Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miesiąc temu spłonął młyn, teraz ruszyła budowa? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miesiąc temu spłonął młyn, teraz ruszyła budowa?
30-09-2018 01:24   Janusz Ludwiczak
Pod koniec sierpnia doszło do ogromnego pożaru dawnego młyna z końca XIX wieku, który gasiło 20 zastępów straży pożarnej. Tymczasem jak alarmuje nasz Czytelnik na tym terenie ciężarówki zwożą kostkę brukową i inne materiały budowlane.

– Co tam się dzieje na terenie po spalonym młynie? Ciągle stoi pełno samochodów i zwożą jakieś materiały budowlane typu kostka brukowa. Wygląda to jakby budowany był parking. Czy nie powinno być czasem wydane pozwolenie na budowę? – alarmuje nasz Czytelnik Łukasz [na prośbę nazwisko do wiadomości redakcji] na Kontaktowej Platformie Czytelników ŁAZ@RZ24.

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć na tym terenie rozpoczęła się faktycznie budowa parkingu na zlecenie znajdującego się po drugiej stronie ulicy Kolejowej Hotelu Moderno.

Okazuje się, że w styczniu w magistracie złożony został wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla budowy obiektów wielorodzinnych z częścią biurowo-usługową.Przypomnijmy. 29 sierpnia ok. godz. 3:30 wybuchł pożar opuszczonego, zabytkowego młyna przy ul. Kolejowej, który przez pół doby gasiło 20 zastępów straży pożarnej. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku stary młyn parowy z końca XIX wieku został częściowo wyburzony. Niewykluczone, że mogło to być celowe podpalenie. To wyjaśniają śledczy.

– Prowadzimy śledztwo w tej sprawie czy doszło do podpalenia. Przez kilka dni nie mogliśmy jednak wejść na teren, w którym doszło do pożaru, gdyż strażacy cały czas prowadzili akcję gaśniczą, gdyż mogło dojść do zaprószenia ognia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi również prokuratura – powiedziała st. sierż. Marta Mróz, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Przy ul. Kolejowej 19/21 znajdował się młyn parowy, który powstał pod koniec XIX wieku. Obiekt należał do właściciela sieci kablowej INEA, jednak został sprzedany pod koniec 2016 roku. W ubiegłym roku obiekt został częściowo wyburzony.

W sierpniu 2016 r. Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał pozwolenie na rozbiórkę budynku młyna i budynku kotłowni (dawny warsztat). Inwestorem jest spółka MKKM Inwestycje.

Wcześniej, w styczniu 2009 r. Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozwolenie - na budowę dla adaptacji i przebudowy istniejącego zabytkowego obiektu willi dla potrzeb obiektu o przeznaczeniu konferencyjnym dla hotelu.

– Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu, wydał pozwolenie konserwatorskie nr 121/2017 z dnia 14.02.2017r. udzielając pozwolenia na rozbiórkę dwóch budynków z całego kompleksu - budynku młyna oraz kotłowni. Czterokondygnacyjny budynek byłego młyna oraz kotłowni, pełniącej w latach 50-tych funkcję warsztatu, posiadają silne przekształcenia i poddane były licznym przebudowom, na skutek których zatraciły swoją pierwotną formę i wartość artystyczną. Rozbiórka niniejszych budynków zgodna jest z opinią Narodowego Instytutu Dziedzictwa z dnia 5.11.2014 r. Ochronie konserwatorskiej oraz zachowaniu nadal podlegają pozostałe budynki kompleksu poprzemysłowego: dwa spichlerze, dom mieszkalny oraz budynek maszynowni, które nie utraciły swoich wartości, zachowując pierwotną bryłę oraz detal architektoniczny – informowało nas Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Poznania.


Tak prezentowały się budynki przy ul. Kolejowej 19/21 w kwietniu 2012 r.
Fot: Andrzej Radwański

Młyn parowy przy ul. Kolejowej 19/21 powstał pod koniec XIX wieku. Początkowo należał do spółki akcyjnej Hermannmühlen. Zespół młynarski składał się z głównego pomieszczenia młyna, a także obiektów towarzyszących, takich jak: maszynownia, kotłownia, spichlerz, stajnia, portiernia, pomieszczenia socjalne, mieszkalne i kuchnia. Pierwotnie młyn znajdował się na terenie Wildy, zanim nie przyłączono osady Święty Łazarz w granicę Poznania.

"Stojący wśród drzew mały dworek pod "dwudziestym dziewiątym". Jest to dawna własność rodziny Denizotów. Francuz Augustyn Denizot, ogrodnik rodem z Szwajcarii, urządził polskim ziemianom zwłaszcza wielkopolskim parki i sady. W roku 1879 zaprowadził przedsiębiorstwo ogrodniczo-sadownicze. Syn Augusta, Alfred Denizot był profesorem fizyki doświadczalnej Uniwersytetu Poznańskiego [obecnie UAM - przyp. red.]. Trzyhektarowy ogród Denizota miał cenną i bogatą kolekcję gatunków drzew liściastych. Po roku 1939 został rozparcelowany i zabudowany" – czytamy w książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939" Zbigniewa Zakrzewskiego.

Na działce należącej do Denizotów znajdował się również Młyn Poznański. Jednak po włączeniu Łazarza do Poznania w 1900 roku został on przeniesiony do Lubonia.

ZOBACZ TAKŻE: "Budynek byłego młyna zatracił swoją pierwotną formę i wartość artystyczną"

ZOBACZ TAKŻE: Wyburzają stary młyn z końca XIX w. przy Kolejowej


Fot: Łukasz
Zdjęcia przesłane przez naszego Internautę na Kontaktową Platformę Czytelników ŁAZ@RZ24: www.24.lazarz.pl. Dziękujemy

ZOBACZ TAKŻE: 20 zastępów gasiło pożar młyna przy Kolejowej. Ewakuowano 50 pobliskich mieszkańców

ZOBACZ TAKŻE: "Budynek byłego młyna zatracił swoją pierwotną formę i wartość artystyczną"

ZOBACZ TAKŻE: Wyburzają stary młyn z końca XIX w. przy Kolejowej

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl albo sms/mms: 503 420 675.
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (12)

07-10-2018 14:10:59
poznanianka
dziękuje tym ,którzy wspierali mieszkanców zagrożonego bloku Kolejowa 18. Proszę ,żeby poczytać tablicę informacyją o wydanym w dniu 08.11.2017 roku pozwoleniu na rozbudowę i nadbudowę budynku Hotelowego Moderno.Jest informacja o inwestorze, wykonawcy itd.Prace są w toku . Maszyny , sprzęt cięzki na dawnym parkingu hotelu . Z tyłu hotelu (dawny mały parking ) ,jest tablica informacyjna. A wiec parking , obecnie był potrzebny.I jest.Zachęca duży baner.Tylko radni spią .Może odezwie się p. Mikuła , któremu zgłaszano problem młyna. Jaki będzie wniosek Policji i Prokuratury zobaczymy. Myślę ,że nie będa mieli trudności z ustaleniem sprawcy. A teren zostanie właściiwe zabezpieczony przez użytkownika. Teraz jest parking ,ale niestrzeżony.Można za parking płacić , albo nie.
04-10-2018 17:30:48
Aga
W sołtysówce nie ma zabezpieczenia w dwóch oknach, pewnie znów będzie się palić jak nie będzie ponownie zabezpieczona
03-10-2018 17:17:59
ania
Nie jest to skierowane przeciw RO Lazarz. Jest dla mnie niezrozumiale jakie obowiazki ma RO, wiem jedno, ze powinna dbac o interesy mieszkancow Lazarza i o Lazarz. Rada Osiedla, /zreszta jakakolwiek RO/ powinna byc naszym glosem, glosem mieszkancow, nie swoim wlasnym i nie w porozumieniu, i na korzysc ustalen z UM i jego oddzialami. Powinna byc niezalezna i walczaca o nasze dobro i dobro dzielnicy nawet jesli mialoby to znaczyc, ze byc moze narazilaby sie komus jw. Najpierw my - potem wladze miasta. Cieszylabym sie aby do RO Lazarz weszli ludzie z energia, entuzjazmem, zaangazowaniem, pomyslami, oddani naszej dzielnicy....aby z czasem nie popadli w rutyne i robote papierkowa i aby nie zapomnieli komu sluza i czyich interesow powinni bronic. Nie chce ludzi w RO, ktorzy chodza na zebrania po to aby odbebnic to zebranie i podpisac cos co jest juz dawno ustalone. Ja chce Ich dzialania a nie spelniania woli UM i urzadzania konsultacji bezsensownych bo wszystko bylo juz zaklepane z Miastem. Konsultacje z mieszkancami TAK ale przed ustaleniami i zaklepaniami, rzetelne. Zyczylabym sobie takze aby RO, jej czlonkowie mieli oczy otwarte na wszystko co jest nieprawidlowe w naszej dzielnicy i zglaszali to gdzie trzeba. Na przyklad grafitti na murze szpitala Jarochowskiego/Sczanieckiej, grafitti jest od lat !!!!!! Czy RO tego nie widzi ???? Jesli jest to praca spoleczna a nie ma sie czasu na wolontariat to prosze zrezygnowac z RO. To na przyszlosc kolejnych wyborow.
03-10-2018 14:33:46
as
Rada Osiedla to ma teraz problem jak sie do Rady Miasta dostac...
02-10-2018 17:12:29
ania
Bylam tam dzisiaj, bedzie to napewno budowa parkingu poniewaz teren ten aktualnie sluzy dla hotelu, ktory jest naprzeciwko, wisi tablica, ze teren to tymczasowy parking dla gosci hotelu. A wiec zrobia parking staly a nie tymczasowy. Obraz nedzy i rozpaczy, wola o pomste, zeby tak doprowadzic stary mlyn. Nikomu nie zalezy. Pani Konserwator !!! Halo !!! Kilkudziesieciu osobom, /moze /, jest szkoda tego obiektu, reszta urzednikow totalny olew. Chcialabym tez poznac jakies dokumenty RO w tej kwestii, czy zwracala sie o zabezpieczenie terenu, budynkow ? no bo, ze Konserwator nie zrobila NIC to widac ale moze RO starala sie cos zrobic ? To, ze teren jest prywatny nie oznacza, ze trzeba umywac rece i nic nie robic. Prywatni wlasciciele tez musza podlegac jakims przepisom.
02-10-2018 14:17:25
M.
@ania, nie wiem czy rada osiedla wie co się dzieje, ale gdyby wiedziała to i tak nic nie mogą zrobić, bo nie mają takich kompetencji.
02-10-2018 09:56:06
poznanianka
skandal,skandal.Powiem prześmiewczo .Teraz na Kolejowej ,po pozarze jest zabytek.O zabytek się dba , chociażby przez wlaściwe zabezpieczenie budowli i terenu.Pani konserwator śpi , radni , spią, PKP od strony torów i działki nr 5)58 nie zabepiecza terenu.Brama otwarta i dziurawy płot.. Mieszkańcy nieruchomości Kolejowa 18 mieli wielkie szczęście. Byli ewakuowani i po kilku godzinach wrócili do domów.A może to spotkać innych !!!!Unikneliśmy tragedii
02-10-2018 08:28:58
ania
W glowie sie nie miesci co dzieje. Czy Rada Osiedla wie cokolwiek w tym temacie ? Jakies pozwolenia musiala chyba zaakceptowac lub nie.
01-10-2018 21:01:28
albin
Sołtysówka akurat łatwopalna nie jest ;-) Próbowali już 3 razy, ot, przepalone trochę belek dachu. Wieńce i stropy mają się dobrze. Ja dołożę za to do listy mur przy parku Wilsona - sto lat stał i 'nagle' się zawalił. Przypadkiem na pierwszych wizkach osiedla Garvestu muru jakoś nie było...
01-10-2018 19:10:55
as
Jeszcze nie zostal tu wymieniony mlyn od strony Fabrycznej, gdzie kiedys sie mąke kupowalo :) , tereny ZNTK i kamienicy przy Matejki/Niegolewskich,
01-10-2018 15:31:39
A
W Poznaniu budynki, których nie można wyburzyć z powodu pieczy konserwatora zabytków, stają się łatwopalne vide Cyrk Olimpia na Jeżycach, sołtysówka na Łazarzu, kamienica szachulcowa przy Solnej, drewniane trybuny Energetyka ( chociaż to podobno jacyś młodociani podpalili), teraz młyn na Łazarzu
30-09-2018 16:44:27
x
Skandal

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury" - Turcja

21

lut

do 23-02-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi ogrodnicze "Gardenia"
Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej "Sport Invest"
Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych "Special Days"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Łazarskie Przedszkolaki - Seniorom:
"Legendy polskie – występ patriotyczny" w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 39

22

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dzień myśli braterskiej
- koncert piosenki turystycznej w wykonaniu Sekcji Muzycznej Szczepu Łazarz "Łazarskie Wyjce", wystawa fotograficzna Szczepu Łazarz "Na szlaku"

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Zimowy Teatrzyk Cieni" - dla dzieci szkolnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: