Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

12 listopada ma być dniem wolnym od pracy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
12 listopada ma być dniem wolnym od pracy
28-10-2018 11:41   Janusz Ludwiczak
Poniedziałek 12 listopada ma być świętem – tak zdecydowali najpierw posłowie, a następnie senatorowie. Projekt autorstwa parlamentarzystów PiS, zakłada, że 12 listopada ma być dniem wolnym od pracy, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysł budzi wiele emocji, gdyż tego dnia nie będą pracować urzędy, sądy i inne instytucje, a zaplanowane na 12 listopada sprawy będą musiały zostać przesunięte. Nie wiadomo też co stanie się z zaplanowanymi operacjami w szpitalach i czy czynne będą przychodnie. Na razie nie wiadomo czy w poniedziałek, 12 listopada obowiązywać będzie roboczy, sobotni czy świąteczny rozkład jazdy tramwajów i autobusów.

We wtorek do Sejmu trafił projekt ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby uczcić i upamiętnić ten dzień posłowie PiS chcieli, aby dzień 12 listopada 2018 r. był dniem wolnym od pracy.

"Dodatkowy wolny dzień pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wydłuży czas uroczystości do trzech dni, tj od 10 do 12 listopada 2018 roku" – czytamy w projekcie ustawy.

W środę w nocy posłowie większością głosów, głównie parlamentarzystów PiS przyjęli uchwałę. Jednak budzi ona wiele emocji. W poniedziałek, 12 listopada nie będą pracować urzędy, zaplanowane tego dnia rozprawy w sądzie będą musiały zostać przesunięte. Nie wiadomo też co stanie się z zaplanowanymi operacjami w szpitalach i czy czynne będą przychodnie. Nie odbędą się lekcja w szkołach. Normalnie otwarte mają być sklepy.

– Dodatkowy dzień wolny podzielił Polskę. Pracownicy się cieszą. Pracodawcy narzekają. Dla firm minusem jest zbyt szybkie wprowadzenie wolnego. Zaburzyło to ich długoterminowe planowanie zadań i produkcji – komentuje dr Grzegorz Wojtkowiak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

W piątek poprawki do ustawy przyjął Senat. Jedna z nich zakłada, by w dniu 12 listopada 2018 r. obowiązywały ogólne przepisy dotyczące ograniczenia handlu analogiczne do tych, które obowiązują w niedzielę i inne dni świąteczne. Teraz poprawki do ustawy trafią do Sejmu, posłowie zajmą się projektem na kolejnym posiedzeniu 7 listopada. Ostateczną decyzja w sprawie święta 12 listopada, który ma przypadać tylko w tym roku podejmie prezydent RP Andrzej Duda, który zgodnie z prawem ma 21 dni na podpisanie ustawy, jej zawetowanie lub odesłanie do Trybunały Konstytucyjnego.

Na razie nie wiadomo czy 12 listopada obowiązywać będzie roboczy, sobotni czy świąteczny rozkład jazdy.

– Rozważamy wprowadzenie sobotniego rozkładu jazdy z ewentualnymi wzmocnieniami niektórych linii, ale decyzji jeszcze nie ma. Zapadnie, gdy prezydent podpisze ustawę – zapowiada Agnieszka Smogulecka, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.


Fot: Janusz Ludwiczak

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
04

gru

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: