Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Można było zobaczyć cerkiew od środka - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Można było zobaczyć cerkiew od środka
19-03-2019 00:37   Janusz Ludwiczak
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w wycieczce "Poznajemy sąsiadów", podczas której można było zobaczyć prawie 95-letnią cerkiew przy ul. Marcelińskiej i poznać historię prawosławia w Poznaniu.

W sobotę Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz zaprosiło mieszkańców na wycieczkę po cerkwi prawosławnej.

– Podczas spotkania mogliśmy poznać historię prawosławia. Kilkanaście porównań, różnic religii katolickiej oraz prawosławnej. Ojciec Paweł opowiadał o historii tego miejsca, przebiegu poszczególnych sakramentów, zasad w religii prawosławnej. To było myślę ciekawe spotkanie z inną kulturą – wyjaśnia Roman Modrzyński ze Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz.

Budynek świątyni prawosławnej pw. Św. Mikołaja przy ul. Marcelińskiej 20 pochodzi z początku XX wieku, pierwotnie służący jako stajnia dla pułku kawalerii. Zanim powstała cerkiew wierni prawosławni (głównie Grecy) spotykali się we własnych domach.

Cerkiew jest konkatedrą diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i służy wiernym od 1924 roku. Została erygowana z myślą o żołnierzach konfesji prawosławnej, którzy przebywali w pobliskich koszarach. Z początku był to budynek drewniany, w latach 80-tych XX wieku gruntownie odremontowany i przebudowany.

– Kościół prawosławny jest bardziej mistyczny, zwraca uwagę na duchowość. Z kościołem katolickim mamy wiele podobieństw. Łączy nas kult maryjny i postanowienia siedmiu soborów. Drogi rozeszły się jednak w 1054 r., kiedy papież i Konstantynopol nałożyli na siebie wzajemnie klątwę – objaśnia o. mitrat Paweł Minajew, proboszcz cerkwi prawosławnej.

– W prawosławiu sakrament chrztu połączony jest z sakramentem bierzmowania. Nie ma u nas konfesjonałów. Spowiedź jest indywidualnością, odbywa się w trakcie sobotnich nabożeństw. Nie ma u nas też opłatka. Spożywa się chleb na zakwasie. Nie ma w prawosławiu nauki o czyścu. Jest albo zbawienie albo potępienie – dodaje o. Paweł Minajew.

W cerkwi nie znajdziemy organów. W trakcie nabożeństw rolę instrumentów pełni głos i śpiew chóru. Cerkiew prawosławna jest jednym z największych wyznań chrześcijańskich na świecie i liczy ok. 350 milionów osób. W Polsce jest ok. 700 tysięcy wiernych wyznania prawosławnego, głównie zamieszkałych na wschodzie kraju.

Okazuje się, że prawosławni duszpasterze mogą mieć żonę.

– W kościele prawosławnym nie ma celibatu. Kapłan może mieć żonę, jednak wpierw odbywa się zawarcie związku małżeńskiego, później święcenia diakonatu. Kandydaci do sakry biskupiej są zakonnikami. Żony nie może mieć biskup, musi pochodzić z zakonu – wskazuje o. Paweł Minajew.

Obecnie poznańska parafia prawosławna należy do dekanatu łódzkiego diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W cotygodniowych nabożeństwach sprawowanych w soboty o godzinie 17:00 i w niedziele o godz. 10:00 uczestniczy około 120 osób.

Dodajmy, że w tym roku wyznawcy obrządku wschodniego Wielkanoc obchodzić będą dopiero... 28 kwietnia, czyli tydzień po katolikach, a to dlatego, że w prawosławiu obowiązuje kalendarz juliański. Najważniejsza liturgia Zmartwychwstania Pańskiego będzie miała miejsce w nocy z 27 na 28 kwietnia. Rozpocznie się o godz. 23:30 i potrwa do ok. godz. 3:30. Wtedy równo o północy odbywa się procesja paschalna, w trakcie nabożeństwa święcone są również potrawy wielkanocne.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

lip

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
IV sesja (budżetowa) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

18

lip

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cudowny chłopak" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

19

lip

do 20-07-2019
20:00
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
(w godz. 20:00-2:00)

24

lip

10:00
Palmiarnia Park Wilsona
Pokazy filmu "Był sobie las"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: