Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarskie kalendarium - kwiecień - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarskie kalendarium - kwiecień
07-04-2019 00:24   Janusz Ludwiczak
Przyłączenie ówczesnej wsi Łazarz do granic miasta Poznania, oficjalne otwarcie Parku Wilsona i Palmiarni, powstanie I LO, poświęcenie cerkwi przy Marcelińskiej, a Sala Ziemi stała się Sejmem – ŁAZARSKIE KALENDARIUM: Kwiecień.

1 kwietnia 1900 - do granic miasta Poznania przyłączona zostaje ówczesna wieś Łazarz, Górczyn, Jeżyce i Wilda.

1 kwietnia 1911 - w Ogrodzie Botanicznym (obecnie Park Wilsona) otwarto Palmiarnię.

1 kwietnia 1919 - powstanie I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego. Dzień wcześniej złożył swoje urzędowanie niemiecki dyrektor Paweł Schultze, zaś 1 kwietnia 1919 roku Komisariat Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu mianował dyrektorem Polaka - Antoniego Borzuckiego. To on przystąpił do organizowania szkoły polskiej, która otrzymała nazwę Państwowe Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego.

3 kwietnia 2016 – Dawna parowozownia zamieniła się w scenę teatru akrobatycznego. Magicznie i bajkowo zrobiło się w sobotni wieczór w zabytkowej, 124-letniej parowozowni przy ul. Kolejowej, w której swój spektakl zaprezentował Teatr "Z głową w chmurach". Dawna parowozownia z 1892 r. przy ul. Kolejowej 23 ma zamienić się w siedzibę siedziba pierwszego w Polsce teatru akrobatycznego oraz Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej.

8 kwietnia 2018 – pięć zniszczonych samochodów na ul. Granicznej – to skutki wyczynu pijanego kierowcy, który nie zatrzymał się do kontroli i uciekał ulicami Łazarza przed policjantami. Okazało się, że 37-latek prowadził auto pod wpływem alkoholu.

10 kwietnia 1945 - walki o Cytadelę ominęły poznańską Gazownię dzięki temu wyprodukowano pierwszy po wojnie gaz, który zasilił Łazarz.

10 kwietnia 2015 – Podharcmistrz Dorota Wysocka, komendantka Szczepu Łazarz otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi dla ZHP.

11 kwietnia 1987 - pogoda nie była przychylna organizatorom i uczestnikom czynu społecznego. Najwięcej chętnych zgłosiło się do pracy w Parku im. Marcina Kasprzaka. Pracowała tam m. in. grupa młodzieży z Zespołu Szkół Geodezyjnych. Parkowy staw oczyszczali strażacy.

12 kwietnia 1903 - oficjalnie otwarto pierwszy park publiczny nazwany najpierw Ogrodem Botanicznym a potem Parkiem Wilsona.

13 kwietnia 1924 - poświęcenie cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja przy ulicy Marcelińskiej w Poznaniu.

15 kwietnia 2016 – Sala Ziemi MTP zamieniła się w salę sejmową, a biskupi zasiedli w szkolnych ławkach. Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i początków państwowości w Sali Ziemi MTP odbyło się Zgromadzenie Narodowe, w którym wzięło udział 1200 gości, w tym Prezydent RP, posłowie i senatorowie. Z kolei w gimnazjum i liceum katolickim przy ul. Głogowskiej 92 odbyła się Konferencja Episkopatu Polski z udziałem legata papieskiego, prymasa Polski i Węgier, Nuncjusza Apostolskiego oraz 153 biskupów z całej Polski.

16 kwietnia 1903 - uroczyście poświęcono budynek dzisiejszego "Marcinka". Nowo wybudowaną szkołę nazwano: Königliches Auguste Victoria Gymnasium. W zamierzeniach władz niemieckich miała ona zwiększyć liczbę szkół średnich na terenie Poznania (było ich wówczas osiem) i jednocześnie miała stać się ważnym narzędziem pogłębiania germanizacji Wielkopolski.

17 kwietnia 1919 - prezydentem i nadburmistrzem Poznania został Jarogniew Drwęski, który jest patronem Szkoły Podstawowej nr 69 przy ul. Jarochowskiego.

17 kwietnia 2016 –po raz pierwszy trasa poznańskiego półmaratonu prowadziła przez Łazarz. Start zlokalizowany był na ul. Grunwaldzkiej. Dokładnie 11 351 zawodników przebiegło przez Roosevelta, Most Dworcowy, dalej ulicami centrum i Wildy, a następnie Hetmańską, Arciszewskiego przez Raszyn, gdzie przez rondo Jeziorańskiego i Grunwaldzką dotarli do mety, która znajdowała się na Placu Marka, na Targach.

20 kwietnia 2018 – ambasador Francji Pierre Lévy i wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski odsłonili tablicę poświęconą Marszałkowi Ferdynandowi Fochowi, który od 20 kwietnia 2018 jest oficjalnie patronem skweru przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki (zwanym wcześniej placem Wyspiańskiego).

21 kwietnia 1945 - otwarcie Palmiarni poznańskiej po wyzwoleniu.

21 kwietnia 2015 – rano doszło do zderzenia tramwajów na ulicy Hetmańskiej tuż przy wiadukcie kolejowym. W sumie poszkodowanych został 29 osób, z czego 7 osób odwieziono do szpitala, ponad dwadzieścia poddano obserwacji. Przez blisko trzy godziny tramwaje nie kursowały pomiędzy Wildą a Głogowską.

22 kwietnia 1940 - wprowadzenie podziału Poznania na 17 dzielnic. Stare Miasto (Altstadt), Główna (Oststadt), Śródka (Heinrichstadt), Antoninek (Seehof), Komandoria (Johannistal), Żegrze (Bamberg), Starołęka (Luisenhain), Wilda (Wilde), Junikowo (Lenzingen), Łazarz (Hermannstadt), Jeżyce (Jersitz), Ławica (Steineck), Pasrskie (Niederfelde), Strzeszynek (Sedan), Golęcin (Golnau), Winiary (Weinern) i Naramowice (Guntershausen).

22 kwietnia 2015 – nowowybrani członkowie Rady Osiedla Św. Łazarz VI kadencji spotkali się na sesji inauguracyjnej, w trakcie której złożyli ślubowanie i odebrali legitymacje radnego, a także wybrali przewodniczącego, którym został Filip Olszak (dotychczas był nim Wojciech Wośkowiak). Podczas pierwszego posiedzenia dyskutowano również o remoncie ulicy Kolejowej, do którego duże zastrzeżenia ma Miejska Konserwator Zabytków.

24 kwietnia 1927 - uruchomienie regionalnej rozgłośni Polskiego Radia. Siedziba Radia Merkury 1945 roku mieści się w willi przy ul. Berwińskiego 5.

24 kwietnia 2017 – 90-lecie radia poznańskiego, które zmienia nazwę z Radio Merkury na Radio Poznań. – Nazwa Radio Poznań ma przywrócić stacji postrzeganie rozgłośni jako misyjnej. Uzasadnieniem naszych decyzji jest powrót do historycznej i cenionej nazwy jednoznacznie wskazującej, że poznańskie Radio należy do sieci rozgłośni wykonujących misję i cel radia publicznego – przekonuje wybrany z ramienia PiS Filip Rdesiński, prezes rozgłośni. Tym samym po 24 latach zniknie Radio Merkury.

25 kwietnia 2014 – ok. godz. 2 w nocy runął podwieszany sufit na drugim piętrze przydworcowego centrum handlowego Poznań City Center (obecnie Avenida). Na podłogę spadło nawet tysiąc metrów kwadratowych podsufitki. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Na miejsce przybyła straż pożarna. Ponieważ w budynku lała się woda odłączono prąd. Sufit runął najprawdopodobniej z powodu awarii tryskaczy woda wyciekła z instalacji i spowodowała oderwanie sporego fragmentu konstrukcji sufitu. Przez ponad tydzień centrum handlowe było zamknięte.

26 kwietnia 1947 - rozpoczęły się pierwsze w Polsce Ludowej i kolejne XX Międzynarodowe Targi Poznańskie.

27 kwietnia 1987 - w hali sportowo-widowiskowej "Arena" odbył się koncert Thomasa Andersa i zespołu "Modern Talking".

27 kwietnia 2016 –Produkty o nazwie "imitacja sztucznego śniegu", "imitacja mchu japońskiego" można było kupić w sklepie modelarskim przy ul. Niegolewskich 10. Nie były to jednak produkty do makiet kolejowych, ale dopalacze. W sumie od lutego do kwietnia Sanepid wraz z Policją zabezpieczyli 263 dopalaczy. Właściciel sklepu punktu na Niegolewskich otrzymał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej i karę grzywny. Mimo to w sklepie modelarskim wciąż były sprzedawane substacje psychoaktywne. Mieszkańcy zaczęli zbierać podpisy pod petycją. W ciągu kilku dni zebrano ich ponad tysiąc. W końcu sprawa trafiła do Prokuratury. Zatrzymano kilka osób. Pod koniec kwietnia sklep został na dobre zamknięty.

28 kwietnia 2014 – w wieku 59 lat po ciężkiej i długiej chorobie zmarł Krzysztof Lausch. Przez 22 lata był dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 przy ul. Rycerskiej. Był również katechetą. Angażował się w sprawy lokalne, w latach 2000-2004 był członkiem Rady Osiedla Św. Łazarz. Działał również w Radzie Parafialnej przy kościele Matki Boskiej Bolesnej.

30 kwietnia 1869 - urodził się Hans Poelzig, niemiecki architekt. Zaprojektował m.in. Wieżę Górnośląską.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
17

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Kazachstan" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz" - impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach p

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Koziołek Matołek" - spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Krokodyl

20

cze

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Ogrodniczy
wstęp bezpłatny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: