Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Dwójce" stuknęło 90 lat. Wywiad z dyrektor II LO - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Dwójce" stuknęło 90 lat. Wywiad z dyrektor II LO
21-09-2009 00:08   Janusz Ludwiczak
W piątek i sobotę swoje 90.urodziny obchodziło II Liceum Ogólnokształcące z ulicy Matejki. W programie obchodów jubileuszu był oczywiście zlot absolwentów, którzy przyjechali nie tylko z Poznania, ale i innych zakątków Polski.

W 1919 roku przy ulicy Matejki 56 powstało Państwowe Liceum Żeńskie na Łazarzu. Po paru miesiącach szkoła przeniosła się na ulicę Matejki 8, jednak dalej pozostała na Łazarzu. Początkowo szkoła miała pięć klas licealnych, w których uczyło się 60 dziewcząt. Jednak już w kolejnym roku szkolnym (1920/1921) liczba uczennic zwiększyła się do 400 za sprawą uruchomionych klas gimnazjum realnego, humanistycznego i neohumanistycznego.

Dziesięć lat później, 6 marca 1929 roku szkoła otrzymała nazwę Państwowe Gimnazjum i Liceum im. Generałowej Zamoyskiej, a już w 1966 roku obecne II LO otrzymało drugą patronkę - Helenę Modrzejewską. Wcześniej, w 1950 roku szkoła zmieniła jeszcze nazwę na Państwową Szkołę Ogólnokształcącą Stopnia Licealnego Numer 2.
Od 2 kwietnia 1993 roku szkoła nosi oficjalnie nazwę II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej.

"Dwójka" to jedyna szkoła w Poznaniu i Wielkopolsce, która przygotowuje uczniów do Międzynarodowej Matury.

Jedną z tradycji już szkoły, są "Śniadania w Dwójce" - ze znanymi postaciami. Tylko w tym roku w "Dwójce" śniadania zjedli Prof. Leszek Balcerowicz, Justyna Steczkowska, Agnieszka Duczmal czy Maciej Zakościelny.

Wśród znanych absolwentów szkoły są m.in. zamordowana w Katyniu Janina Lewandowska - córka Józefa Dowbora-Muśnickiego, śpiewaczka i aktorka Nela Obarska, poetka i polonistka Emilia Waśniowska, aktor Piotr Gąsowski, redaktor naczelny Radia Emaus ks. Maciej Karol Kubiak, rzecznik MPK Iwona Gajdzińska czy Grażyna Kulczyk.

Obchody 90-lecia rozpoczęły się w piątek mszą świętą, którą odprawił ks. Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki w kościele Michała Archanioła przy ulicy Stolarskiej.

Dzień później w Auli Uniwersyteckiej odbyły się główne uroczystości jubileuszowe, po których uczestnicy mogli przejechać się zabytkowym "ogórkiem" pod budynek szkoły.

Popołudniu, od godz. 13 w gmachu II LO absolwenci i nauczyciele jak za szkolnych czasów zasiedli w salach i ławkach, by powspominać minione, licealne lata. Niejedna w oku łezka towarzyszyła przy zwiedzaniu szkolnego budynku, który zmienia się z roku na rok. Na dziedzińcu szkoły przygotowano piknik, podczas którego wystąpił zespół Żuki, zaś w auli przygotowano kawiarenkę.

Wywiad z dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego, p. Małgorzatą Demską:

Janusz Ludwiczak: 90 lat to niezły kawał czasu. Jakie szkoła ma plany na przyszłość?
Małgorzata Demska: Cały czas marzymy, żeby być coraz lepszą szkołą. Jest wiele rzeczy do zrobienia. Chciałabym, aby szkoła kwitła, młodzież czuła się w tej szkole dobrze i rozwijała swoje talenty. Mimo, że mamy 90 lat ja zawsze powtarzam czujemy się bardzo młodo.

Skąd pomysł zlotu absolwentów?
Absolwenci się zgłosili, gdyż chcieli się spotkać, powspominać, spotkać swoich profesorów. Myślę, że każdy z nas ma taką potrzebę spotkać się z bliskimi, z kolegami, koleżankami. Chce powspominać, bo to w końcu są najpiękniejsze lata. Tęsknimy za uśmiechem dziewczyny i młodzieńca, bo z każdy z nas ma osiemnaście lat mimo upływającego czasu. Chcemy, te najpiękniejsze chwile zatrzymać w naszym sercu, w naszym umyśle, bo to są takie chwile, które nas zbliżają.

Czym szkoła może się pochwalić?
Jako piąta szkoła w Polsce wprowadzaliśmy program międzynarodowej matury, z czego jesteśmy dumni. W tym roku średnia międzynarodowej matury u nas w szkole wyniosła 37 punktów na 45. Natomiast światowa tylko 27. Same liczby świadczą o tym jaki mamy poziom, nie tylko międzynarodowej, ale naszej polskiej matury, gdzie zdawalność jest stuprocentowa. Te wyniki, które osiągamy są najlepsze w Wielkopolsce. Znajdujemy się w czołówce Polski. Mamy wielu laureatów. Każdy uczeń powinien w szkole odnaleźć swoje miejsce i móc się realizować, czy to artystycznie, czy to społecznie czy sportowo.

Czy w szkole działają koła zainteresowań?
Oj, kół zainteresowań mamy bardzo dużo, około 30. Zaczynając od chóru, a kończąc na zajęciach prowadzonych z wybitnymi uczniami - to są indywidualne zajęcia przygotowujące do olimpiad.
Oprócz tego, działa Stowarzyszenie Przyjaciół II Liceum. W tym roku otrzymaliśmy statut organizacji pożytku publicznego - tak, że można 1% przekazywać na bardzo szczytny cel. Takie jest nasze zadanie, aby wspierać bardzo uzdolnioną młodzież, a takiej w naszej szkole nie brakuje.

W szkole odbywają się "Śniadania w Dwójce". Kogo do tej pory udało się zaprosić?
Staramy się co najmniej dwa "śniadania" zjeść z wybitnymi gośćmi, których zapraszają uczniowie. W tym roku gościliśmy pana Profesora Leszka Balcerowicza, a także panią Justynę Steczkowską i pana Macieja Zakościelnego, a wcześniej pana Prezydenta Lecha Wałęsę i pana Premiera Tadeusza Mazowieckiego. Tych osób jest bardzo sporo, bo już zjedliśmy tych "śniadań" około 40, a to już jest tradycja. Jest to element, który ubarwia życie, a jednocześnie uczy takiej pewnej kultury, zadawania pytań, przyjmowania gości, bo musimy pamiętać, że szkoła musi także wychowywać.


Komentarze (4)

30-11-2013 00:30:26
Pytek
Czy na rzeczone "śniadania" zapraszacie wyłącznie "postępaków"?
23-09-2009 09:30:15
xxx
ja kończyłam dwójkę w 2000 roku, mam dużo fajnych i dobrych wspomnień związanych z tą szkołą, oby utrzymała się w takiej formie jak najdłużej ;)
22-09-2009 13:15:38
Młoda
no i co z tego ze skonczyly dwojke sa z tej samej gliny co inni tylko ze im sie dziwnym trafem w zyciu poszczescilo a takie zle czasy wtedy byly niech wroci komuna bedzie lepiej sie zyc
22-09-2009 11:34:40
max
Gajdzińska i Kulczykowa kończyły dwójkę, no no proszę.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

07

gru

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złożone z dzieci i rodziców lub dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

08

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zza łazarskiego winkla" - spotkanie z gwarą i twórczością Danuty Zych
Piosenki o Poznaniu zaśpiewa Zespół Pasja

09

gru

do 11-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Ice Festival" - Festiwal Rzeźby Lodowej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: