Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Elektroniczne rozkłady jazdy pojawią się na kolejnych przystankach? "Rozważamy poszerzenie" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Elektroniczne rozkłady jazdy pojawią się na kolejnych przystankach? "Rozważamy poszerzenie"
11-03-2019 04:24   Janusz Ludwiczak
Na przystanku "Poznań Główny" pojawił się 29-calowy monitor LCD, na którym wyświetlane są godziny odjazdów tramwajów. Być może rozwiązanie to pojawi się na kolejnych przystankach.

W październiku na obu przystankach tramwajowych "Poznań Główny" przy skrzyżowaniu ul. Matyi i Towarowej pojawiły się elektroniczne rozkłady jazdy. Na monitorach LCD o przekątnej 29 cali wyświetlane były godziny odjazdów wszystkich linii.

Proponowana forma edycji rozkładów jazdy, niesie za sobą ogromne korzyści. Najważniejszą jest możliwość dynamicznej zmiany rozkładu jazdy. Dzięki zastosowaniu technologii GSM, są one na stałe połączone z internetem, co za tym idzie z bazą danych, w której same wykrywają zmiany, więc wyświetlane rozkłady jazdy są zawsze aktualne. Ich zmiany, nawet częste, nie są problemem angażującym ludzi, wymagającym każdorazowego przyjazdu i wymiany rozkładu oraz ich druku. Monitory mają wzmocnioną konstrukcję, matryce zabezpieczone są szybami z hartowanego szkła – przekonuje Iwona Gajdzińska, rzecznik MPK.

MPK zakłada, że w przyszłości podobne rozwiązania pojawią się na kolejnych przystankach.

To bardzo upraszcza nasze działania w sytuacjach, gdy na skutek rozpoczęcia remontu zmienia się organizacja ruchu, a także wówczas, gdy przechodzimy z zimowego na letni rozkład jazdy (lub odwrotnie) i brygady przystankowe muszą wymienić 2700 papierowych rozkładów jazdy. Okres tej wymiany trwa od 3 do 4 dni i w tym czasie na przystanku jest wywieszony albo już nieaktualny, albo jeszcze nie zaktualizowany rozkład jazdy – zaznacza Iwona Gajdzińska z MPK.

Przez ostatnie 5 miesięcy MPK oceniało czy rozkłady w wersji elektronicznej są czytelne w zmieniających się warunkach atmosferycznych (temperatura, wilgotność, promienie słoneczne). Swoje zdanie w tej sprawie mogli również wyrazić pasażerowie. W sondzie na stronie internetowej miejskiego przewoźnika aż 70% badanych uznało, że chciałoby, by elektroniczne rozkłady pojawiły się na stałe również na innych przystankach.

70 procent, a więc zdecydowana większość uczestniczących w ankiecie, uznała, że to jest bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie. Rozważamy poszerzanie zastosowania tego rozwiązania – podsumowuje Iwona Gajdzińska z MPK.

Z kolei od początku roku na wszystkich przystankach pojawiły się nowe rozkłady jazdy w wersji tradycyjnej, papierowej.

– Większa czcionka w polu z godzinami, co oznacza lepszą czytelność najważniejszej dla pasażerów informacji, poszczególne godziny oddzielone poziomymi paskami ułatwiającymi czytanie informacji (naprzemiennie pasek w kolorze szarym i białym), zmieniona wielkość czcionek w legendzie, co uwypukli dopiski informujące o wariantowych kursach (informacje o przebiegu trasy w nowych rozkładach będą tej samej wielkości co objaśnienia dotyczące wariantowych kursów), przeniesienie wykazu przystanków na trasie z prawej części rozkładu na lewą część – bardziej intuicyjne odczytywanie godzin odjazdów jako kluczowej informacji – wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego.


Komentarze (2)

11-03-2019 14:30:08
eka z małeki
@Bartka-nie czepiajmy się słów!!!Ja miałem takiego kierownika co czepiał się przecinków i musiałem przepisywać 4 str.a4 bo mu się nie podobało,nie było jeszcze komputerów,drukarek itp.Miałem wyższe wykształcenie niż on.Pisałem ręcznie,a koszt godziny pracy zakładu pracy to było całe 55000zł.w 2000r.Czy warto zwracać uwagę na takie drobiazgi skoro wiemy o co chodzi???Szanujmy się!!!!!Ja też celowo!!!różnie piszę....z poważaniem!!!!!!!!!!! eka
11-03-2019 10:20:30
Bartek
Elektryczne czy elektroniczne?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: