Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Winogrady: nowa ulica i powrót tramwajów równo po roku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Winogrady: nowa ulica i powrót tramwajów równo po roku
29-09-2009 00:16   Janusz Ludwiczak
Dokładnie, po rocznej przerwie w poniedziałek na ulicy Winogrady powróciły tramwaje linii nr 3, 4 i 10. Dobiega końca generalna przebudowa, która kosztowała ponad 100 milionów złotych. Teraz na ulicy Winogrady ma być bezpieczniej i ciszej, a tramwaje mają jeździć nie jak kiedyś dziesięć, lecz nawet do 50 km/h.

Równo o godz. 4:35 ulicą Winogrady po rocznej przerwie przejechał pierwszy liniowy tramwaj z pasażerami. Dokładnie rok po zamknięciu trasy po wyremontowanej ulicy przejechała pierwsza "dziesiątka" w kierunku pętli Połabska. Zadowolenia nie kryli szczególnie mieszkańcy Osiedla Pod Lipami, którzy przez minione 364 dni musieli korzystać z autobusów m.in. linii nr 69 lub komunikacji zastępczej "za tramwaj".

Winogrady zostały zamknięta dokładnie 29 września 2008 roku. Przez 12 miesięcy ulica przeszła gruntowną modernizację. Wymieniono kanalizację i instalacje podziemne. Środkiem ulicy poprowadzono torowisko tramwajowe, a pasażerowie nie będą musieli już wchodzić na jezdnię, gdyż wysepki przystankowe przystanki znajdują się bezpośrednio przy torowisku.

Przebudowa ulicy Winogrady sprawiła, że ma być od teraz bezpieczniej. Nie raz dochodziło tutaj do wypadków, gdyż mieszkańcy i pasażerowie często wsiadali lub wysiadali z tramwajów wprost pod koła samochodów. Na Winogradach będzie nie tylko bezpieczniej, ale i ciszej, dzięki zastosowanej otulinie gumowej w torowisku. Po za tym tramwaje nie będą kursować już tak jak przed remontem z prędkością 10 km/h, lecz nawet pięć razy szybciej. Przez trzy tygodnie będą jeździć jeszcze z prędkością do 30 km/h, gdyż dotrzeć będzie musiało się torowisko, które jest zupełnie nowe.

Od poniedziałku mieszkańcy Winograd mogą znów kursować z tramwajów linii nr 3, 4 i 10, które powróciły na swoje stałe trasy. "Dziesiątka" w dni robocze kursuje co 10 minut, zaś "trójka" i "czwórka" na przemian co 20 minut.

Niestety, trochę zawiedzeni czują się pasażerowie, szczególnie osoby starsze i niepełnosprawne, gdyż spodziewali się oni tramwajów niskopodłogowych. Zawiedzeni mogą być też zmotoryzowani mieszkańcy Winograd, gdyż na przebudowanej ulicy nie będzie miejsc parkingowych. Auta będzie trzeba więc zostawiać na bocznych uliczkach i posesjach.

Powrót tramwajów nie oznacza zakończenia remontu. Drogowcy i ekipy remontowe układają jeszcze kostkę pozbrukową na chodnikach i kończą prace przy budowie sygnalizacji świetlnych i drogi rowerowej. Jeszcze przez około trzy tygodnie obowiązywać będzie dla kierowców ruch jednokierunkowy, w stronę Centrum.

Remont ulicy Winogrady kosztował ponad 100 milionów złotych.

To nie koniec remontów w tej części Poznania. Do końca września potrwa remont nawierzchni na Alei i Rondzie Solidarności. Na czas remontu ruch odbywa się jedną jezdnią, co oznacza, że tworzą się korki. Przesunięte zostały także przystanki autobusowe.

Są za to też dobre informacje dla mieszkańców Piątkowa. Od 1 października częściej i dłużej kursować będą tramwaje linii nr 26. Od godz. 6:30 do 8:30 kursować będą dwukrotnie częściej - co 5 minut. Ponadto wydłużone zostanie kursowanie - od 8:30 do 11:00 "dwudziestkaszóstka" kursować będzie co 10 minut.

I pozostajemy jeszcze w temacie komunikacyjnym. O zakończonym remoncie ulicy Winogrady dla tramwajów, a także braku niskopodłogowych bimb na linii nr 3, 4, 10, MPK i ZTM będzie można porozmawiać we wtorek w godz. od 10:00 do 11:00 z Wojciechem Tulibackim, prezesem MPK Poznań Sp. z o.o. na chacie miejskiego przewoźnika.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (1)

01-10-2009 16:15:51
madzia
Miałam okazję juz jechać nową ulicą. Szkoda, ze nie dali faktycznie tramwajów niskopodłogowych. Ulica ładna, ale nie ma już tego samego klimatu co kiedyś.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

do 26-09-2021
Park Wilsona
Poznań Wood Festival - festiwal rzeźby
W programie: - warsztaty malowania w drewnie
- warsztaty rzeźby w glinie>br> - licytacje drewnianych rzeźb
- konkurs główny

24

wrz

do 26-09-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
Targi kamperów i przyczep kempingowych oraz wyposażenia
Targ mieszkań i domów (25-26.09.)
9. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert Dominiki Dobrosielskiej "Moje serce to jest muzyk"
(w przypadku deszczu koncert odbędzie się w sali domu kultury Klub "Krąg")

26

wrz

Koszary Kultury ul. Matejki 62
Babi Targ
w godz. 12:00-15:00

27

wrz

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: