Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Wiwat mistrz! Niech żyje!" – Paderewski podobnie jak 100 lat temu przyjechał na Dworzec Letni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Wiwat mistrz! Niech żyje!" – Paderewski podobnie jak 100 lat temu przyjechał na Dworzec Letni
27-12-2018 04:56   Janusz Ludwiczak
Podobnie jak miało to miejsce równo 100 lat temu na poznański dworzec wjechał ciągnięty przez parowóz pociąg, z którego wysiadł Ignacy Paderewski. Na Dworcu Letnim już po raz 30. odbyła się inscenizacja przyjazdu do Poznania wielkiego kompozytora, pianisty i polityka. Przyjazd Paderewskiego do Poznania przyczynił się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Tradycyjnie, już po raz 30. w drugi dzień świąt, o godz. 16 na odrestaurowany peron 4b, czyli Dworzec Letni wjechał historyczny pociąg, ciągnięty przez zabytkowy parowóz z połowy XX wieku. W ten sposób rozpoczęła się inscenizacja przyjazdu do Poznania wielkiego kompozytora, pianisty i polityka, którą już po raz 30. zorganizował Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Paderewskiego przy współpracy samorządów.

Wybitnego Polaka witał tłum poznaniaków. W rolę Ignacego Paderewskiego tym razem wcielił się aktor Andrzej Lajborek, do tej pory rolę wybitnego kompozytora grał Edmund Dudziński. Z kolei w rolę żony Paderewskiego wcieliła się poznańska radna Halina Owsianna.

Zgromadzeni na Dworcu Letnim poznaniacy przywitali gościa okrzykami "Wiwat mistrz Paderewski. Niech żyje!".

"Szanowne rodaczki i rodacy, żyjemy w czasach kiedy trzeba schować uczucia. Rozumiem, że w mojej osobie witacie przedstawiciela komitetu narodowego polskiego. Dziękuje wam za to, że jesteśmy w świętej sprawie odzyskanie niepodległości razem! Musimy ją wywalczyć wszyscy! Odbudujemy naszą ojczyznę! Mają ją jedną, a bez niej jesteśmy jak niechciane dzieci. Stać nas na to, żebyśmy byli najwspanialszym krajem w Europie i najszczęśliwszym narodem. Niech żyje Polska wolna, zgoda i suwerenna po wsze czasy" – powiedział na Dworcu Letnim Ignacy Jan Paderwski [którego zagrał Andrzej Lajborek, aktor Teatru Nowego].

W trakcie uroczystości wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski zapowiedział, że w ciągu pięciu lat powstanie zupełnie nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Ignacy Paderewski przyjechał do Poznania, na ówczesny dworzec boczny - Cesarski 26 grudnia 1918 roku o godz. 21:10. Niemcy próbowali za wszelką cenę nie dopuścić do przyjazdu Paderewskiego. Nic nie dało również wyłączenie światła w całym Poznaniu. Przygotowani Polacy witali dostojnego gościa przy blasku kilkuset pochodni. W ten sposób Niemcy nieświadomie dali możliwość stworzenia niepowtarzalnej atmosfery tego wydarzenia. Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania stał się impulsem do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło dzień później, 27 grudnia 1918 roku.

Z kolei w niedzielę, 30 grudnia Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Kreuz 1914" zaprasza na inscenizację "Kiedy Niemcy opuszczali Poznań".

– Serdecznie zapraszamy w dniu 30 grudnia 2018 roku o godz. 14:00 na inscenizację historyczną, prezentującą wydarzenia jakie rozegrały się dokładnie 100 lat temu. Będą Państwo mieli możliwość uczestniczenia w wydarzeniu historycznym, które rozegra się w zachowanych budynkach koszar 6 pułku grenadierów, obecnej Komendzie Miejskiej Policji. Rozpocznie ją pokaz szturmu, a następnie rekonstruktorzy w mundurach armii niemieckiej z okresu I wojny światowej przejdą w eskorcie powstańczej spod dawnych koszar przy ulicy Szylinga na dworzec. Dokładnie stąd 100 lat temu, 30 grudnia 1918 roku, pokonani przez powstańców żołnierze niemieccy odmaszerowali w kierunku dworca kolejowego i ostatecznie opuścili Poznań. Wiek później, tak jak podczas pierwszych dni Powstania Wielkopolskiego, rekonstruktorzy historyczni odmaszerują po zachowanym jeżyckim bruku… – zapowiadają organizatorzy.

Następnie z Komendy Miejskiej Policji przy Szylinga ulicami Szylinga, Kraszewskiego, Zwierzyniecką, rondem Kaponiera, mostem Uniwersyteckim, Dworcową na Dworzec Letni odbędzie się przemarsz z kolumną wojskową.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
21

wrz

do 23-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi stomatologiczne "Cede"

do 22-09-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
"Psy psom" - rzeźba psów dla psów
w godz. 12:00-16:00

Skwer Eki z Małeki (Małeckiego/Łukaszewicza/Graniczna)
Park(ing) Day Poznań 2019

22

wrz

12:00
Rynek Łazarski
Sprzątanie Łazarza
zbiórka: Skwer Kazimierza Nowaka (Lejek Łazarski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: