Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Korowód świętomarciński z reprezentacją Łazarza wyruszy z Targów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Korowód świętomarciński z reprezentacją Łazarza wyruszy z Targów
11-11-2018 00:25   Janusz Ludwiczak
Po raz pierwszy w historii korowód świętomarciński wyruszy z Targów i przejdzie ulicami Bukowską, Grunwaldzką, rondem Kaponiera i mostem Uniwersyteckim na Św. Marcin. W korowodzie weźmie również udział... reprezentacja Łazarza.

W niedzielę Poznań świętuje podwójnie. 11 listopada odbędą się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości i 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również słynne Imieniny Ulicy Święty Marcin.

Po raz pierwszy korowód świętomarciński, który odbywa się już od ćwierćwieku wyruszy o godz. 13:30 z Placu Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich i następnie przejdzie ulicą Grunwaldzką, Bukowską, Roosevelta do Ronda Kaponiera, po czym skręci na Most Uniwersytecki i dotrze fragmentem ul. Św. Marcin na Plac Mickiewicza.

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania. Imieniny Ulicy to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w naszym mieście - na pewno najbardziej pogodne, najweselsze i najsłodsze, bo przecież jego nieodłącznym elementem jest Rogal Świętomarciński. Myślę, że tym razem będzie nas jeszcze więcej. W tym roku przypada szczególna, bo setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a w grudniu także setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – zachęca Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

– W Poznaniu, 11 listopada spotykają się zawsze dwie tradycje - ta lokalna i związana z odzyskaniem niepodległości. Chcemy podkreślić, że jest to wspólne święto wszystkich. Święto, które ma łączyć a nie dzieli – dodaje Anna Hryniewiecka, dyrektor Centrum Kultury Zamek.

W barwnej paradzie weźmie również udział reprezentacja... Łazarza, a także Jeżyc i Starego Miasta.

– Staraliśmy się zaangażować ludzi mieszkających w różnych częściach Poznania. Efekt jest taki, że w tym roku korowód będzie bardzo rozbudowany. Weźmie w nim udział około 300-400 uczestników. Do tego dochodzi element muzyczny, czyli orkiestry. Zobaczymy m.in. gladiatorów ze Śródki, uczniów poznańskich szkół, Ułanów, rekonstruktorów, cyrkowców, a nawet grupę kobiet, które chcą uczcić w sposób szczególny 100-lecie praw wyborczych, jakie w roku 1918 uzyskały kobiety w Polsce. Ludzie w korowodzie pokażą swój sposób funkcjonowania w wolnym kraju, wolnej Polsce - na tym właśnie polega pochwała wolności – zaznacza Andrzej Maszewski, kierownik Działu Produkcji Imprez CK Zamek.

Przygotowania do korowodu poprzedziły warsztaty, organizowane przez poznańskie fundacje i stowarzyszenia.

– Nie wiedząc, jaka będzie pogoda, postanowiliśmy opatulić Poznań gigantycznym, ciepłym szalem. Zrobiliśmy go na drutach. Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości mamy też przygotowane 100 różnorodnych czapek, które będziemy rozdawać w czasie korowodu – dodaje Anna Brandys z Fundacji Jak Malowana.

W ramach korowodu odbędzie się również marsz emancypantek z okazji 100-lecia przyznania kobietom praw wyborczych. Wezmą w nim udział panie w strojach nawiązujących do mody sprzed 100 lat.

Korowód świętomarciński startuje o godz. 13:30 z Placu Marka MTP.

W związku z organizacją korowodu kierowców czekać będą utrudnienia na ulicy Grunwaldzkiej i Bukowskiej w rejonie MTP. Ponadto przez cały dzień w związku z Imieninami Ulicy i Biegiem Niepodległości tramwaje linii nr 5 i 13 będą z Łazarza jeździć objazdem przez Rondo Kaponiera, Roosevelta, Most Teatralny i Fredry.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: