Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nauczyciele walczą o godne warunki pracy - trwa strajk we wszystkich łazarskich szkołach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nauczyciele walczą o godne warunki pracy - trwa strajk we wszystkich łazarskich szkołach
09-04-2019 11:45   Janusz Ludwiczak
Od poniedziałku strajkują nauczyciele ze wszystkich łazarskich szkół, po tym jak nie doszło do porozumienia rządu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych, a także części Solidarności, którzy domagają się 30% podwyżek dla pracowników oświaty. Do strajku przystąpili pedagodzy ze wszystkich szkół na Łazarzu, oraz większości przedszkoli. Do akcji protestacyjnej nie przystąpiły jedynie dwa przedszkola - nr 32 "Świerszczykowe Nutki" przy Chociszewskiego oraz nr 89 na Kasprzaka.

Szkoły Podstawowe nr 9, 26, 69, 77, 90, Przedszkola nr 25, 39, 44, 48, 51, 90, a nawet Marcinek, II LO, Zespół Szkół Handlowych i Zespół Szkół Muzycznych – w tych placówkach trwa od poniedziałku strajk.

W szkołach nie odbywają się lekcje, czynne są jednak świetlice lub odbywają się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Na budynkach szkół wiszą flagi ZNP i Solidarności oraz wywieszone są plakaty z informacją "Walczymy o godne warunki nauki, pracy i płacy". W całym Poznaniu do strajku przystąpili nauczyciele ze 197 na 250 placówek, czyli aż 78,8%.

Jak powiedział podczas wtorkowej konferencji Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) w Wielkopolsce w strajku bierze udział 1349 z 1803 szkół (74,82%), zaś w całym kraju strajkuje 15 179 placówek z pośród 20 403, czyli 74,29% szkół. W akcji protestacyjnej bierze udział ponad 6 tysięcy nauczycieli.

Przypomnijmy. Związki zawodowe nauczycieli, pedagogów i pracowników oświaty początkowo domagały się podwyżek w kwocie 1 tysiąca złotych dla każdego pracownika oświaty, jednak rząd nie spełnił postulatów. Protestujący postanowili obniżyć żądania do 30% podwyżki rozłożonej w dwóch ratach - od stycznia i od września, co oznaczałoby podniesienie pensji od 700 do 900 złotych. Rząd PiS zaproponował jedynie podwyżkę 9,6% od września oraz rozpoczęcie rozmów o podwyższeniu pensum z 18 do 22 lub 24 godzin. Propozycję tą przyjęła tylko centrala NSZZ Solidarność. Jednak część regionalnych "Solidarności", w tym wielkopolskiej nie zgadza się z decyzją centrali o podpisanym porozumieniu z rządem przez szefa oświatowej "S" Ryszarda Proksę (będącym powiatowym radnym PiS), który zgodził się jedynie na blisko 10 procentową podwyżkę od września. Część związkowców chce odwołania przewodniczącego krajowej oświatowej "Solidarności".

Do akcji protestacyjnej przystąpią nauczyciele ze wszystkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich na Łazarzu, a także większości przedszkoli z wyjątkiem nr 32 "Świerszczykowe Nutki" przy Chociszewskiego oraz nr 89 na Kasprzaka.

Miasto uruchomiło specjalną infolinię - tel. 61 88 88 680 (czynną w godzinach od 7:30 do 20:00). Pod tym numerem pracownicy Wydziału Oświaty oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego będą udzielać informacji na temat strajku (tego, jakie szkoły protestują oraz alternatywnej oferty zajęć dla dzieci). W tych samych godzinach, od poniedziałku do piątku, informacji rodzicom udzielać będą także pracownicy miejskiej infolinii Poznań Kontakt - tel. 61 646 33 44.

Poznańskie instytucje na czas strajku przygotowały alternatywną ofertę zajęć dla uczniów. Niektóre z nich, jak np. osiedlowe domy kultury, zapewniają pełną opiekę. Z myślą o strajku w szkołach w poniedziałek dodatkowo otwarta była Palmiarnia, która tego dnia zazwyczaj jest nieczynna.

Dłużej niż zwykle czynne są wszystkie filie Biblioteki Raczyńskich, te dziecięce otwarte będą już od godz. 9:00, pozostałe od 11:00 (zamiast od 13:00).

Placówki oświatowe na Łazarzu, które przystąpiły do strajku:
• Przedszkole nr 25, ul. Głogowska 97 (Lodowa)
• Przedszkole nr 39 "Leśne Ludki", ul. Limanowskiego 23b
• Przedszkole nr 44, ul. Dmowskiego 17
• Przedszkole nr 48, ul. Łukaszewicza 35
• Przedszkole nr 51, ul. Głogowska 40
• Przedszkole nr 90, ul.Winklera 9
• Szkoła Podstawowa nr 9, ul. Łukaszewicza 9/13
• Szkoła Podstawowa nr 26, ul. Berwińskiego 2/4
• Szkoła Podstawowa nr 33, ul. Wyspiańskiego 33 (Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych)
• Szkoła Podstawowa nr 69, ul. Jarochowskiego 62
• Szkoła Podstawowa nr 77, ul. Dmowskiego 50
• Szkoła Podstawowa nr 90. ul. Chociszewskiego 56
• Gimnazjum nr 33, ul. Wyspiańskiego 37 (Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych)
• Gimnazjum nr 51, ul. Potockiej 38
• Gimnazjum nr 53, ul. Winklera 9/11
• I Liceum Ogólnokształcące, ul. Bukowska 16
• II LO, ul. Matejki 8/10
• 37 LO z Oddziałami Terapeutycznymi, ul. Potockiej 38
• Zespół Szkół Handlowych, ul. Śniadeckich 54/58
• Zespół Szkół Muzycznych, ul. Głogowska 90

Nie strajkują jedynie:
• Przedszkole nr 32 "Świerszczykowe Nutki", ul. Chociszewskiego 44c
• Przedszkole nr 89, ul. Kasprzaka 46


Fot: Michał Czajka (1,7), Andrzej Radwański (2-4), Roman Modrzyński (5-6), Tomasz Bonawenturczyk (8)

ZOBACZ TAKŻE: W trzech łazarskich szkołach nie było lekcji - strajk nauczycieli

ZOBACZ TAKŻE: Był strajk rodziców, będzie strajk nauczycieli

Komentarze (9)

12-04-2019 13:18:14
Negatyw
Niech się nieroby wezmą do roboty, to będą więcej zarabiać. Wakacje 2mies,.ferie... Coś za coś (!!!!!!).
10-04-2019 20:40:42
M.
@eka z małeki, problem w tym, że taką masową produkcję uskutecznia UAM. Niestety od kilku lat matematyka jest tzw. kierunkiem zamawianym czyli studentom płaci się za studiowanie, uczelni też. Sęk w tym, że wydział musi zadeklarować ile osób ukończy studia za 3/5 lat czyli jeszcze przed rekrutacją. Jeżeli nie zrealizuje planu, to ponosi konsekwencje finansowe. Dzięki takiemu podejściu liczy się nie to co w głowie, ale liczba (jak największa) studentów. Potem mamy takie kwiatki, że studenci matematyki lub fizyki mają problem z zadaniami, które kiedyś rozwiązywali bez problemów uczniowie liceów. Nie wiem skąd to przekonanie, że wykształcenie wyższe musi być powszechne.
10-04-2019 13:44:07
eka z małeki
@M-to są moje myśli!!!Po zniszczeniu szkolnictwa zawodowego otwarto dużo szemranych uczelni,które produkują!!!a nie kształcą przyszłe kadry.Poza tym obecne nauczycielstwo zostało wykształcone bez nacisku na wiedzę i jej przekazywaniu.Tak sobie myślę,że powrót do właściwego poziomu nauczania jest wręcz niemożliwy!!!Teraz rodzice wymagają od swych pociech jak najwięcej tytułów przed nazwiskiem bo tylko tym się będą mogły pochwalić!!!A co do głąbów i matołów,takie się porodziły i też muszą być.Kiedyś były szkoły specjalne dla takich odpornych na naukę i wiedzę,niekoniecznie odosobnione!!!Wzięli i pozamykali,dlaczego??? .................................eka
10-04-2019 13:03:20
pyra
Mysle, ze wszystkiemu jest winny kalkulator /juz wczesniejsze lata/, a teraz oglupiajace telefony z internetem gdzie uczniowe znajda odpowiedz na wszystko, tak, z matematyki takze. Nie jest to wina ani nauczycieli ani dzieci/uczniow/studentow, uczniowie ida na latwizne, nie mysla, nie chce im sie myslec no bo po co jak odpowiedzi niesie internet. Jestem starej daty, nie bylo wychowania na kalkulatorach i internecie, mielismy liczydla, pamietam dokladnie w 1ej klasie liczydlo a takze pamietam dokladnie jak trzeba bylo wykuc na pamiec tabliczke mnozenia, zapytajcie teraz uczni cokolwiek z tabliczki mnozenia......rece opadaja. Teraz prawie nikt nie umie tabliczki mnozenia. Pokolenie rosnie wychowane na latwiznie i bez uzywania glowy i myslenia logicznego, nikt w domu sie nie przejmuje jakim sposobem sa odrabiane zadania domowe z matematyki, dopiero egzaminy pokazuja jakich to mamy "zdolnych uczni". Jak cos chce sie w zyciu robic dobrze to TRZEBA TO LUBIC !!! a nie wybierac sobie kierunkow wyksztalcenia bo na takie aktualnie jest moda albo, ktore przyniosa pozniej znaczne fekty materialne.
10-04-2019 12:53:20
psss
Godne warunki nauki, pracy i ...na trzecim miejscu płacy hahaha. Co za obłuda. Oprócz podwyżki nie chcą o niczym rozmawiać. Dlaczego nie chcecie pracować 24 godz tyg zamiast 18? Pracujecie o 200 godz rocznie krócej od średniej europejskiej. Terroryzujecie rodziców którzy nie mają teraz co zrobić z dziećmi.
09-04-2019 21:58:51
M.
@eka z małeki, to nie uczniowie sa matołami matematycznymi, ale poziom nauczania tego przedmiotu jest tragiczny. Tak sie składa, ze jestem po studiach matematycznych, nawet przez kilka lat prowadziłam zajęcia na Wydziale Matematyki i Informatyki. Problem w tym, że selekcja negatywna do zawodu zaczyna się już na studiach. Na moim roku, specjalizację pedagogiczną wybierali niemal wyłącznie najgorsi studenci, którzy nie mieli szans dostania sie na inne specjalizację. Potem swoje dołożyła uczelnia przydzielając im wykładowców, którzy przez palce patrzyli na ich postępy i z zasady nie oblewali na egzaminach. Po studiach trafiali do szkół nieprzygotowani (zajęcia z dydaktyki matematyki, pedagogiki były na żenującym poziomie), bez nawyku samodzielnego myślenia. Jak więc mogą nauczyć matematyki skoro oni sami jej nie rozumieją, a jedynie koncentrują się na wyuczeniu algorytmu wyliczenia zadania? Po wprowadzeniu ogólnopolskich egzaminów władze naszego wydziału zauważyły, że uczniowe z woj. wielkopolskiego i lubuskiego osiągają najgorsze wyniki z testów matematycznych. Nawet ktoś rozsądnie doszedł do wniosku, że winę za to ponosi również UAM i coś należy z tym zrobić. Na deklaracji się skończyło, bo uczelnia dostaje pieniądze za każdego studenta, a egzekwowanie wiedzy mogłoby skończyć się drastycznym spadkiem liczby absolwentów i redukcją etatów pracowników naukowych.
09-04-2019 16:33:54
toms
@Marcin: zdaje się, że są to szkoły katolickie, prywatne.
09-04-2019 16:21:08
Marcin
O ile mi wiadomo lekcje odbywają się normalnie w Zespole Szkół Katolickich przy Głogowskiej oraz w Szkole Siostr Zmartwychwstanek kawałek dalej!
09-04-2019 14:17:31
eka z małeki
POPIERAM!!!Jestem za tym żeby NAUCZYCIELE dostawali najwyższe wynagrodzenie w zamian za najwyższy poziom nauczania,koniecznie!!!Należy wprowadzić,bezwzględnie!!!egzaminy na każdy stopień nauki,a nie jak teraz konkurs świadectw-hańba!!!To jest widoczne bo matołom matematyka jest za trudna,a do łopaty osły jedne!!!Teraz panowie magistry na zmywaku,bo niczym nie mogą się wykazać.Mogę coś powiedzieć bo miałem możliwość pracy z ludżmi b.utytułowanymi,no ręce opadają i dlatego mamy takich doradców,zarządców!!!Krew mnie zalewa na myśl jaka przyszłość nas czeka,jak będzie kontynuowany dotychczasowy kierunek oświaty ech eka

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
16

paź

18:00
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
VIII sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

17

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Uroczysta inauguracja sezonu kulturalno-oświatowego 2019/2020 na Łazarzu

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Sławomir Dróżdż "dlaczego" - wernisaż

19:30
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Händel: włoskie sonaty triowe i solowe - koncert

18

paź

do 21-10-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sportowe

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: