Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Równo 212 lat temu Napoleon Bonaparte przybył do Poznania i raczył się piwem na Górczyńskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Równo 212 lat temu Napoleon Bonaparte przybył do Poznania i raczył się piwem na Górczyńskiej
29-11-2018 21:14   Janusz Ludwiczak
Dokładnie 27 listopada 1806 roku Cesarz Napoleon I przybył do Poznania. Z historycznych zapisków wiadomo, że przejeżdżał on przez Łazarz, gdzie w nieistniejącej już pijalni piwa przy ul. Górczyńskiej osobiście kosztował tego trunku.

27 listopada 1806 roku, czyli ponad miesiąc po zwycięstwie cesarza francuskiego nad "niezwyciężoną" armią pruską nad pod Jeną i Auerstadt Napoleon Bonaparte przybył do Poznania.

Jak pisał Adam Pleskaczyński w "Głosie Wielkopolskim":
Gdziekolwiek się tylko pojawił Poznańczycy dostarczali Napoleonowi dowodów uwielbienia; niewiasty rzucały kwiaty pod cesarskie stopy, domorośli poeci układali wiersze. Pojawiły się również pamiątki, napoleońskie dewocjonalia. Poznań był pierwszym polskim miastem, gdzie ochrzczono nazwiskiem cesarza ulicę i plac. Jeszcze przed przyjazdem Napoleona na reprezentacyjnej Wilhelmstrasse umieszczono niebieskie tablice ze złotym napisem Rue Napoleon; a Wilhelmsplatz zaczęto nazywać placem Napoleona. Warszawiacy nie dorastali w tym względzie do Poznańczyków. Tamtejsi politycy z księciem Józefem Poniatowskim zachowali wobec cesarza daleko idący dystans a niektórzy z nich niemal jawnie opowiadali się za sojuszem z rosyjskim carem. Zaniepokojony Napoleon przesłał 2 grudnia 1806 roku, do stacjonującego w Warszawie wielkiego księcia Bergu Joachima Murata pełne uwielbienia artykuły z poznańskiej prasy, z rozkazem opublikowania ich w warszawskich gazetach. Niezadowolony z pełnych dystansu nastrojów nad Wisłą, z ukontentowaniem obserwował przejawy poznańskiej euforii, która nie wygasła nawet po zawarciu przez Napoleona traktatu w Tylży.

Z historycznych zapisków wiadomo, że przejeżdżał on przez Łazarz, gdzie w nieistniejącej już pijalni piwa przy ul. Górczyńskiej osobiście kosztował tego trunku.

Pobyt tej wielkiej postaci historycznej upamiętnia jedynie tablica pamiątkowa znajdująca się w Urzędzie Miasta. 12 lat temu zaproponowaliśmy, by znajdujące się w obrębie ulicy Arciszewskiego, Palacza i Kuźniczej bloki otrzymały symboliczną nazwę "Osiedle imienia Napoleona Bonapartego":
"Nadajmy wysokopiętowym blokom mieszkalnym nazwę Osiedla Napoleona Bonapartego. Upamiętnijmy pobyt Napoleona Bonaparte w Poznaniu, 200.rocznicę stołeczności Poznania, czasu, gdy Poznań był "stolicą Europy" poprzez nadanie blokom w obrębie ulic Arciszewskiego, Palacza, Kuźnicza nazwy Osiedle im. Napoleona Bonapartego".

W kwadracie tych ulic znajduje się kilka 10-piętrowych wieżowców, które nie mają ścisłej nazwy osiedla. Dla przykładu bloki przy ul. Głogowskiej 129, Dmowskiego 62 oraz Hetmańskiej 52, 54, 56, 58a, 60 i 62 określane są mianem "Osiedla Hetmańskiego" (niegdyś było to Os. Hipolita Cegielskiego).

Nasza propozycja nie wiązałaby się z kosztami dla mieszkańców. Jednym z przykładów może być blok przy ul. Hetmańskiej 52. Mimo, iż znajduje się na "Osiedlu Hetmańskim", to mieszkańcy tego bloku używają dotychczasowego adresu ulica Hetmańska 52, a nie Osiedle Hetmańskie 52. Podobnie byłoby w przypadku bloków wzdłuż ul. Arciszewskiego, Palacza, Kuźniczej i Górczyńskiej. Powstałaby tylko okolicznościowa nazwa "Osiedle imienia Napoleona Bonapartego", z symboliczną tabliczką. Być może udałoby się nam namówić Zarząd Transportu Miejskiego do przemianowania przystanku "Palacza" dla autobusów linii nr 64, 79, 82 i 93 na ul. Arciszewskiego na "Osiedle Bonapartego".

Słyszałem kiedyś o tym pomyśle. Nie wiem co o tym sądzą mieszkańcy. Sprawa jest do dyskusji. Wizyta Napoleona była na pewno huczna. Jest to wybitna postać historyczna. Jest do rozważenia – mówił Bartosz Zawieja, były Radny Miasta Poznania z Górczyna.

A co Państwo sądzą o tym pomyśle? Czy należy upamiętnić wizytę Cesarza Napoleona I w Poznaniu? Czy bloki przy ul. Arciszewskiego, Palacza, Górczyńskiej i Kuźniczej mogłyby zostać nazwane "Osiedlem imienia Napoleona Bonapartego"? Czekamy na Państwa opinie i komentarze.


Napoleon Bonaparte zawitał do Poznania 27 listopada 1806 roku. Rezydował w gmachu kolegium jezuickiego (dziś siedziba Urzędu Miasta). Tu zapadły doniosłe decyzje. Podpisany został pokój z Saksonią. Tu, w Poznaniu obchodzono uroczyście, w dniu 2 grudnia 1806 roku, drugą rocznicę koronacji cesarza i pierwszą zwycięstwa pod Austerlitz, kiedy to Napoleon pokonał Austrię i Rosję.
Po raz kolejny Napoleon bawił w Poznaniu w lipcu 1807 roku, kiedy to po zwycięskiej wojnie z Prusami i Rosją wracał do Francji. W tym czasie utworzono z części ziem polskich Księstwo Warszawskie, które znalazło się w orbicie napoleońskiej Europy. Wielkopolska z Poznaniem zaś, stanowiły w owym czasie trzon Księstwa. Tradycyjnie już cesarz zatrzymał się w gmachu kolegium pojezuickiego. Spędził tu noc z 15 na 16 lipca.
Dziś tradycje napoleońskie kultywowane są przez grono entuzjastów cesarza, a dni chwały przypominają pamiątki przechowywane w Muzeum Narodowym w Poznaniu i w zbiorach Biblioteki Kórnickiej, gdzie znajdują się unikatowe rękopisy Napoleona: plan opisu kampanii włoskiej, rozkazy, listy oraz fragment powieści miłosnej pt."Clisson et Eugenie" pióra Napoleona.
(źródło: Urząd Miasta Poznania)


Komentarze (1)

30-11-2018 13:34:50
eka z małeki
-studiując historię tego okresu i rolę Napoleona na dalsze dzieje Europy i nie tylko,można mieć wątpliwości na jego pozytywny wpływ na nasze dzieje.Można piać z zachwytu nad NIM,ale także bardziej nam bliższym i uwielbianym postaciom!!!Warto zapoznać się z literaturą wolną i niezależną i zapewniam dużo tego jest...i ciekawe,zapewniam!!!
Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: