Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wiosna zawitała na Targi - konwencja Roberta Biedronia odbyła się na MTP - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wiosna zawitała na Targi - konwencja Roberta Biedronia odbyła się na MTP
07-02-2019 00:47   Janusz Ludwiczak
W środę wieczorem w Sali Ziemi MTP odbyła się konwencja nowo powstającej partii Wiosna, której głównym założycielem jest Robert Biedroń. Wiosna zapowiada m.in. podniesienie płacy minimalnej i wprowadzenie emerytury obywatelskiej, rozszerzenie programu 500+ na każde dziecko, zapewnienie 30-dniowego dostępu do lekarza specjalisty, a także rozdział kościoła od państwa czy wprowadzenie związków partnerskich i równości małżeńskiej.

Sala Ziemi MTP została wypełniona po brzegi. Na konwencję Roberta Biedronia, założyciela nowej partii Wiosna, byłego posła i poprzedniego prezydenta Słupska, jawnego geja i założyciela Kampanii Przeciw Homofobii przyszło ok. 2,5 tysiąca ludzi, którzy chcieli wysłuchać programu powstającego ugrupowania.

– Dobry wieczór Poznań. Gdybym wiedział, że tyle Was przyjdzie wynająłbym stadion Lecha. Podobny problem mam w innych miastach. W Warszawie zamiast na Torwarze powinniśmy się spotkać na Stadionie Narodowym. Przyszedłem tutaj, by opowiedzieć o Polsce, o jakiej marzę. Żyjemy w Polsce podzielonej na wrogie sobie obozy. Przeżywamy pogardę, lęk, mowę nienawiści. A ostatnio byliśmy świadkami czegoś niewyobrażalnego. Prezydent Paweł Adamowicz poświęcił swoje życie dla wolnego Gdańska – powiedział na początku spotkania Robert Biedroń, lider partii Wiosna.

Robert Biedroń w niedzielę ogłosił powołanie nowej partii Wiosna, w programie której jest m. in. wprowadzenie emerytury minimalnej na poziomie 1600 zł brutto i podniesienie płacy minimalnej, rozszerzenie programu 500+ na każde dziecko, zapewnienie 30-dniowego dostępu do lekarza specjalisty, podwyżki dla nauczycieli, czy likwidacja kopalni węgla do 2035 roku.

W programie Wiosny znalazły się również takie postulaty jak wprowadzenie związków partnerskich i ustanowienie równości małżeńskiej, prawo do przerywania ciąży na żądanie do 12 tygodnia, rozdział kościoła od państwa i przeniesie religii ze szkół do salek katechetycznych przy parafiach.

Podczas konwencji w Sali Ziemi założyciel Wiosny nawiązał do Poznania.

– Macie wspaniałego prezydenta. Jest moim przyjacielem. Poznań może z dumą powiedzieć, że jest wolnym, otwartym miastem dzięki temu, że mieszkanki i mieszkańcy dokonali dobrego wyboru. Wielu próbowało nam podciąć skrzydła, że ta wiosna się nie uda, że będzie wieczna zima – powiedział Robert Biedroń.

Na to tłum skandował: "Idzie wiosna!".

Lider Wiosny skrytykował zarówno poprzednie rządy Platformy Obywatelskiej, jak i rządzącego obecnie Prawa i Sprawiedliwości.

– Kiedy zamykano kolejne połączenia kolejowe nie było ich. Kiedy protestowaliśmy w obronie sądów, na marszach równości, nie było tamtych. Politycy ignorowali czyste powietrze, dusimy się już nie tylko powietrzem politycznym – zaznaczył założyciel partii Wiosna.

– Złamanie praw kobiet, mówiono nam, że te sprawy mogą poczekać. Nieprzestrzeganie konstytucji. Czy chcemy państwa z Rydzykiem na tronie zamiast świeckiego państwa? – pytał Robert Biedroń.

Podczas środowej konwencji regionalnej Wiosny jej założyciel odniósł się również do najnowszych sondaży, w których nowe ugrupowanie ma już 14% poparcia i jest trzecie po PiS (29%) i PO (20%).

– Udowodniliśmy, że nasze 14% nie tylko odsuwa PiS od władzy, ale te 14% to dopiero przedwiośnie. Słyszymy, że ci co chcą Biedronia to zdrajcy. Wieszanie w symboliczny sposób polityków na szubienicach czy wystawianie politycznych aktów zgonu - czy takiej Polski chcemy? – pytał Biedroń.

W trakcie dwugodzinnej spotkania Wiosna przedstawiła kolejne postulaty. Pojawił się również wątek odzyskania budynku dawnej "Ósemki" przy Głogowskiej, który odzyskała poznańska kuria.

– Uczyłem się w Poznaniu, w liceum nr 8, które kształci wybitnych fizyków i matematyków, ale w pewnym momencie zgłosił się biskup, który zażądał oddania budynku. Poprzedni prezydent, który kończył tą szkołę oddał budynek instytucji, który ma ponad 1600 hektarów ziemi. Wyprowadzimy religię ze szkół, tam gdzie jest jej miejsce, czyli do salek katechetycznych przy kościołach. Zlikwidujemy fundusz kościelny. Wszyscy mają być równi wobec prawa, niech zaczną płacić takie same podatki – zadeklarował Dariusz Standerski, dyrektor programowy partii Wiosna.

– Jesteśmy szczęściarzami. Żyjemy w wolnym mieście Poznań. Wiele rzeczy już mamy, co prawda z samorządu – in vitro, darmowe przejazdy dla dzieci, gabinet ginekologiczny bez klauzuli sumienia. Musimy przenieść to na skalę kraju, bo chcemy, by wreszcie coś się zmieniło. Moim zdaniem to Poznań robi najlepsze marsze równości w tym kraju i to taki marsz, w którym biorą udział całe rodziny. Brakuje nam miejsc w żłobkach, mamy problem ze smogiem, dołączajcie – zachęcała Katarzyna Ueberhan, koordynatorka Wiosny w Poznaniu.

Na zakończenie Robert Biedroń stwierdził, że Wiosna jest nie do zatrzymania.

– Kiedy spotykaliśmy się, podczas burzy mózgów, by coś zmienić, wiele osób zachęcało mnie bym kandydował na prezydenta Polski, ale ja nie chcę. Jesteśmy nie do zatrzymania. Tej wiosny nie da się zatrzymać, tej zmiany nie da się zatrzymać, to jest prawdziwa dobra zmiana i regeneracja w polityce. Idzie Wiosna! – podsumował Biedroń.


R E K L A M A

Komentarze (3)

08-02-2019 13:25:14
eka z małeki
@as-moja propozycja-500+dla panów sukienkowych,żeby mieli za co spłacać odszkodowania poszkodowanym.Jak się widzi innych trzeba widzieć też SWOICH!!!!! eka
07-02-2019 19:59:24
emeryt
do "as" lepiej dawać patologii, poznaj środowisko o którym piszesz.
07-02-2019 12:40:25
as
500+ dla gejów xDD
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: