Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Trzeba rozwiązywać codzienne problemy Poznaniaków– rozmowa z Jakub Kucharczykiem - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Trzeba rozwiązywać codzienne problemy Poznaniaków– rozmowa z Jakub Kucharczykiem
11-10-2018 23:22   PROMOCJA
Wybory samorządowe ruszyły pełną parą. Jednym najpoważniejszych z kandydatów w okręgu Jeżyce, Łazarz, Wilda jest Jakub Kucharczyk, kandydat Koalicji Obywatelskiej. Jego hasło #WybierzKonkretnie wzbudza duże zainteresowanie wśród Poznaniaków. Postanowiliśmy sprawdzić jakie są propozycje Kuby Kucharczyka na zmiany naszej okolicy.

Skąd wziął się pomysł, żeby wystartować w wyborach samorządowych? Zajmujesz się biznesem, nie lepiej się na nim skupić i spokojnie zarabiać pieniądze?
Można świetnie połączyć biznes z polityką. Dla mnie prowadzenie własnej firmy to plus, ponieważ mam elastyczne godziny pracy. A skąd pomysł? To naturalna kolej rzeczy. Jestem szefem Koła Platformy Obywatelskiej Jeżyce, więc to naturalne, aby wystartować w wyborach samorządowych.

Jaki jest Twój najważniejszy postulat, który ma zapewnić Tobie przychylność wyborców?
Moim zdaniem największą bolączką mojego okręgu jest zła tzw. mała infrastruktura. Krzywe krawężniki, dziury w chodnikach czy brak ławek, to codzienne bolączki mieszkańców tej części miasta. Na tym przykładzie widać też lata zaniedbań i potrzebny jest radny, który o to zadba.

Czyli celujesz w rzeczy bardzo przyziemne, bo mała infrastruktura to nie jest nic spektakularnego, takiego jak budowa drogiego obiektu sportowego czy renowacja poznańskiej Areny?
Mała infrastruktura jest potrzebna. Rada Miasta skupia się na tym, żeby w mieście żyło się lepiej i wygodniej. Mieszkańcy bloków czy kamienic na stadion lub na Arenę wybierają się najwyżej kilka razy w roku. Dziura w chodniku koło miejsca ich zamieszkania, to problem z którym mają styczność przynajmniej dwa razy w ciągu dnia np. idąc do pracy i wracając z niej. Więc ja będę się starał, żeby Poznaniakom żyło się wygodniej, szczególnie w miejscu, w którym mieszkają.

Mała infrastruktura przyda się przede wszystkim seniorom. A stereotypowy mieszkaniec Jeżyc to młody hipster o lewicowych poglądach. Dla nich też masz jakieś propozycje?
Tak, chciałbym reaktywować program Mieszkanie dla Absolwenta. Poznań to miasto studenckie, w którym uczy się kilkadziesiąt tysięcy osób. Niestety możemy obserwować zjawisko wyludniania się miasta m.in. dlatego, że wynajem mieszkań dla młodej osoby jest bardzo drogi. Zarobki świeżego absolwenta wahają się w granicach 2000 zł, natomiast koszt wynajmu kawalerki to 1200 zł wzwyż. Ja proponuję, żeby absolwenci przez 5 lat od skończenia studiów mieli możliwość wynajmu lokalu po preferencyjnych stawkach, niższych od rynkowych. To powinno dać im czas na zwiększenie swoich kwalifikacji zawodowych i w efekcie wyższych zarobków.

Okej, brzmi bardzo sensownie. A teraz z innej strony. Czy masz propozycje dla Jana Kowalskiego, który wraca do domu po ciężkiej pracy. W domu czeka na niego żona z obiadem, a dzieci proszą o pomoc w lekcjach. Jak można wesprzeć poznańskie rodziny?
Myślę, że dla rodzin dużą ulgą byłyby niższe koszty transportu miejskiego – do szkoły czy do pracy. W tej chwili osoba dorosła musi zapłacić 99 zł za bilet miesięczny. Miasto zachęca do tego, żeby się przesiadać do autobusów i tramwajów, mówi się też bardzo dużo o ekologii, ale mało kto wspomina o tym, że w Poznaniu bilety są stanowczo za drogie. Na zachodzie zachęca się ludzi do jazdy komunikacją miejską, oferując tańsze bilety. Skoro przejazd z punktu A do punktu B wyniesie kogoś przykładowo 20 zł, a komunikacją miejską ten sam dystans pokonamy za 5 zł, to dużo osób zdecyduje się na komunikację miejską. Życie w Polsce kosztuje, Polacy nie zarabiają dużo, więc myślę że transport publiczny odciążyłby budżet domowy.

Z tego co mówisz, to masz bardzo uniwersalny program
Staram się zadowolić jak najwięcej osób, ale wiem że też się tak nie da. Potrzeby są różne. Jeden potrzebuje kultury, drugi lepszych dróg, ścieżek rowerowych, a kto inny tańszych biletów.

Dużo mówisz o komunikacji, a nie masz wrażenia, że poza ceną biletów komunikacji miejskiej, problemem są korki?
Jeżeli ludzie przesiądą się do komunikacji miejskiej, to korki automatycznie się zmniejszą. O potrzebie dążenia do zrównoważonego transportu sporo wspomina i realizuje w tym zakresie Prezydent Jacek Jaśkowiak. Ostatnio czytałem badania, że na 1000 mieszkańców przypada średnio 660 samochodów. To bardzo dużo. To też dobra odpowiedź na to, skąd biorą się korki w mieście. Gdyby chociaż połowa z tych kierowców przesiadła się do autobusów, to nie obciążyłoby to drastycznie taboru, za to na pewno zauważylibyśmy mniejszy ruch samochodowy na ulicach.

Załóżmy, że jest już dzień po wyborach i dostałeś się do Rady Miasta. Co dalej?
Na pewno będę czekał na sesję inauguracyjną. Pierwsze dni to będzie nauka jak to wszystko wygląda w praktyce, no i oswajanie się z sytuacją. Natomiast wiem, że za chwilę będzie czekać mnie ciężka praca. Wybory wyborami, ale trzeba będzie wrócić do rzeczywistości i spełniać swoje obietnice. Tak jak w biznesie staram się być profesjonalistą, tak będę przekładał swoje zasady zawodowe na pracę dla mieszkańców.

A jakim problemem zajmiesz się w pierwszej kolejności?
Będzie to pomalowanie progu przy ul. Chociszewskiego, aby nie zlewał się z chodnikiem. Postaram się o spowalniacz przy Szkole Podstawowej nr 77 na ul. Dmowskiego, czy zajęcie się tematem ul. Kolejowej, o której zrobienie ludzie proszą od lat. To są pierwsze apele mieszkańców, które usłyszałem podczas rozmów z nimi. Bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Zobaczymy co dalej wyniknie, ponieważ kampania trwa, a przede mną jeszcze dużo rozmów.

Bardzo konkretnie.
To w końcu moje hasło wyborcze. W swoim życiu staram się konkretnie rozwiązywać problemy. Nie lubię bylejakości, lania wody. Pojawia się przeszkoda, to trzeba ją pokonać. Pracowałem w Poznańskim Centrum Świadczeń, to często trzeba było ludziom wskazywać na konkretne działania, aby móc rozwiązać ich problemy.

Z tego co mówisz, to jesteś realistą?
Tak staram się szeroko patrzeć na problemy i je rozwiązywać.

W haśle masz jeszcze 3 przymiotniki?
Tak, przedsiębiorczy, profesjonalny i pozytywny. Swoją pracę zaczynałem pomagając ojcu, który zajmował się budowlanką. Potem sytuacja mnie zmusiła, żeby na kilka miesięcy wyjechać do Anglii i pracować fizycznie. Dzięki temu poznałem różnych ludzi i przede wszystkim inne podejście do człowieka czy życia. Otworzyło mi to też umysł. Staram się podchodzić profesjonalnie do wszystkiego czym się zajmuję. Cenię to także u innych. A pozytywny ponieważ jestem osobą uśmiechnięta, lubię pożartować i zawsze dostrzegam dobre strony.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury" - Turcja

21

lut

do 23-02-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi ogrodnicze "Gardenia"
Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej "Sport Invest"
Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych "Special Days"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Łazarskie Przedszkolaki - Seniorom:
"Legendy polskie – występ patriotyczny" w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 39

22

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dzień myśli braterskiej
- koncert piosenki turystycznej w wykonaniu Sekcji Muzycznej Szczepu Łazarz "Łazarskie Wyjce", wystawa fotograficzna Szczepu Łazarz "Na szlaku"

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Zimowy Teatrzyk Cieni" - dla dzieci szkolnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: