Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Równo 212 lat temu Napoleon Bonaparte przybył do Poznania i raczył się piwem na Górczyńskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jak informuje MPK o godz. 13:20 wznowiono ruch tramwajowy na ulicy Głogowskiej. Tramwaje linii nr 3, 5, 8, 11 i 14 kursują już normalnie pomiędzy Mostem Dworcowym i Hetmańską. Kierowcy muszą jeszcze liczyć się z utrudnieniami na ulicy Głogowskiej, pomiędzy Śniadeckich i Berwińskiego do czasu naprawy nawierzchni.
Równo 212 lat temu Napoleon Bonaparte przybył do Poznania i raczył się piwem na Górczyńskiej
29-11-2018 21:14   Janusz Ludwiczak
Dokładnie 27 listopada 1806 roku Cesarz Napoleon I przybył do Poznania. Z historycznych zapisków wiadomo, że przejeżdżał on przez Łazarz, gdzie w nieistniejącej już pijalni piwa przy ul. Górczyńskiej osobiście kosztował tego trunku.

27 listopada 1806 roku, czyli ponad miesiąc po zwycięstwie cesarza francuskiego nad "niezwyciężoną" armią pruską nad pod Jeną i Auerstadt Napoleon Bonaparte przybył do Poznania.

Jak pisał Adam Pleskaczyński w "Głosie Wielkopolskim":
Gdziekolwiek się tylko pojawił Poznańczycy dostarczali Napoleonowi dowodów uwielbienia; niewiasty rzucały kwiaty pod cesarskie stopy, domorośli poeci układali wiersze. Pojawiły się również pamiątki, napoleońskie dewocjonalia. Poznań był pierwszym polskim miastem, gdzie ochrzczono nazwiskiem cesarza ulicę i plac. Jeszcze przed przyjazdem Napoleona na reprezentacyjnej Wilhelmstrasse umieszczono niebieskie tablice ze złotym napisem Rue Napoleon; a Wilhelmsplatz zaczęto nazywać placem Napoleona. Warszawiacy nie dorastali w tym względzie do Poznańczyków. Tamtejsi politycy z księciem Józefem Poniatowskim zachowali wobec cesarza daleko idący dystans a niektórzy z nich niemal jawnie opowiadali się za sojuszem z rosyjskim carem. Zaniepokojony Napoleon przesłał 2 grudnia 1806 roku, do stacjonującego w Warszawie wielkiego księcia Bergu Joachima Murata pełne uwielbienia artykuły z poznańskiej prasy, z rozkazem opublikowania ich w warszawskich gazetach. Niezadowolony z pełnych dystansu nastrojów nad Wisłą, z ukontentowaniem obserwował przejawy poznańskiej euforii, która nie wygasła nawet po zawarciu przez Napoleona traktatu w Tylży.

Z historycznych zapisków wiadomo, że przejeżdżał on przez Łazarz, gdzie w nieistniejącej już pijalni piwa przy ul. Górczyńskiej osobiście kosztował tego trunku.

Pobyt tej wielkiej postaci historycznej upamiętnia jedynie tablica pamiątkowa znajdująca się w Urzędzie Miasta. 12 lat temu zaproponowaliśmy, by znajdujące się w obrębie ulicy Arciszewskiego, Palacza i Kuźniczej bloki otrzymały symboliczną nazwę "Osiedle imienia Napoleona Bonapartego":
"Nadajmy wysokopiętowym blokom mieszkalnym nazwę Osiedla Napoleona Bonapartego. Upamiętnijmy pobyt Napoleona Bonaparte w Poznaniu, 200.rocznicę stołeczności Poznania, czasu, gdy Poznań był "stolicą Europy" poprzez nadanie blokom w obrębie ulic Arciszewskiego, Palacza, Kuźnicza nazwy Osiedle im. Napoleona Bonapartego".

W kwadracie tych ulic znajduje się kilka 10-piętrowych wieżowców, które nie mają ścisłej nazwy osiedla. Dla przykładu bloki przy ul. Głogowskiej 129, Dmowskiego 62 oraz Hetmańskiej 52, 54, 56, 58a, 60 i 62 określane są mianem "Osiedla Hetmańskiego" (niegdyś było to Os. Hipolita Cegielskiego).

Nasza propozycja nie wiązałaby się z kosztami dla mieszkańców. Jednym z przykładów może być blok przy ul. Hetmańskiej 52. Mimo, iż znajduje się na "Osiedlu Hetmańskim", to mieszkańcy tego bloku używają dotychczasowego adresu ulica Hetmańska 52, a nie Osiedle Hetmańskie 52. Podobnie byłoby w przypadku bloków wzdłuż ul. Arciszewskiego, Palacza, Kuźniczej i Górczyńskiej. Powstałaby tylko okolicznościowa nazwa "Osiedle imienia Napoleona Bonapartego", z symboliczną tabliczką. Być może udałoby się nam namówić Zarząd Transportu Miejskiego do przemianowania przystanku "Palacza" dla autobusów linii nr 64, 79, 82 i 93 na ul. Arciszewskiego na "Osiedle Bonapartego".

Słyszałem kiedyś o tym pomyśle. Nie wiem co o tym sądzą mieszkańcy. Sprawa jest do dyskusji. Wizyta Napoleona była na pewno huczna. Jest to wybitna postać historyczna. Jest do rozważenia – mówił Bartosz Zawieja, były Radny Miasta Poznania z Górczyna.

A co Państwo sądzą o tym pomyśle? Czy należy upamiętnić wizytę Cesarza Napoleona I w Poznaniu? Czy bloki przy ul. Arciszewskiego, Palacza, Górczyńskiej i Kuźniczej mogłyby zostać nazwane "Osiedlem imienia Napoleona Bonapartego"? Czekamy na Państwa opinie i komentarze.


Napoleon Bonaparte zawitał do Poznania 27 listopada 1806 roku. Rezydował w gmachu kolegium jezuickiego (dziś siedziba Urzędu Miasta). Tu zapadły doniosłe decyzje. Podpisany został pokój z Saksonią. Tu, w Poznaniu obchodzono uroczyście, w dniu 2 grudnia 1806 roku, drugą rocznicę koronacji cesarza i pierwszą zwycięstwa pod Austerlitz, kiedy to Napoleon pokonał Austrię i Rosję.
Po raz kolejny Napoleon bawił w Poznaniu w lipcu 1807 roku, kiedy to po zwycięskiej wojnie z Prusami i Rosją wracał do Francji. W tym czasie utworzono z części ziem polskich Księstwo Warszawskie, które znalazło się w orbicie napoleońskiej Europy. Wielkopolska z Poznaniem zaś, stanowiły w owym czasie trzon Księstwa. Tradycyjnie już cesarz zatrzymał się w gmachu kolegium pojezuickiego. Spędził tu noc z 15 na 16 lipca.
Dziś tradycje napoleońskie kultywowane są przez grono entuzjastów cesarza, a dni chwały przypominają pamiątki przechowywane w Muzeum Narodowym w Poznaniu i w zbiorach Biblioteki Kórnickiej, gdzie znajdują się unikatowe rękopisy Napoleona: plan opisu kampanii włoskiej, rozkazy, listy oraz fragment powieści miłosnej pt."Clisson et Eugenie" pióra Napoleona.
(źródło: Urząd Miasta Poznania)


R E K L A M A

Komentarze (1)

30-11-2018 13:34:50
eka z małeki
-studiując historię tego okresu i rolę Napoleona na dalsze dzieje Europy i nie tylko,można mieć wątpliwości na jego pozytywny wpływ na nasze dzieje.Można piać z zachwytu nad NIM,ale także bardziej nam bliższym i uwielbianym postaciom!!!Warto zapoznać się z literaturą wolną i niezależną i zapewniam dużo tego jest...i ciekawe,zapewniam!!!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Dekoracje wiosenne” czyli … Międzykulturowe robótki ręczne

21

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Łazarskie Przedszkolaki - Łazarskim Seniorom”: "Wiosna , wiosenka" przedstawienie w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 89

22

mar

do 23-03-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Sakralia" - Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„ZIMY ŻAL”- widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki" z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis". Artyści wspólnie z publicznością wykonają utwory nawiązujące do przełomu zimy i wiosny. Go

24

mar

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
►WIĘCEJ: www.wybory2019.lazarz.pl
głosowanie w godz. 8:00-20:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: