Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wycięto cztery duże klony przed wejściem do Parku Wilsona. Skwer będzie rewitalizowany - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wycięto cztery duże klony przed wejściem do Parku Wilsona. Skwer będzie rewitalizowany
01-03-2019 13:51   Janusz Ludwiczak
We wtorek wycięto cztery duże klony i kilka innych drzew, które rosły na ulicy Głogowskiej, przed wejściem głównym do Parku Wilsona. Palmiarnia, która zarządza tym terenem tłumaczy, że drzewa zagrażały bezpieczeństwu przechodniów i kierowców, a skwer zostanie zrewitalizowany. Do sierpnia w tym miejscu posadzone zostaną nowe drzewa głogi, pojawi się również żywopłot z cisa, trzmielina, hortensje oraz dywan kwiatowy.

Wycinka zbulwersowała niektórych mieszkańców, społeczników i ekologów.

– Żałoba na Łazarzu, to tragedia. Mimo próśb drzewa zostały wycięte. Tylko jedno drzewo nadawało się do wycięcia. Można było zrobić piękny skwer zachowując drzewa, były to zdrowe klony, które rosły od lat, dawały cień. Samosiejka nie jest gorszym drzewem. Zamiast tego będą malutkie drzewa, cieniutkie głogi i hortensje – mówi Małgorzata Czarkowska, członek Koalicji ZaZieleń Poznań.

– Skoro wycinka obejmowała jedynie "samosiejki" to co robił zarządca terenu (Palmiarnia przejęła teren niedawno), że pozwolił na osiągnięcie przez nie tak dojrzałego wieku. Ogrodnicy pielegnujacy tereny zieleni usuwają samosiejki, które nie pasują do wizji terenu urządzonego, póki są młode. Nie dopuszczają też rośnięcia drzew dwupiennych, ostrorozwidlonych (co może powodować rozłamy zachwianie statyki). Czy była robiona ekspertyza dotycząca stanu drzew? Z jakich powodów podjęto decyzję o wycince starszych drzew i zastąpieniem ich przez małe drzewa (argument, że drzewa te zasłaniają park - czyli inne drzewa - dla większości osób mało adekwatny) – tłumaczą członkowie Koalicji ZaZieleń Poznań.

W środę o godz. 21:00 w miejscu wyciętych drzew zostały zapalone znicze. Pojawił się nawet wieniec z czarną wstęgą "drzewa". Udział w wydarzeniu "Znicze dla wyciętych, zdrowych drzew przed Parkiem Wilsona" zadeklarowało 91 osób, jednak pojawiło się o wiele mniej osób, o czym można przekonać się na poniższych zdjęciach.

Skwerem przy ul. Głogowskiej, przed wejściem głównym do Parku Wilsona zarządza Palmiarnia. Jej dyrektor przekonuje, że wycinka była niezbędna.

– Były to samosiejki, takie drzewa nie powinny były rosnąć w tym miejscu, gdyż uszkodzały murki i zagrażały bezpieczeństwu przechodniów. Było zagrożenie, że od korzeni zostanie zniszczone podłoże, chodnik, a nawet tory tramwajowe. W zeszłym sezonie razem ze strażą pożarną wycinaliśmy drzewa, które przewracały się, zostały posadzone zbyt blisko ogrodzenia – powiedział dr Przemysław Szwajkowski, dyrektor Palmiarni Poznańskiej.

– Konserwator zabytków pod którą podlega Park Wilsona wydała zalecenie, by posadzona została nowa zieleń i niższe drzewa. W ich miejscu posadzimy mniejsze drzewa. Rozpoczęły się prace w ramach inwestycji pn. "Przebudowa obiektów małej architektury oraz nowe zagospodarowanie zielenią wypiętrzonych rabat wejścia od strony ul. Głogowskiej do Parku Wilsona. Planowany termin zakończenia prac to sierpień 2019 roku. Od listopada 2018 roku można zapoznać się z wizualizacją skweru, która wisi na głównej bramie wejściowej do Parku Wilsona – wyjaśnia Przemysław Szwajkowski, dyrektor Palmiarni.

Na ten cel Rada Osiedla Św. Łazarz przeznaczyła ponad 100 tysięcy złotych. Początkowo łazarscy samorządowcy byli trochę sceptyczni do planowanej wycinki drzew.

– Drzewa, których wycięcie jest planowane, są samosiejkami i rosną bardzo blisko muru i swoimi korzeniami go uszkadzają. Ponadto, podłoże skweru jest gliniaste i nieprzepuszczalne dla wody, co powoduje jej ściekanie poprzez mur, co również negatywnie wpływa na jego stan techniczny. Wymiana podłoża spowoduje z kolei uszkodzenie systemu korzeniowego drzew, stąd konieczności ich wycinki – mówił podczas listopadowej sesji Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz i radny Miasta Poznania.

– Drzewa stwarzały zagrożenie między innymi dla pieszych, miały rozwinięty system korzeniowy, zagrażały przewróceniem się na chodnik podczas większej wichury – dodaje Filip Olszak, szef łazarskiego samorządu pomocniczego.

Projekt rewitalizacji skweru na ul. Głogowskiej, przed wejściem do Parku Wilsona zakłada posadzenie nowych drzew. Wymieniony zostanie mur.

– Na murku oporowym pojawią się siedziska. Teren zostanie uporządkowany, musieliśmy sprzątać go wielokrotnie z papierków i psich kup. Posadzonych zostanie 9 głogów, pojawi się żywopłot z cisa, trzmielina, będzie dywan kwiatowy – tłumaczy Michał Śmiłowski, zastępca dyrektora Palmiarni Poznańskiej i biolog.

– Projektowany układ zieleni ma za zadanie zaakcentować obecność najstarszego w Poznaniu publicznego parku w pierzei zachodniej ulicy Głogowskiej i podkreślić jego główne wejście w sposób odpowiedni dla wysokiej rangi obiektu. W ramach projektu zieleni przewidziane jest wymiana gleby na głębokość 40cm (jest konieczna gleba jest silnie zanieczyszczona gdyż teren przez lata był traktowany jak toaleta dla psów), uporządkowana zostanie zieleń wysoka, pojawią się nowe nasadzenia krzewów ozdobnych i dywanowych bylin. Wokół rabat na granicy murków i ogrodzeń zaplanowano opaski z grysu – ma to ułatwić utrzymanie w czystości odnowionego ogrodzenia, dystans ograniczy również niszczenie zieleni w bezpośrednim pasie przy murkach – objaśnia Małgorzata Helman, projektantka rewitalizacji skweru.

– Przewidziano posadzenie 9 głogów (Paul`s Scarlet). To stara i wartościowa odmiana, która była niezwykle popularna w obsadzaniu ulic w pierwszej połowie XX wieku. Spektakularnie kwitnące wiosną drzewo ma dużą odporność na trudne warunki miejskie, suszę, toleruje zanieczyszczenia i jest łatwe w pielęgnacji. Niższe piętro zaplanowano z dużych grup hortensji bukietowej, która kwitnie długo w 2 połowie lata – do jesieni. Dywan z kwitnących latem bodziszków zastąpi trawnik i ułatwi pielęgnację parteru kompozycji. Bylina nadaje się do zadarniania dużych powierzchni zarówno w słońcu jak i w cieniu. Ma dekoracyjne i aromatyczne liście. Przyciąga pszczoły i motyle. Pojawia się też rośliny zimozielone: niski formowany żywopłot z cisów zaplanowany jako obwódki wokół rabat i okrywowe trzmielin – dodaje Małgorzata Helman.

Zakończenie rewitalizacji skweru przed Parkiem Wilsona planowane jest do sierpnia.


Wiz: Palmiarnia/Małgorzata Helman - Pracownia Zielona Strona


Komentarze (17)

08-03-2019 13:36:43
eka z małeki
-aż włosie sie jerzy tu i uwdzie,same wycinki i takie same uzasadnienia!!!Koguż nam zaimportowano???No nie smiem sie wrecz domyslac czyzby jakies szyszkopodobne???Strach sie bac !!!Niekture to chciały wszystko pszemalowac na szaro ( z wrażenia,a nie z nieuctwa)tak piszę!!!!!!!!!!!!!!!! eka
06-03-2019 20:04:45
Militarna
Te drzewa nie rosły przypadkiem ponad schronem przeciwlotniczym, który kiedyś badaliśmy? Jeśli tak, to korzeniły się raczej bardzo płytko..
05-03-2019 15:01:01
eka z małeki
@W-ciekawe-bo ja żyję z parkiem od dziecka i zawsze!!! byłem zadowolony z tego co się w nim dzieje,wręcz kibicowałem!!!Jednak to co się z nim dzieje w ostatnich latach to tylko zasługuje na krytykę.Czyżby dobra zmiana???Gorycz przemawia ....Niema co łagodzić!Na nic się to nie zda,ludkowie pamiętają....ech eka
04-03-2019 19:15:30
Walerowicz
Nic w tym parku nie było tak jak trzeba a kiedy ktoś wreszcie coś robi to same głosy sprzeciwu. To park a nie las, a w Parku drzewa się SADZI.. co za tym idzie czasem część się wycina. Klony o których tu mowa nie miały urzekającego pokroju a na zdjęciach z google map widać, że część schnie.
04-03-2019 13:29:29
eka z małeki
-a brak 5-6 tys.na mosteczek,położono blachówę i znak ostrzegawczy!!!Pisałem już dawniej,tłumaczono że brak pieniędzy.Chciałbym poznać nazwiska radnych samosiejek-ków którzy byli za dewastacją,nie są chyba objęte tajemnicą???Mam nadzieję że nie cała rada była za.Idąc dalej z ubolewaniem patrzę na upadający i coraz bardziej siermiężny kiermasz kwiatowy,w maju-kiedyś był dwa razy.Myślę,że po odbudowie R.Ł(może doczekam)można by przenieść całą imprezę na rynek.Wszędzie blisko itp.itd.i miejsce będzie bardziej reprezentatywne...czekam na krytykę,sensowne uwagi i propozycje w temacie..........eka
03-03-2019 12:29:34
Polla
Absurdalna wycinka, ale kosztowało to 100 tys. zł z kieszenie podatników. Najlepsze inwestycje robi się na słomianych inwestycjach.
03-03-2019 11:22:34
ja2
"Było zagrożenie, że od korzeni zostanie zniszczone podłoże, chodnik, a nawet tory tramwajowe.".... od linii drzew do torów jest 20 metrów (a raczej było, bo drzew już nie ma). Po drodze chodnik, jezdnia. Dodatkowo drzewa te rosły na wyniesieniu, a nie na równi z resztą ulicy. Zatem naprawdę trzeba mieć ogromną wyobraźnię, żeby wygłosić takie stwierdzenie. Chodnik na tym odcinku nie był zniszczony, więc system korzeniowy nie wykształcał się w kierunku torów (m.in dlatego, że ukształtowanie terenu na to nie pozwala), ale co tam, będzie czym w kominku palić do końca zimy. @Gosia, wytnijmy zatem wszystkie drzewa w Wilsonie, bo każde z nich może się przewrócić na spacerującego człowieka... teraz przynajmniej możesz bezpiecznie spacerować po Głogowskiej (do momentu, kiedy nie dostaniesz udaru cieplnego/słonecznego na tej betonowej pustyni).
02-03-2019 13:39:46
eka z małeki
-serce boli!@pyry.Całkowicie zgadzam się tą opinią!!!@toms to nie całkiem tak,ekoaktywiści nie zawsze działają zgodnie z ich założeniem to prawda,ale w tym przypadku chodzi o coś innego.Całe to żałosne i wręcz zabawne uzasadnienie tegoż narodziło się pewnie w mózgu zdziczałej samosiejki w szczycie jej maximum wydolności umysłowej.Co jakiś czas firma ta apeluje o pomoc w różnych sprawach,nie dajcie się zwieść moi ludkowie,dzięki zdzierstwu mają dość pieniędzy!!!Lepiej wyrzucić niż tam oddać!!!!!!!!!!!!!!!!!
02-03-2019 11:58:02
@Gosia
"Tak mówicie? A gdyby tutaj staruszka przechodziła do domu starców, a tego domu wczoraj by jeszcze nie było, a dzisiaj już by był, to wy byście staruszkę przejechali, tak? A to być może wasza matka!"
02-03-2019 11:51:02
Gosia
@pyra: Nie dosc ze macie pierd...ana temat drzewek to jesteście agresywni. Nie docieraja do was zadne argumenty zarowno w przyadku parku Kasprowicza jak i tutaj. Tylko wy macie racje.? Ciekawe co bys gadal gdyby jedno z drzew przewrociloby sie na ciebie podczas spaceru Glogowska?
02-03-2019 09:49:05
pyra
@Gosia, jestes cyniczna i pozbawiona wyobrazni i empatii...., wspolczuje ci ale nie tylko tobie takze tym, ktorzy doprowadzili do ogolocenia tego miejsca. Grunt, ze interes sie kreci, wszyscy zarabiaja na tym miejscu, a my na tym tracimy nie tylko pieniadze ale przedewszystkim ZIELEN !
02-03-2019 09:01:18
Pieszy Miejski
Drzewa zagrożeniem dla pieszych - a co z autami, które po wypadkach lądują na chodniku? Tym Pan Olszak się nie zajmie?
02-03-2019 08:25:57
Gosia
Żałoba... to Pani Czarkowska chyba nie wie co to jest żałoba... ale pewnie zapalić znicz i złożyć wieńce... cmentarz najlepiej zróbmy... puk puk
01-03-2019 18:58:47
smot
Po co będą tam jakieś drzewa sadzić. Poproszę o tor wrotkarski w tym miejscu.
01-03-2019 17:39:02
pyra
I jeszcze jedno, to nie jest i nie byl zaden skwer a zadrzewiony klomb ! Ale tego nawet nie potrafi odroznic ktos kto kieruje Palmiarnia......Skwer jest na Maleckiego, Eki z Małeki. A tutaj tylko szeroki chodnik przed schodami do parku ale napewno nie skwer, chyba, ze zaczynamy takze zmieniac znaczenie slow.
01-03-2019 16:29:29
toms
I znowu zebrała się garstka ekoaktywistów. Czyżby początek kampanii wyborczej do rady osiedla???
01-03-2019 15:45:30
pyra
W Poznaniu morduje sie zielen od lat, wycina sie i niszczy to co mamy, co nam jeszcze pozostalo. Musimy sie dusic smogiem bo nie smog jest wrogiem ale drzewa/zielen. Tlumaczenie pana Szwajkowskiego ze: " Było zagrożenie, że od korzeni zostanie zniszczone podłoże, chodnik, a nawet tory tramwajowe"????...to totalna bzdura, prosze nas mieszkancow Lazarza nie traktowac jak polglupkow i nie wmawiac niestworzonych rzeczy. Nikt nas nie pytal o zdanie bo zdanie mieszkancow sie niewiele liczy w Poznaniu. Kazdy, kto ma w miescie jakas wladze nad czyms - ROBI CO CHCE. Rewitalizacja ??? Bedzie jak przy Strusia, syf, smieci i "koneserzy" alkoholu. Mieszkam juz 4 pokolenie na Lazarzu ale nawet za PRL szanowano zielen. To co sie dzieje jest szokujace i SMUTNE. Wszystko robi sie "dla nas" ale BEZ NAS bo inni decyduja co dla nas jest najlepsze, cos mi to przypomina z przeszlosci.....
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

19

sie

18:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

22

sie

tymczasowe targowisko Rynek Łazarski (boisko Zespołu Szkół Muzycznych)
Ekotargowisko - warsztaty tworzenia doniczek z materiałów recyklingowych. Uczestnicy spotkania będą mogli zabrać do domu wykonaną doniczkę wraz z nasionami, by stworzyć swój własny zielnik

do 23-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Instal Moto Expo" - Zjazd pojazdów branżowych

11:00
Park Kasprowicza (boisko do street workoutu)
Bezpłatne zajęcia sportowe z trenerami

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: