Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Gdańsku też w niedzielę będą wybierać lokalnych radnych - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Gdańsku też w niedzielę będą wybierać lokalnych radnych
23-03-2019 10:16   Janusz Ludwiczak
W niedzielę nie tylko poznaniacy będą wybierać radnych osiedlowych.Podobne wybory odbędą się w również w Gdańsku. Mieszkańcy będą wybierać przedstawicieli Rad Dzielnic. Jak się okazuje frekwencja w niedzielnych wyborach ma duży wpływ. Środki finansowe przyznawane radom dzielnic zależne są od frekwencje. I tak jeśli w dzielnicy weźmie udział mniej niż 14 proc. uprawnionych do głosowania, budżet wyniesie 12 zł na jednego mieszkańca, zaś jeśli przekroczy 16% wtedy rada dzielnicy będzie miała do dyspozycji 18 złotych na osobę.

W całym Poznaniu o 678 mandatów ubiega się w sumie 1248 kandydatów do rad osiedli. Na Łazarzu do Rady Osiedla Św. Łazarz VII kadencji na lata 2019-2023 będziemy wybierać 21 radnych spośród 53 kandydatów.

Okazuje się, że podobne wybory odbędą się w niedzielę również w Gdańsku. W wyborach do Rad Dzielnic zarejestrowało się 958 kandydatów. Gdańszczanie będą głosować w 34 dzielnicach od godz. 7:00 do 21:00 w 113 obwodowych komisjach wyborczych.

W wyborach w grodzie Neptuna wybieranych będzie 15 lub 21 radnych, zależnie od liczby mieszkańców danej dzielnicy. Większą liczbę przedstawicieli będzie miało siedem dzielnic, w których mieszka więcej niż 20 tys. osób. W dzielnicach z mniejszą liczbą mieszkańców, będzie wybranych po 15 radnych.

W stolicy Pomorza w wyborach do Rad Dzielnic startują kandydaci niezależni, ale również z organizacji popierającej kandydata m.in. Stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska, skupionego wokół prezydent miasta Aleksandry Dulkiewicz. Kandydaci startują również z poparciem lokalnych stowarzyszeń m.in. "Nasz Gdańsk", "Forum Rad Dzielnic", Stowarzyszenia Przyjaciół Dzielnicy czy z Inicjatywy Społecznej Miłośników Dzielnicy.

W Gdańsku frekwencja ma duży wpływ. Środki finansowe przyznawane radom dzielnic zależne są od frekwencje. I tak jeśli w dzielnicy weźmie udział mniej niż 14 proc. uprawnionych do głosowania, budżet wyniesie 12 zł na jednego mieszkańca. Jeżeli frekwencja będzie od 14 do 16% stawka wyniesie 15 złotych na mieszkańca. Jeśli w niedzielnych wyborach udział weźmie więcej niż 16% mieszkańców dzielnicy, ich radni do dyspozycji będą minęli 18 złotych na osobę. W poprzednich latach stawki wynosiły 4, 5, i 6 zł, zatem od nowej kadencji pula funduszy przekazanych do dyspozycji Rad Dzielnic będzie trzykrotnie wyższa niż do tej pory.

W związku z wyborami lokalnymi gdański ZTM uruchomił również dodatkowe kursy linii autobusowych, część autobusów umożliwi dojazd do lokali wyborczych.

W poprzednich wyborach, które odbyły się w marcu 2011 roku pobity został rekord frekwencji, dzięki czemu wiele rad uzyskało większy budżet. Cztery lata temu frekwencja w Gdańsku w wyborach do Rad Dzielnicy wyniosła 11,22%. Najmniejsza była w Śródmieściu (6,33%), na Łostowicach (7,33%), a największa m.in. w Nowym Porcie (16,13%), na Wyspie Sobieszewskiej (16,25%), Brętowie (19,04%), a rekordowa była na Wzgórzu Mickiewicza (20,39%) oraz na Strzyży (23,32%).


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

28

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
w godz. 7:00-21:00

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: