane, byłaby możliwość zadaszenia tego toru – powiedział Filip Olszak, radny Miasta Poznania.

Czy to prawda, że tor wrotkarski nie powstanie w Parku Kasprowicza i szukana jest nowa lokalizacja dla tej inwestycji? Oto zapytaliśmy wiceprezydenta.

– Mając na uwadze wysokie koszty planowanej inwestycji, uwarunkowania z zakresu ochrony środowiska oraz ograniczenia wynikające ze studium w zakresie zabudowy Parku Kasprowicza obiektami kubaturowymi, powyższa kwestia pozostaje otwarta. Trwają rozmowy w tym zakresie – tłumaczy Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Miasto pod nową lokalizację dla toru wrotkarskiego rozważa teren przy ul. Hlonda na zawadach lub nieruchomość Warty Poznań przy Drodze Dębińskiej.

Oburzenia nie kryje pomysłodawca i inicjator budowy toru wrotkarskiego.

– Miasto wciąż czeka na decyzję RDOŚ, jednak tej decyzji nie powinno w ogóle być, ponieważ tor wrotkarski wpisuje się w przestrzeń parkową jako obiekt sportowy - o tym nie trzeba już wspominać, bo to oczywiste. Mieszkańcy wybrali, ponad 6 tysięcy osób zagłosowało na ten projekt w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016, a mamy już 2019 rok. Przez ostatnie 4 lata realizacja tego przedsięwzięcia nie doszła do skutku – żali się Jakub "Zico" Ciesielski, pomysłodawca budowy toru wrotkarskiego.

Budowie toru wrotkarskiego sprzeciwiają się przedstawiciele Koalicji "ZaZieleń Poznań", w skład której wchodzi również Kolektyw Kąpielisko.

– Obawiamy się wycinki sporej ilości drzew. W Parku Kasprowicza planowane są dwie ogromne inwestycje - centrum sportów wrotkarskich i kryta pływalnia. Mało osób zdaje sobie sprawę jaką dużą zajmą one powierzchnię. Wyciętych ma zostać prawie 350 drzew. Jest to niemała liczba. Park Kasprowicza stanowi zielone płuca nie tylko dla Łazarza, należy go chronić – powiedziała w rozmowie z portalem lazarz.pl Agnieszka Malinowska z Koalicji ZaZieleń Poznań.


Komentarze (18)

02-05-2019 10:25:27
do dzbana
Jak chcesz nauczyc dziecko plywac to lecisz nad jezioro i probujesz? Czy robisz to rozsadnie na zajeciach z opieka instruktora na basenie, obiekcie do tego dedykowanym? Jakbys doczytal to tor wrotkarski przede wszystkim ma umozliwic nauke i szkolenie w jezdzie. Do tego on glownie ma sluzyc. Pomysl kilka razy zanim jakas bzdure palniesz klikajac w klawiature.
30-04-2019 10:12:15
dzbany
Tor wrotkarski to jakieś nieporozumienie. Nadęcie. Tor = wyczynowa jazda na rolkach/wrotkach. A gdzie miejsce dla rekreacji, spontanicznej i amatorskiej jazdy? Nie cierpię tego zafiksowania w Poznaniu. Jak ktoś zaczyna biegać to od razu musi robić półmaratony. Jak zaczyna jeździć na rolkach to musi mieć specjalny tor. Nie jest to trochę na wyrost?
29-04-2019 16:52:16
WHY
Dlaczego pomysłodawcy powstania Toru Wrotkarskiego nieustannie powołują się na wolę mieszkańców Łazarza? Przecież te 6 000 osób, które głosowały w PBO było z całego Poznania, a nie tylko z Łazarza. Co miłośnika jazdy na wrotkach z Naramowic obchodzi to że ja pod oknami będę miała hałas, a na Łazarz przyjedzie jeszcze więcej smrodzących samochodów? Co człowiek z Piątkowa obchodzi, ze wytną u nas drzewa? Proszę tak nie szafować głosami mieszkańców, bo pewnie gdyby na naszej dzielnicy odbyło się referendum w tej sprawie, większość byłaby przeciwna tej inwestycji!
29-04-2019 15:31:27
Zawiedziona
Tragedia. Zła decyzja niestety. Po co budżet obywatelski skoro i tak rezultat jest olewany.
29-04-2019 15:18:24
Ania
Czyli jest szansa na normalność przy Parku Kasprowicza :) Brawo, tor powinien powstać, ale tak by nie dewastować przyrody, czyli w innym miejscu. Zmiany klimatyczne, susze, to nie jest czas na wycinanie zdrowych drzew! To brak klinów zieleni, drzew wytyka nam już młode pokolenie domagając się podjęcia kroków związanych z zapobieganiem skutkom zmian klimatu. Nie możemy żyć beztrosko jak w latach 90-tych, chęć zysku, a nawet sport nie może wymagać dewastacji istniejącej przyrody.
29-04-2019 13:24:05
Zawiedzony
Jak widać Czas na Łazarz popiera jedynie słuszną wedle ich opinii Kolektyw Kąpielisko... Interes społeczny jak widać "w poważaniu" - Miasto ma gdzieś głosy ponad 6000 Mieszkańców w PBO 2016. Cóż brawo Mieszkańcy za wybór Franka i spółki... Zobaczymy jak MTP sprzeda tereny przy Matejki pod mieszkaniówkę, wtedy się zacznie horror na fyrtlu...
29-04-2019 12:23:53
Rolo
Popełniono błąd przy łączeniu inwestycji, tor wrotkarski nie powinien być w tym miejscu,
29-04-2019 12:16:50
łazarzanin
@"do łazarzanina", czyli rozumiem, ze inwestor nie musi prowadzić procesu inwestycyjnego z poszanowaniem obowiązującego prawa i zgodności z harmonogramem rzeczowo-finansowym? Gratuluję logiki, rzeczywiście rodem z umysłowego ciemnogrodu ;) Tor powstanie, ale w innym miejscu. To chyba nie jest powód, żeby obrażać innych?
29-04-2019 12:09:58
M.
Mam nadzieję, że nowi radni będą konsekwentni i zablokują pomysł budowy parkingu przy Arenie kosztem toru łuczniczego. Szczególnie interesująca może być postawa p. Franka, który pracuje dla MTP - podmiotu zainteresowanego budową. W grę wchodzą spore pieniądze, bo jeżeli powstanie parking, to MTP będzie mogło sprzedać swoje grunty przy Matejki pod now osiedle.
29-04-2019 11:00:30
x
@do łazarzanina - dzieci, jak dorosną, to będą się cieszyć, że mają park, do którego przyprowadzą swoje dzieci.
29-04-2019 10:32:29
zawiedziona
Zagłosowałam na Czas na lazarz z kredytem zaufania, chociaż obawiałam się właśnie, że tak to się skończy. Na pytania o basen i tor wypowiadaliście się Państwo, że obiekty powstaną, że jesteście za. A teraz jak widać po cichu już wszysto zostało ustalone. Prosze nie liczyć na głos w przyszłych wyvborach jeżeli ma to tak wyglądać.
29-04-2019 10:10:55
do łazarzanina
polecamy umyslowe wyjscie z ciemnogrodu. Miasto jest inwestorem. Mieszkancy chcieli toru w tym miejscu. Tor = basen odkryty = obiekt sportowy. Dzieci jak dorosna beda wytykac palcami takie komentarze. Nic dla nich nie zrobiono. Smietnik pozostal.
29-04-2019 08:41:18
Łazarzanin
Słusznie, tor wrotkarski nie może stanąć na terenie Parku Kasprowicza. A pomysłodawcy toru wrotkarskiego polecam zapoznanie się z prawem ochrony środowiska i procedurami związanymi z ocenami oddziaływania inwestycji na środowisko. Biznes to nie wszystko. Lokalizacja takiego obiektu, tuż pod oknami mieszkańców od początku była poronionym pomysłem. Całe szczęście, że władze miasta "w porę" się zorientowały. Jeszcze czas zmienić decyzję i lokalizację tego obiektu.
29-04-2019 08:35:35
mieszkaniec
Jestem zawiedziony i wkurzony, za chwilę okaże się, że nie powstanie kryty basen, bo też ma za dużą kubaturę. Brawo, gratuluję dobrego wyboru drodzy mieszkańcy. Chcieliście rowerzystów, ekologów i aktywistów tomacie teraz... czas na Łazarz... pewnie za chwilę będziemy mieli już tylko 1 pas na Głogowskiej i szeroką drogę rowerową.
29-04-2019 07:49:49
z fyrtla
– Nie uczestniczyliśmy w spotkaniu dotyczącym toru wrotkarskiego. powiedział Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.- nieładnie tak mijać się z prawdą od początku kadencji.W spotkaniu u Bartosza Gussa, zastępcy prezydenta Poznania uczestniczył Franciszek Sterczewski przedstawiający się jako przyszły radny Osiedla Św.Łazarz (spotkanie było to już po wyborach )
29-04-2019 07:45:31
Nowa rada
Nowa rada osiedla przed wyborami pisala ze beda walczyc o zmiane lokalizacji toru na teren energetyka. I co? Pierwsza niespelniona obietnica wyborcza. Kto sie na to zalapal z wyborcow?
29-04-2019 07:38:14
pyra
Szczerze powiem, dobrze, ze bedzie inna lokacja tego obiektu, juz teraz dzieje sie za duzo w obrebie parku Kasprowicza. Ubolewam nad brakiem logicznego myslenia ze strony Miasta, planowanie bez glowy i obliczen kosztow, same glosowanie kto jest za torem a kto nie to ewidentnie nie wystarczy. Jesli praca Miasta w wielu aspektach sie nie zmieni to bedziemy mieli ciagle takie sytuacje. Brak kompetencji w Miescie to powtarzajaca sie historia w Poznaniu.
29-04-2019 07:18:46
x
Miejmy nadzieję, że park ocaleje.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: