Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jak głosowaliśmy w poprzednich wyborach? Frekwencja nie przekroczyła 5% - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jak głosowaliśmy w poprzednich wyborach? Frekwencja nie przekroczyła 5%
19-03-2019 17:45   Janusz Ludwiczak
Podczas poprzednich wyborów osiedlowych do urn poszedł zaledwie co 20 mieszkaniec. Na 27 426 uprawnionych do głosowania radnych kolejnej kadencji postanowiło wybrać zaledwie 1 353 osób, tym samym frekwencja nie przekroczyła pięciu procent i wyniosła 4,93%. Dla porównania w 2011 roku frekwencja wyniosła 4,05% (na 29 805 uprawnionych do głosowania do urn poszło jedynie 1 207 wyborców). A warto wziąć udział w niedzielnych wyborach, gdyż rady osiedla decydują o ważnych sprawach dotyczących danego "fyrtla".

– Zachęcamy mieszkańców, aby wzięli udział w wyborach. Po reformie jednostek pomocniczych sprzed 8 lat, w której również miałem zaszczyt współuczestniczyć, rady osiedli znacznie zwiększyły swój udział w życiu miasta. Jednostki pomocnicze mają do dyspozycji większe fundusze i kompetencje w rozwiązywaniu lokalnych problemów. Widzimy to w szeregu zrealizowanych inwestycji - chodnikach, placach zabaw, miejscach rekreacji. Chcemy też zachęcić wszystkich do wystartowania w wyborach. Działanie na rzecz lokalnej społeczności to duża satysfakcja. Zdobyte doświadczenia mogą być też wykorzystane w późniejszej pracy samorządowej – zachęca Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Rady osiedli decydują na jakich ulicach zostaną wyremontowane chodniki, opiniują przebiegi tras linii tramwajowych i autobusowych czy mogą wywołać powstanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu.

Tylko na ten rok Rada Osiedla Św. Łazarz dysponowała budżetem w kwocie blisko miliona złotych.

W poprzednich wyborach osiedlowych, które odbyły się równo cztery lata temu frekwencja na Łazarzu wyniosła zaledwie 4,93%. Do urn poszedł co 20 mieszkaniec. Na 27 426 uprawnionych do głosowania nowych radnych postanowiło wybrać zaledwie 1 353 osób.

ZOBACZ TAKŻE: Tak głosowaliśmy 4 lata temu - wyniki wyborów do Rady Osiedla Św. Łazarz 2015

Dla porównania w poprzednich wyborach, które odbyły się w 2011 roku frekwencja wyniosła 4,05% (na 29 805 uprawnionych do głosowania do urn poszło jedynie 1 207 wyborców). Tym samym liczba wyborców w tegorocznych wyborach zwiększyła się o 146.

Jeszcze marniejsze zainteresowanie mieszkańców wyborami osiedlowymi było w 2008 roku, kiedy to frekwencja wyniosła jedynie 2,62% (na 25 510 mieszkańców uprawnionych do głosowania w wyborach wzięło udział tylko 668 osób).

Najwyższa frekwencja w wyborach osiedlowych była w 2009 roku, kiedy istniało jeszcze Osiedle Targowe (obejmujące obszar w rejonie ulic Bukowska, Przybyszewskiego, Reymonta, Wyspiańskiego, Siemiradzkiego, Matejki, Berwińskiego, Głogowska, Roosevelta, Bukowska). W obwodzie głosowania nr 1 (z siedzibą w Zespole Szkół Handlowych) frekwencja wyniosła blisko 10 procent – 9,36% (głosowało 115 osób z 1 229 uprawnionych do głosowania).

Czy tym razem frekwencja będzie dwucyfrowa? Przekonamy się w niedzielę wieczorem. Wybory osiedlowe, również do Rady Osiedla Św. Łazarz 24 marca. Głosować będziemy mogli w godz. od 8:00 do 20:00 w jednej z 9 obwodowych komisji wyborczych. Więcej informacji w naszym serwisie specjalnym na stronie www.wybory2019.lazarz.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Gdzie głosować? - sprawdź, gdzie jest Twój lokal wyborczy

ZOBACZ TAKŻE: Mapa - obwody głosowania i lokale wyborcze

ZOBACZ TAKŻE: Jak głosować? - zobacz jak oddać ważny głos

ZOBACZ TAKŻE: KANDYDACI - poznaj bliżej przyszłych radnych


Komentarze (1)

19-03-2019 22:56:37
Wyborca
Coś czuję, że teraz frekwencja będzie wyższa. Ci młodzi z Czas na Łazarz są widoczni, to i ludzi więcej pójdzie, bo dowiedzą się że są wybory

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

lip

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
IV sesja (budżetowa) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

18

lip

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cudowny chłopak" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

19

lip

do 20-07-2019
20:00
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
(w godz. 20:00-2:00)

24

lip

10:00
Palmiarnia Park Wilsona
Pokazy filmu "Był sobie las"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: