Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"19 odcieni szarości" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"19 odcieni szarości"
18-02-2019 01:05   Janusz Ludwiczak
W Galerii Muzalewska można oglądać wystawę "19 odcieni szarości" Mikołaja Polińskiego, malarza, twórcy obiektów i elementów architektonicznych, pedagoga Uniwersytety Artystycznego.

W walentynkowy czwartek w Galerii Muzalewska odbył się wernisaż wystawy "19 odcieni szarości".

– Inspiracją do poszukiwań malarskich związanych z prezentowaną pracą "19 odcieni szarości" stało się nagranie wykonania przez Glenna Goulda XIX Kontrapunktusu Johanna Sebastiana Bacha. Pianista kończy utwór energicznym "cięciem" materii muzycznej, powodującym falę "powidoków" dźwiękowych. Gould w jednym z wywiadów w intrygujący sposób komentował zbiór kompozycji Kunst der Fuge, widział w nich nieskończony wachlarz odcieni szarości. Wyobrażenie szarości szczególnie łączył z ostatnią XIX fugą, którą uważał również za najpiękniejszą. XIX Kontrapunktus (fuga) jest ostatnią i nieukończoną kompozycją napisaną przez JSB, dzieło "ucina się" w momencie, w którym pojawia się w temacie motyw B-A-C-H, prawdopodobnie w jego dalszym przebiegu kompozytor próbował wprowadzić czwarty temat fugi, pozostała ona jednak trzy-tematowa – mówi Mikołaj Poliński, autor wystawy.

– To niedokończenie utworu pobudzało i pobudza wyobraźnię wielu muzyków, stało się również tematem licznych spekulacji teoretycznych. W moich poszukiwaniach malarskich to szczególne ucięcie czasu dzieła muzycznego zainspirowało mnie do konsekwentnego dzielenia kompozycji malarskich wertykalną linią wyznaczającą strefę cienia, obszar szarości, "drugą stronę obrazu", w której zanikają formy go budujące. Obraz malarski w zamyśle wystawy zostanie rozszerzony na przestrzeń galerii, ściany, okna zostaną "przesunięte" w "strefę szarości" – dodaje Mikołaj Poliński.

Mikołaj Poliński (1977) – malarz, twórca układów przestrzennych budowanych z obrazów, obiektów i elementów architektonicznych, czasami dokonuje interwencji w materię miejsca, w którym pracuje i/lub gdzie prezentuje swoją pracę. Zajmuje go tropienie przekształceń wizualnych, absorbują także pogranicza sztuk plastycznych oraz muzyki. Pedagog w ASP – obecnie w Uniwersytecie Artystycznym – w Poznaniu. Mieszka i pracuje głównie w Berlinie. Pozostaje związany z Galerią Muzalewska, w której prezentował wystawy: Mechanika nieba w 2003 oraz Kolejka linowa na Wezuwiusz w 2009 roku.

– Mikołaj Poliński jest artystą dociekliwym, swe artystyczne (wizualne, przestrzenne, ale i muzyczne) dociekania prowadzi w sposób praktyczny w prostych, podstawowych materiałach artystycznych, a nawet budowlanych, jest człowiekiem dialogu, acz pozostaje bardzo samoistny – podsumowuje Jaromir Jedliński z Galerii Muzalewska.

Wystawę można oglądać w Galerii Muzalewska przy ul. Głogowskiej 29/3 m.6. (wejście przez parking biurowca przy ul. Gąsiorowskich) do końca marca. Kontakt pod numerem telefonu: 603 399 718.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

lip

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
IV sesja (budżetowa) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

18

lip

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cudowny chłopak" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

19

lip

do 20-07-2019
20:00
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
(w godz. 20:00-2:00)

24

lip

10:00
Palmiarnia Park Wilsona
Pokazy filmu "Był sobie las"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: