Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

12 listopada ma być dniem wolnym od pracy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
12 listopada ma być dniem wolnym od pracy
28-10-2018 11:41   Janusz Ludwiczak
Poniedziałek 12 listopada ma być świętem – tak zdecydowali najpierw posłowie, a następnie senatorowie. Projekt autorstwa parlamentarzystów PiS, zakłada, że 12 listopada ma być dniem wolnym od pracy, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysł budzi wiele emocji, gdyż tego dnia nie będą pracować urzędy, sądy i inne instytucje, a zaplanowane na 12 listopada sprawy będą musiały zostać przesunięte. Nie wiadomo też co stanie się z zaplanowanymi operacjami w szpitalach i czy czynne będą przychodnie. Na razie nie wiadomo czy w poniedziałek, 12 listopada obowiązywać będzie roboczy, sobotni czy świąteczny rozkład jazdy tramwajów i autobusów.

We wtorek do Sejmu trafił projekt ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby uczcić i upamiętnić ten dzień posłowie PiS chcieli, aby dzień 12 listopada 2018 r. był dniem wolnym od pracy.

"Dodatkowy wolny dzień pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wydłuży czas uroczystości do trzech dni, tj od 10 do 12 listopada 2018 roku" – czytamy w projekcie ustawy.

W środę w nocy posłowie większością głosów, głównie parlamentarzystów PiS przyjęli uchwałę. Jednak budzi ona wiele emocji. W poniedziałek, 12 listopada nie będą pracować urzędy, zaplanowane tego dnia rozprawy w sądzie będą musiały zostać przesunięte. Nie wiadomo też co stanie się z zaplanowanymi operacjami w szpitalach i czy czynne będą przychodnie. Nie odbędą się lekcja w szkołach. Normalnie otwarte mają być sklepy.

– Dodatkowy dzień wolny podzielił Polskę. Pracownicy się cieszą. Pracodawcy narzekają. Dla firm minusem jest zbyt szybkie wprowadzenie wolnego. Zaburzyło to ich długoterminowe planowanie zadań i produkcji – komentuje dr Grzegorz Wojtkowiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W piątek poprawki do ustawy przyjął Senat. Jedna z nich zakłada, by w dniu 12 listopada 2018 r. obowiązywały ogólne przepisy dotyczące ograniczenia handlu analogiczne do tych, które obowiązują w niedzielę i inne dni świąteczne. Teraz poprawki do ustawy trafią do Sejmu, posłowie zajmą się projektem na kolejnym posiedzeniu 7 listopada. Ostateczną decyzja w sprawie święta 12 listopada, który ma przypadać tylko w tym roku podejmie prezydent RP Andrzej Duda, który zgodnie z prawem ma 21 dni na podpisanie ustawy, jej zawetowanie lub odesłanie do Trybunały Konstytucyjnego.

Na razie nie wiadomo czy 12 listopada obowiązywać będzie roboczy, sobotni czy świąteczny rozkład jazdy.

– Rozważamy wprowadzenie sobotniego rozkładu jazdy z ewentualnymi wzmocnieniami niektórych linii, ale decyzji jeszcze nie ma. Zapadnie, gdy prezydent podpisze ustawę – zapowiada Agnieszka Smogulecka, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: