Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Najbliższe 4 lata zależą także od Ciebie. W niedzielę wybieramy radę osiedla na lata 2019-2023 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Najbliższe 4 lata zależą także od Ciebie. W niedzielę wybieramy radę osiedla na lata 2019-2023
23-03-2019 23:09   Janusz Ludwiczak
W niedzielę odbędą się wybory osiedlowe. Wybierać będziemy 21 radnych spośród 53 kandydatów do Rady Osiedla Św. Łazarz na VII kadencję, na lata 2019-2023.

W całym Poznaniu o 678 mandatów ubiega się w sumie 1248 kandydatów. Wybory nie odbędą się na Ogrodach, a także w części Rataj i Winograd, gdyż mimo przedłużonego terminu zgłaszania kandydatów, nie udało się osiągnąć wymaganej przepisami liczby kandydatów. Kandydaci automatycznie zostali radnymi.

Na Łazarzu do Rady Osiedla Św. Łazarz VII kadencji na lata 2019-2023 będziemy wybierać 21 radnych spośród 53 kandydatów.

Warto wziąć udział w wyborach, gdyż rady osiedli decydują na jakich ulicach zostaną wyremontowane chodniki, opiniują przebiegi tras linii tramwajowych i autobusowych czy mogą wywołać powstanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu. Tylko na ten rok Rada Osiedla Św. Łazarz dysponowała budżetem w kwocie blisko miliona złotych.

– Zachęcamy mieszkańców naszego miasta, aby wzięli udział w wyborach. Dla władz miasta rady osiedli to ważny partner. Po reformie jednostek pomocniczych sprzed 8 lat, w której również miałem zaszczyt współuczestniczyć, rady osiedli znacznie zwiększyły swój udział w życiu miasta. Jednostki pomocnicze mają do dyspozycji większe fundusze i kompetencje w rozwiązywaniu lokalnych problemów. Widzimy to w szeregu zrealizowanych inwestycji - chodnikach, placach zabaw, miejscach rekreacji. Poznańskie jednostki pomocnicze mają do dyspozycji spory budżet - większy niż wiele gmin na terenie Polski. W tym roku łączna pula pieniędzy wszystkich rad osiedli przekracza 50 milionów złotych. Oznacza to, że każda jednostka pomocnicza ma do wydania średnio około miliona złotych rocznie. Radni osiedlowi są również decyzyjni – zachęca Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Miasto planując kolejne działania na danym terenie, prosi o opinię tamtejszą radę osiedla. Dotyczy to m.in. planów zagospodarowania przestrzennego, sprzedaży lub zmiany przeznaczenia miejskich działek. Przedstawiciele rad osiedli zasiadają też w komisjach konkursowych, które mają wyłonić dyrektora szkoły lub przedszkola. Ich opinia naprawdę ma znaczenie – zaznacza Andrzej Białas, pełnomocnik prezydenta ds. społeczeństwa obywatelskiego.

W wyborach osiedlowych mogą wziąć osoby, które ukończyły 18 lat i na stałe zamieszkują na terenie osiedla. Głosowanie odbywać będzie się od godz. 8:00 do 20:00.

– Przed przystąpieniem do głosowania wyborca musi okazać komisji obwodowej dowód osobisty lub inny dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości. Komisja weryfikuje ujęcie w spisie wyborców. Następnie wyborca, otrzymuje od komisji obwodowej kartę do głosowania opatrzoną jej własną pieczęcią, co potwierdza własnym podpisem w rubryce spisu na to przeznaczonej – tłumaczy Przemysław Markowski, zastępca dyrektora Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta Urzędu Miasta Poznania.

– Wyborca głosuje, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata, na którego głosuje. Ilość postawionych znaków "x" nie może być większa niż liczba mandatów w okręgu wyborczym - informacja o ilości wybieranych mandatów będzie znajdować się na karcie wyborczej – objaśnia Przemysław Markowski, wicedyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych.

Na Łazarzu do rady osiedla startuje 53 kandydatów. Zagłosować będzie można maksymalnie na 21 kandydatów.

Ciekawostki wyborcze:

  • w wyborach do Rady Osiedla Św. Łazarz kandydują 53 osoby.
  • o jeden mandat walczą średnio 2,5 osoby
  • wśród kandydatów jest 19 pań
  • 42 lata – to średnia wieku kandydatów
  • najmłodszy kandydat ma 18 lat, a najstarszy 73 lata
  • na liście kandydatów znajdziemy 22 osoby z wyższym wykształceniem, 13 ze średnim, jest też troje studentów
  • wśród kandydatów nie brakuje 3 radców prawnych, pielęgniarki, inżyniera mechanika, informatyka, architekta, krawcowej, motorniczego czy analityka.
  • według danych magistratu pod koniec 2018 r. na Łazarzu mieszkało 29 357 osób, a 897 mieszkańców było zameldowanych na pobyt czasowy.

W poprzednich wyborach osiedlowych, które odbyły się równo cztery lata temu frekwencja na Łazarzu wyniosła zaledwie 4,93%. Do urn poszedł co 20 mieszkaniec. Na 27 426 uprawnionych do głosowania nowych radnych postanowiło wybrać zaledwie 1 353 osób. Czy tym razem mieszkańcy będą chcieli zdecydować o przeszłości swojej dzielnicy przekonamy się w niedzielę wieczorem.

Informator gdzie i jak głosować, a także mapę obwodów i lokali wyborczych, listę kandydatów wraz z ich prezentacją oraz informacje o Radzie Osiedla Św. Łazarz można znaleźć w naszym serwisie specjalnym na stronie www.wybory2019.lazarz.pl. Tam też na bieżąco informujemy o łazarskich wyborach i zamieścimy wyniki głosowania oraz przedstawimy nowych radnych.

ZOBACZ TAKŻE: Gdzie głosować? - sprawdź, gdzie jest Twój lokal wyborczy

ZOBACZ TAKŻE: Mapa - obwody głosowania i lokale wyborcze

ZOBACZ TAKŻE: Jak głosować? - zobacz jak oddać ważny głos

ZOBACZ TAKŻE: KANDYDACI - poznaj bliżej przyszłych radnych


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

28

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
w godz. 7:00-21:00

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: