Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Trzywagonowe tramwaje wracają na tory? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Trzywagonowe tramwaje wracają na tory?
24-11-2018 16:26   Janusz Ludwiczak
Tramwaj złożony z trzech wagonów kursuje po poznańskich ulicach. Czy oznacza to, że tzw. "trójskłady" wracają po ponad 25 latach na trasy?

Tramwaje, które złożone wagonów typu 105N jeździły po Poznaniu jeszcze na początku lat 90. W weekend po mieście znów kursuje "trójskład". Okazuje się, że MPK sprawdza, czy przystanki pomieszczą 45-metrowe tramwaje.

– Te trójskłady, które się właśnie pojawiły, to pewnego rodzaju testy. Opracowujemy studium wykonalności związane z projektem zakupu tramwajów 45-metrowych. Podczas testów chcemy poszukać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących możliwości wpisania się długich tramwajów w nasz układ komunikacyjny. Chodzi o obsługę przystanków czy na przykład zachowanie się długich tramwajów na łukach – powiedziała dla WTK Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK.

Obecnie najdłuższe bimby mają 32-metry długości. Miejski przewoźnik rozważa zakup 45-metrowych tramwajów, które miałby obsługiwać trasę PeSTki i najbardziej oblężone linie.

– Zakup 45-metrowych a więc bardzo pojemnych tramwajów przyniósłby niezaprzeczalne korzyści tym bardziej, że na niektórych trasach zwiększyć liczby tramwajów 32-metrowych, już po prostu nie można ze względu na przepustowość – dodaje Iwona Gajdzińska z MPK.

Trójwagonowe bimby jeździły jeszcze na początku lat 90. Można było spotkać je m.in. na liniach nr 5 i 13. W Polsce "trójskłady" kursują obecnie jeszcze po Krakowie, Gdańsku i tymczasowo po Warszawie. Z kolei najdłuższe tramwaje w Polsce jeżdżą po ulicach stolicy Małopolski. Prawie 43-metrowy "Krakowiak" może zabrać nawet 300 pasażerów, w tym 93 na miejscach siedzących.


Komentarze (7)

30-11-2018 16:30:21
M.
@poznanianka, pewnie z powodu mniej doświadczonych motorniczych i kierowców. Ostatnio niemal codziennie można przeczytać o kolizjach z udziałem pojazdów MPK.
29-11-2018 14:57:55
poznanianka
Dziękuje M. A gdybym mogła jeszcze dowiedzieć się dlaczego nie mozna utrzymać sie (,że by się nie przewrócić ) w środkach komunikacji.Ostatnio pan na b. długiej trasie autobusu do Bałtyku , kupował w tymże autobusie bilet. Wrzucając bilon " tańczył " wokoł bilomatu.Można popatrzec .
29-11-2018 09:45:14
M.
@poznanianka, częstotliwość ma zostać taka sama. W niektóych miejscach nie można już puścić więcej tramwajów (np. Pestka), więc żeby choć trochę polepszyć sytuację pasażerów trzeba poszukać innych rozwiązań.
28-11-2018 13:27:58
RAN
"5' "6" "8" '13" te tramwaje powinny mieć po 3 wagony zwłaszcza rano i ok.godz.15.Zawsze dużo ludzi.
26-11-2018 16:14:40
poznanianka
A jak do tych trójskładów ma się prędkość ?.3oo pasażerów.!!!! Zaczynamy się ścigać , a gdzie bezpieczeństwo . Już teraz nie można stać w środkach komunikacji miejskiej.Nie mozna się utrzymac.Nie trudno się przewrócić.A pani rzecznik opowiada ,że będzie można wozić 300 pasażerów.To zapewne planuje się ograniczenie częstotliwości kursowania.Wtedy na przystankach może stać .... ludzi.Nie ma motorniczych , kierowców i nie wiadomo o jakich kwalifikacjach będą nas pasażerow wozić. Dbajmy o jakość usługi .
26-11-2018 12:00:58
Janka
Czytanie ze zrozumieniem. Najbardziej obciążone trasy w Poznaniu czyli linie 16, 12 i zawieszona 19. Tylko Dworzec Zachodni Głogowska ma byc przebudowany. Na reszcie przystanków po korekcie wejdą bez problemu. Układ siedzen będzie nowością - układ typu metro. Mowa o Pestce na start ok 10 składów 45m
26-11-2018 08:30:18
Pieszy Miejski
Przystanek: Dworzec Zachodni (kierunek Most Dworcowy) Długość peronu: 32,00 m Przystanek: Dworzec Zachodni (kierunek Park Wilsona) Długość peronu: 32,00 m Przystanek: Rynek Łazarski (kierunek Dworzec Zachodni) Długość peronu: 32,00 m

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
11

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z kopyta kulig rwie" - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki" z udziałem Kabaretu "Klub Szyderców Bis"
Artyści przygotują i wspólnie z publicznością wykonają znane przeboje. Gość

12

gru

17:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
XLII sesja (uroczysta) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

13

gru

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Wernisaż wystawy "Gry wojenne" Włodzimierza Pawlaka

14

gru

Rynek Łazarski
Kiermasz ozdób świątecznych
Pierniki i muzyka - zaprasza Szkoła Podstawowa nr 9
w godz. 11:00-13:00

19:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Harcerze z Poznańskiej Czarnej Trzynastki w historii Miasta Poznania" - wernisaż wystawy

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: