Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Lokatorzy budynków należących do MTP obawiają się o swoją przyszłość - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Lokatorzy budynków należących do MTP obawiają się o swoją przyszłość
17-04-2019 08:30   Janusz Ludwiczak
– Nikt nas nie informuje, nie wiemy co dalej z nami. Chcielibyśmy zrobić remont mieszkania, płacimy regularnie czynsz, ale czy mamy brać kredyty i szukać nowych mieszkań? Obawiamy się, że nieruchomość zostanie sprzedana razem z nami – żali się Monika Balcerzak, mieszkanka budynku przy ul. Grunwaldzkiej 24/26a, który należy do Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Przy ul. Grunwaldzkiej 24/26 oraz 24/26a mieszczą się budynki pokoszarowe, zbudowane w latach 1885-1888 dla jednostek 2. przybocznego pułku huzarów dla zakwaterowania kilkuset żołnierzy. Obecnie mieszczą się tutaj mieszkania komunalne, w których mieszka blisko 30 rodzin.

Lokale są w złym stanie. Dla kilku mieszkań na każdej kondygnacji dostępna jest jedna, wspólna toaleta i łazienka dla wszystkich lokatorów. Do lokali prowadzą ciasne korytarze, w przez środek których "nad głowami" przechodzą nawet rury wodociągowe i gazowe.

Mieszkańcy budynków przy Grunwaldzkiej 24/26 obawiają się o swoją przyszłość. Dla nieruchomości, na której mieszkają powstaje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje w tym miejscu zlokalizowanie luksusowych osiedli, apartamentowców i kompleksów biurowo-usługowych na wzór sąsiedniego City Parku, Starych Koszar oraz osiedla Ułańskiego.

Do tej pory nieruchomości te należały do miasta, a konkretnie do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej (MPGM), jednak kilka lat temu przejęły je Międzynarodowe Targi Poznańskie. Mieszkańcy mają żal, że nie są informowani jak długo mogą tutaj mieszkać i jaka czeka ich przyszłość.

– Nikt nas nie informuje, nie wiemy co dalej z nami. Chcielibyśmy zrobić remont mieszkania, płacimy regularnie czynsz, ale czy mamy brać kredyty i szukać nowych mieszkań? Obawiamy się, że nieruchomość zostanie sprzedana razem z nami – żali się Monika Balcerzak, mieszkanka budynku przy ul. Grunwaldzkiej 24/26a.

Lokatorzy mają umowę najmu na czas nieokreślony zawartą z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, jednak czynsz płacą do MPGM.

– Czynsz płacimy regularnie do MPGM w wysokości 5 zł/m2. Nic tutaj się nie dzieje. Jedynie 13 lat temu wymienili nam okna – wskazuje Monika Balcerzak.

– Mieszkam tu od lat 80. Już za poprzednich prezydentów co tutaj nie planowano. Pisaliśmy pisma, ale nikt nas nie informuje co dalej. W moim budynku mieszka 9 rodzin, w sąsiednim jest ok. 20 mieszkań – powiedziała Alicja Kwiatkowska, lokatorka sąsiedniego budynku przy ul. Grunwaldzkiej 24/26.

We wrześniu 2017 r. Rada Miasta Poznania uchwaliła projekt w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic Ułańskiej i Grunwaldzkiej". Plan miejscowy zostanie sporządzony na wniosek MTP i Rady Osiedla Św. Łazarz.

Międzynarodowe Targi Poznańskie chcą sprzedaż swoją nieruchomość, położona w obrębie ulic Ułańskiej, Grunwaldzkiej i Matejki. Obecnie na działkach tych znajduje się m.in. parking dla wystawców i gości. Targi szacują, że za sprzedaż 6,5 hektarów gruntu mogłyby otrzymać przynajmniej 68 milionów złotych. Docelowo na tym terenie miałoby powstać osiedle mieszkaniowe. Ze środków ze sprzedaży nieruchomości Targi chcą wybudować parking wielopoziomowy nad pawilonami od strony ulicy Głogowskiej.

– Wycena terenu została oszacowana na minimum 68 mln zł, a maksymalnie na 119 mln zł. Za uzyskane pieniądze będziemy chcieli wybudować wielopoziomowy parking nad pawilonami 1 i 15, taki, by nie psuł krajobrazu. W planach mamy również wybudowanie nowego Centrum Targowego, obecnego budynku nie opłaca się remontować. Są również różne pomysły na Gmach Administracyjny, jednym z nich jest przekształcenie go w hotel – tłumaczył rok temu podczas spotkania z poznańskimi radnymi Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Pytamy więc co stanie się z lokatorami budynków przy ul. Grunwaldzkiej 24/26? Jak długo jeszcze mogą mieszkać w lokalach komunalnych i czy mają szanse na lokale zastępcze?

– Uprzejmie proszę powyższe zapytania kierować do właściciela nieruchomości Międzynarodowych Targów Poznańskich. MPGM S.A, na dzień dzisiejszy nie otrzymał żadnych informacji w tej sprawie od właściciela nieruchomości – wyjaśnia Ewa Kieniewicz, kierownik Biuro Obsługi Mieszkańców nr 5, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej SA.

Kierujemy więc pytanie do Targów.

– Planowana jest sprzedaż nieruchomości Międzynarodowych Targów Poznańskich, zlokalizowanej między ulicą Grunwaldzką, Matejki a Ułańską, jednak proces sprzedaży ww. nieruchomości nie rozpoczął się. Obecnie przygotowywany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. Przewidujemy, że procedura zbycia zostanie rozpoczęta po jego uchwaleniu i wtedy też zostaną ustalone warunki transakcji. Wtedy też będziemy mogli przedstawić mieszkańcom pełną informację w tej sprawie. Spółka planuje organizację spotkania z mieszkańcami budynków zlokalizowanych na tej nieruchomości, jednak ustalenie terminu spotkania możliwe będzie w późniejszym czasie. Międzynarodowe Targi Poznańskie przeprowadzą oczywiście procedurę zbycia przy poszanowaniu wszelkich praw lokatorów – tłumaczy Karolina Nawrot, zastępca kierownika zespołu komunikacji korporacyjnej Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Dodajmy, że niedawno na zlecenie MTP została opracowywana koncepcja zagospodarowania tego terenu, którą przygotowała pracownia CDF Architekci. Projekt zakłada powstanie w obrębie ulic Ułańskiej, Grunwaldzkiej i Matejki osiedla mieszkaniowego i biurowców, a na tyłach dawnego kina Olimpia miałby powstać hotel. W zabytkowach obiektach pokoszarowych miałby powstać restauracje oraz lokale usługowo-kulturalno-rozrywkowe. Autorzy koncepcji zakładają że obsługa komunikacyjna miałaby być odbywać się od strony ulicy Grunwaldzkiej i Ułańskiej. Projektanci zaproponowali również przedłużenie ulic Konopnickiej i Orzeszkowej do Ułańskiej. Więcej na temat w artykule: Ogromne 6-hektarowe osiedle z biurowcami powstanie w obrębie Ułańskiej i Grunwaldzkiej?.


Komentarze (4)

18-04-2019 10:04:32
x
Kolejny kawałek wolnego miejsca będzie zabudowany do granic możliwości. Domy dla wybranych, z ochroniarzem przechadzającym się tuż przed oknami. Może powstanie kolejna piwiarnia dla zblazowanej młodzieży siedzącej godzinami nad piwem? Albo ekskluzywne sklepy, w których nigdy nie ma klientów? Poznań know how.
17-04-2019 16:40:38
swojak
a co na to Franek? I czy nie jest aby w konflikcie interesów - pracownik MTP-radny osiedlowy????
17-04-2019 16:16:22
Ja
No to już wiadomo, dlaczego pan Sterczewski nagle objawił się na Łazarzu. Jako radny osiedlowy nie będzie przecież kalał gniazda, które pensje płaci i nie postawi się MTP. A mieszkańcy- no cóż..
17-04-2019 08:42:08
Boulega
no raczej, brać kredyt i kupić końcu swoje
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

wrz

do 28-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

29

wrz

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny, 90-lecie parafii - msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego

30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: