Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pamiętaliśmy o 100-leciu niepodległości - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pamiętaliśmy o 100-leciu niepodległości
12-11-2018 01:19   Janusz Ludwiczak
W niedzielę przypadła 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Część mieszkańców postanowiła wywiesić flagi. Chorągwie pojawiły się również na tramwajach. Największa flaga na Łazarzu powiewa zaś na budynku szkoły katolickiej naprzeciwko kościoła Matki Boskiej Bolesnej. Flagi i wieńce pojawiły się również pod tablicami Powstańców Wielkopolskich i w ważnych dla Łazarza miejscach. Były również miejsca, w których powiewały flagi Unii Europejskiej i z napisem "KonsTYtucja".

W wielu oknach i balkonach pojawiły się biało-czerwone flagi. W niektórych miejscach powiewały nawet flagi Unii Europejskiej. Polskie flagi powiesili również na swoich samochodach niektórzy kierowcy. Na ul. Wyspiańskiego znaleźliśmy też auto, do którego przyczepiona została flaga z napisem "KonsTYtucja".

Również na tramwajach i autobusach przy tarczy z numerem linii i tablicach z wyświetlaną trasą powiewały biało-czerwone flagi. Największa flaga na Łazarzu, która ma kilka metrów powiewa na maszcie, znajdującym się na dachu Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcącego Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz przy ul. Głogowskiej 92.

Flagi i wieńce pojawiły się również pod tablicami Powstańców Wielkopolskich, pod pomnikiem błog. ks. Jerzego Popiełuszki czy Pamięci Solidarności Walczącej.

Pomysłowością wykazał się również City Park. Na jego ogrodzeniu wzdłuż ul. Wyspiańskiego zamieszczone zostały białe i czerwone kokardy.

Dodajmy, że każdego 2 maja (od 2004 r.) obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W czasach PRL flagi zdejmowane były zaraz po 1 maja i nie były nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Święto flagi obchodzone jest też w USA, Finlandii, Ukrainie, Litwie, Chinach, Meksyku, Argentynie i Turkmenistanie.

Każdego dnia, nawet w święta, deszcz i śnieg o godz. 6 rano, gdy część z nas jeszcze śpi lub zmierza do pracy, w koszarach wojskowych przy ul. Bukowskiej 34 odbywa się poranna ceremonia wciągnięcia flagi na maszt.

A co oznaczają barwy polskiej flagi? Górny biały pas wywodzi się od białego orła i białej litewskiej Pogoni, dolny – czerwony – od pola tarczy herbowej. Biel w połączeniu z czerwienią jako symbole zaistniały 3 maja 1792 r., kiedy to Polki patriotki dla uczczenia pierwszej rocznicy Konstytucji 3 maja przewiesiły białe szarfy przez czerwone suknie. Po wybuchu powstania listopadowego wprowadzono biało-czerwone kokardy wojskowe. Biel symbolizowała na nich "dobro i czystość dążeń narodu polskiego", a czerwień "dostojność i majestat władców polskich”" W heraldyce biel jest symbolem czystości, lojalności, pokory i szlachetności, a oznacza także wodę w w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie. Czerwień oznacza miłość, dzielność, żarliwość i poświęcenie oraz jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność.


Komentarze (4)

13-11-2018 21:22:43
Tomek
Max, dlaczego obrażasz innych ludzi? Co oni Ci zrobili? Więcej radości, a mniej zawiści:)
13-11-2018 14:15:53
Max
Faszystowskie i ksenofobiczne święto, wystarczy spojrzeć, co na tych marszach było
13-11-2018 09:36:33
Nikt taki
Ale wiocha z tą konstytucją ????
12-11-2018 14:15:32
eka z małeki
-nie wyobrażam sobie niewywieszenia flagi w taką ROCZNICĘ!!!Były pustostany,ale to chyba nie nasze ludziska i nie rozumieją,chociaż znam większość!!!no,nie wiem wszyscy tacy PATRIOCI a może to PATR-yyyyyyyyy-JOCI!!!!No wstyd!!!!!!!!!!!!!!!!!! eka
Aktualności
Niezapominajka
19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: