Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W niedzielę pośpimy dłużej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W niedzielę pośpimy dłużej
27-10-2018 11:44   Janusz Ludwiczak
Dobra wiadomość dla śpiochów. W weekend będzie można pospać dłużej, a to dzięki zmianie czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegara przestawimy w niedzielę z godz. 3 na 2. Możliwe, że niedługo w ogóle nie będziemy zmieniać czasu.

W nocy z soboty na niedzielę przejdziemy na czas zimowy. Wskazówki zegara przesuniemy z godziny 3:00 na 2:00. W ten sposób przejdziemy na czas zimowy.

Pociągi tradycyjnie podczas każdej zmiany czasu dojadą do najbliższej stacji i tam odczekają 60 minut do właściwej godziny odjazdu. Zamieszania nie powinno być w komunikacji nocnej MPK, gdyż większość linii nocnych kursuje co pół godziny o tych samych minutach odjazdu.

A po co zmiana czasu? Czas zmieniamy głównie na wiosnę, wtedy korzyści wynikające z przesunięcia czasu to oszczędność energii na oświetleniu. Jasno robi się już o godzinie 5/6, a ciemno dopiero w okolicach godz. 20. Zimą powracamy do czasu właściwego, który obowiązuje w naszej strefie czasowej (środkowoeuropejskiej).

Prekursorami wprowadzenia zmiany czasu byli Niemcy już w 1916 roku (dokładnie 30 kwietnia). Za ich przykładem poszła Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone, które dwa lata później wprowadziły obowiązek zmiany czasy na okres wojny, by zaoszczędzić paliwo. W Polsce wskazówki zegarów przesuwaliśmy w okresie międzywojennym, później w latach 1957-1964, a następnie od 1977 roku. W całej Unii Europejskiej zmiana czasu obowiązuje od 2000 roku.

Zmiany czasu nie ma już w Rosji. Władze kraju uznały, że korzystniej będzie zostać przy standardowym, zimowym czasie. Ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiedew stwierdził, że "konieczność przystosowania się do nowego czasu wiąże się ze stresem i chorobami". W październiku 2014 r. Duma Państwowa uchwaliła zmianę głosami 442 za i jednym przeciw.

Możliwe, że zmiany czasu nie będzie wkrótce również w Polsce. Parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli w zeszłym roku projekt, by zlikwidować w naszym kraju zmianę czasu z letniego na zimowy.

Polskie Stronnictwo Ludowe przekonuje, że obowiązujący przez cały rok czas letni środkowoeuropejski sprawi, że po południu moglibyśmy o godzinę dłużej cieszyć się światłem słonecznym, zwłaszcza, gdyż wieczorem jestem bardziej aktywni niż rano. PSL argumentuje projekt tym, że dwukrotna zmiana czasu nie przynosi żadnych pozytywnych efektów, zarówno społecznych jak i ekonomicznych. Jak argumentują pomysłodawcy: "Badania wskazują, że po zmianie czasu występuje m.in. większe ryzyko zawałów serca i wzrost liczby wypadków drogowych." PSL przekonuje również, że zmiana czasu powoduje "cykliczny chaos w funkcjonowaniu gospodarki". Pociągi i samoloty zmuszone są dostosować się do przesunięcia czasu, co oznacza godzinny postój lub zmianę rozkładu, a banki muszą ogłosić przerwę techniczną.

Nad zniesieniem zmiany czasu pracuje Komisja Europejska. W sierpniu przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, w których 84% osób opowiedziało się za likwidacją zmiany czasu. Na razie nie wiadomo kiedy przepisy wejdą w życie i czy pozostaniemy przy czasie zimowym czy letnim.

Póki co czas zimowy będzie obowiązywać od najbliższej niedzieli, do 31 marca 2019, kiedy to zegarki przesuniemy o godzinę do przodu, przechodząc znów na czas letni.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

16

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - zawody jeździeckie w skokach przez przeszkody
Targi akcesoriów i sprzętu jeździeckiego

17

gru

do 19-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal sztuki i przedmiotów artystycznych

14

sty

do 16-01-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Polagra Premiery" - Międzynarodowe Targi Rolnicze

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: