Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Gdańsku też w niedzielę będą wybierać lokalnych radnych - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Gdańsku też w niedzielę będą wybierać lokalnych radnych
23-03-2019 10:16   Janusz Ludwiczak
W niedzielę nie tylko poznaniacy będą wybierać radnych osiedlowych.Podobne wybory odbędą się w również w Gdańsku. Mieszkańcy będą wybierać przedstawicieli Rad Dzielnic. Jak się okazuje frekwencja w niedzielnych wyborach ma duży wpływ. Środki finansowe przyznawane radom dzielnic zależne są od frekwencje. I tak jeśli w dzielnicy weźmie udział mniej niż 14 proc. uprawnionych do głosowania, budżet wyniesie 12 zł na jednego mieszkańca, zaś jeśli przekroczy 16% wtedy rada dzielnicy będzie miała do dyspozycji 18 złotych na osobę.

W całym Poznaniu o 678 mandatów ubiega się w sumie 1248 kandydatów do rad osiedli. Na Łazarzu do Rady Osiedla Św. Łazarz VII kadencji na lata 2019-2023 będziemy wybierać 21 radnych spośród 53 kandydatów.

Okazuje się, że podobne wybory odbędą się w niedzielę również w Gdańsku. W wyborach do Rad Dzielnic zarejestrowało się 958 kandydatów. Gdańszczanie będą głosować w 34 dzielnicach od godz. 7:00 do 21:00 w 113 obwodowych komisjach wyborczych.

W wyborach w grodzie Neptuna wybieranych będzie 15 lub 21 radnych, zależnie od liczby mieszkańców danej dzielnicy. Większą liczbę przedstawicieli będzie miało siedem dzielnic, w których mieszka więcej niż 20 tys. osób. W dzielnicach z mniejszą liczbą mieszkańców, będzie wybranych po 15 radnych.

W stolicy Pomorza w wyborach do Rad Dzielnic startują kandydaci niezależni, ale również z organizacji popierającej kandydata m.in. Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska, skupionego wokół prezydent miasta Aleksandry Dulkiewicz. Kandydaci startują również z poparciem lokalnych stowarzyszeń m.in. "Nasz Gdańsk", "Forum Rad Dzielnic", Stowarzyszenia Przyjaciół Dzielnicy czy z Inicjatywy Społecznej Miłośników Dzielnicy.

W Gdańsku frekwencja ma duży wpływ. Środki finansowe przyznawane radom dzielnic zależne są od frekwencje. I tak jeśli w dzielnicy weźmie udział mniej niż 14 proc. uprawnionych do głosowania, budżet wyniesie 12 zł na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja będzie od 14 do 16% stawka wyniesie 15 złotych na mieszkańca. Jeśli w niedzielnych wyborach udział weźmie więcej niż 16% mieszkańców dzielnicy, ich radni do dyspozycji będą minęli 18 złotych na osobę. W poprzednich latach stawki wynosiły 4, 5, i 6 zł, zatem od nowej kadencji pula funduszy przekazanych do dyspozycji Rad Dzielnic będzie trzykrotnie wyższa niż do tej pory.

W związku z wyborami lokalnymi gdański ZTM uruchomił również dodatkowe kursy linii autobusowych, część autobusów umożliwi dojazd do lokali wyborczych.

W poprzednich wyborach, które odbyły się w marcu 2011 roku pobity został rekord frekwencji, dzięki czemu wiele rad uzyskało większy budżet. Cztery lata temu frekwencja w Gdańsku w wyborach do Rad Dzielnicy wyniosła 11,22%. Najmniejsza była w Śródmieściu (6,33%), na Łostowicach (7,33%), a największa m.in. w Nowym Porcie (16,13%), na Wyspie Sobieszewskiej (16,25%), Brętowie (19,04%), a rekordowa była na Wzgórzu Mickiewicza (20,39%) oraz na Strzyży (23,32%).


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

lip

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
IV sesja (budżetowa) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

18

lip

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cudowny chłopak" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

19

lip

do 20-07-2019
20:00
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
(w godz. 20:00-2:00)

24

lip

10:00
Palmiarnia Park Wilsona
Pokazy filmu "Był sobie las"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: