Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wystartował nowy sezon roweru miejskiego. Przy Sczanieckiej będzie strefa parkowania rowerów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wystartował nowy sezon roweru miejskiego. Przy Sczanieckiej będzie strefa parkowania rowerów
01-03-2019 16:02   Janusz Ludwiczak
23 minuty po północy dokonano pierwszego wypożyczenia poznańskiego roweru. Ruszył 8. już sezon. W całym ubiegłym roku na samym Łazarzu miejskie jednoślady wypożyczono blisko 186 tysięcy razy, z czego najwięcej przy Parku Wilsona oraz w pobliżu kampusu Uniwersytetu Medycznego. W połowie marca przy skrzyżowaniu ulic Sczanieckiej i Kasprzaka powstanie strefa parkowania rowerów czwartej generacji.

Jak informuje ZTM pierwsze wypożyczenie roweru miejskiego miało miejsce o godz. 0:23 na stacji Factory Poznań, a użytkownik jeździł rowerem przez 1 godzinę i 3 minuty. Podróż zakończyła się na os. Sobieskiego. Do godziny 13 zanotowano już ponad 630 wypożyczeń. Ruszył ósmy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego.

W całym ubiegłym roku, w okresie od 1 marca do 30 października na Łazarzu ze stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego skorzystano w sumie 185 957 razy. Dla porównania rok wcześniej – od marca do końca listopada 2017 r. (sezon był o miesiąc dłuższy) na wszystkich 12 stacjach dokonano 120 653 wypożyczeń miejskich jednośladów.

W 2018 r. najwięcej rowerów wypożyczono lub oddano przy Parku Wilsona (19 108) oraz przy kampusie Uniwersytetu Medycznego – ze stacji "Bukowska/Przybyszewskiego" (19 013).


Dane: Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu

W drugiej połowie marca uruchomiony ma zostać system czwartej generacji (4G). Użytkownicy będą mieli dodatkowo do dyspozycji 475 rowerów, w tym 30 elektrycznych. Wyznaczonych zostanie 112 stref, w których będzie można wypożyczyć i zwracać rower najnowszego typu.

– Warunkiem korzystania z systemu będzie rejestracja, akceptacja regulaminu oraz dokonanie opłaty inicjalnej i utrzymanie minimalnego stanu konta w wysokości 20 zł w momencie wypożyczenia (rejestracja i stan konta są wspólne dla systemów 3. i 4 generacji, zatem osoby, które wcześniej korzystały z PRM 3G, mając na koncie klienta co najmniej 20 zł, nie będą musiały wykonywać dodatkowych czynności, aby korzystać z systemu PRM 4G). Strefa użytkowania PRM 4G obejmuje granice administracyjne Miasta Poznań z wyłączeniem strefy niedozwolonej (miejsca/obszary, w których klient nie może poruszać się rowerem miejskim; m.in. zbiorniki wodne, rzeki, obszary piaszczyste czy inne miejsca, w których rower może ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu) – informuje Urząd Miasta Poznania.

W strefach PRM 4G możliwy będzie zwrot roweru czwartej generacji bez dodatkowych opłat. Jedną ze stref będzie strefa Centrum, obejmująca teren ograniczony I ramą komunikacyjną (z wyłączeniem płyty Starego Rynku).

– Rower miejski 4G można będzie wypożyczyć - w strefie lub poza nią - poprzez komputer pokładowy (także z wykorzystaniem do identyfikacji karty PEKA), aplikację mobilną oraz kontakt z Biurem Obsługi Klienta. Wypożyczenie rozpoczynać się będzie w momencie zwolnienia blokady "fork lock" znajdującej się na przednim widelcu ramy roweru. Zwrot roweru nastąpi poprzez ręczne zapięcie blokady "fork lock". Rower powinien zostać unieruchomiony w taki sposób, aby przednie koło roweru było w linii prostej z ramą, a sam rower stał stabilnie. Rower należy zaparkować zgodnie z przepisami, nie utrudniając przy tym ruchu drogowego, rowerowego ani pieszego. Jednośladów nie należy opierać o drzewa oraz zabytkowe elementy architektury (np. pomniki). Nowością będzie możliwość rezerwacji rowerów 4G (użytkownik będzie mógł zarezerwować jednocześnie do 4 sztuk) poprzez aplikację mobilną i stronę internetową – wyjaśnia magistrat.

Jedna ze stref parkowania rowerów czwartej generacji znajdzie się na Łazarzu, przy skrzyżowaniu ulic Sczanieckiej i Kasprzaka. Kolejna będzie na pograniczu z Jeżycami, po północno-zachodniej stronie skrzyżowania ulic Bukowskiej i Polnej, a także na Górczynie, przy skrzyżowaniu Dmowskiego i Bosej.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

sty

18:30
Łazarz
21. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: