Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

20 zastępów gasiło pożar młyna przy Kolejowej. Ewakuowano 50 pobliskich mieszkańców - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jak informuje MPK o godz. 13:20 wznowiono ruch tramwajowy na ulicy Głogowskiej. Tramwaje linii nr 3, 5, 8, 11 i 14 kursują już normalnie pomiędzy Mostem Dworcowym i Hetmańską. Kierowcy muszą jeszcze liczyć się z utrudnieniami na ulicy Głogowskiej, pomiędzy Śniadeckich i Berwińskiego do czasu naprawy nawierzchni.
20 zastępów gasiło pożar młyna przy Kolejowej. Ewakuowano 50 pobliskich mieszkańców
29-08-2018 10:06   Janusz Ludwiczak
Ok. godz. 3:30 wybuchł pożar opuszczonego, zabytkowego młyna przy ul. Kolejowej, który gasiło 20 zastępów straży pożarnej. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku stary młyn parowy z końca XIX wieku został częściowo wyburzony. Niewykluczone, że mogło to być celowe podpalenie.

Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze o godz. 3:39.

– Na miejsce zadysponowanych zostało naszych 20 zastępów. W trakcie działań gaśniczych z sąsiedniego budynku ewakuowano około 50 osób dla których podstawiony został autobus MPK – wszyscy wrócili już do swoich mieszkań – informuje dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Dla ewakuowanych mieszkańców pobliskich kamienic Straż Miejska przygotowała posiłki.

Nie ma informacji o poszkodowanych. Na czas prowadzonej akcji z ruchu wyłączone zostały ulice: Kolejowa i Potockiej.

Akcja gaśnicza trwała ponad 10 godzin. Jeszcze o godz. 13 strażacy dogaszali pożar. Po zakończeniu działań Straży Pożarnej na miejsce wkroczyła Policja, która prowadzi oględziny pogorzeliska.

Przy ul. Kolejowej 19/21 znajdował się młyn parowy, który powstał pod koniec XIX wieku. Obiekt należał do właściciela sieci kablowej INEA, jednak został sprzedany pod koniec 2016 roku. W ubiegłym roku obiekt został częściowo wyburzony.

W sierpniu 2016 r. Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania wydał pozwolenie na rozbiórkę budynku młyna i budynku kotłowni (dawny warsztat). Inwestorem jest spółka MKKM Inwestycje.

Wcześniej, w styczniu 2009 r. Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozwolenie - na budowę dla adaptacji i przebudowy istniejącego zabytkowego obiektu willi dla potrzeb obiektu o przeznaczeniu konferencyjnym dla hotelu.

– Miejski Konserwator Zabytków w Poznaniu, wydał pozwolenie konserwatorskie nr 121/2017 z dnia 14.02.2017r. udzielając pozwolenia na rozbiórkę dwóch budynków z całego kompleksu - budynku młyna oraz kotłowni. Czterokondygnacyjny budynek byłego młyna oraz kotłowni, pełniącej w latach 50-tych funkcję warsztatu, posiadają silne przekształcenia i poddane były licznym przebudowom, na skutek których zatraciły swoją pierwotną formę i wartość artystyczną. Rozbiórka niniejszych budynków zgodna jest z opinią Narodowego Instytutu Dziedzictwa z dnia 5.11.2014 r. Ochronie konserwatorskiej oraz zachowaniu nadal podlegają pozostałe budynki kompleksu poprzemysłowego: dwa spichlerze, dom mieszkalny oraz budynek maszynowni, które nie utraciły swoich wartości, zachowując pierwotną bryłę oraz detal architektoniczny – informowało nas Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Poznania.


Tak prezentowały się budynki przy ul. Kolejowej 19/21 w kwietniu 2012 r.
Fot: Andrzej Radwański

Młyn parowy przy ul. Kolejowej 19/21 powstał pod koniec XIX wieku. Początkowo należał do spółki akcyjnej Hermannmühlen. Zespół młynarski składał się z głównego pomieszczenia młyna, a także obiektów towarzyszących, takich jak: maszynownia, kotłownia, spichlerz, stajnia, portiernia, pomieszczenia socjalne, mieszkalne i kuchnia. Pierwotnie młyn znajdował się na terenie Wildy, zanim nie przyłączono osady Święty Łazarz w granicę Poznania.

"Stojący wśród drzew mały dworek pod "dwudziestym dziewiątym". Jest to dawna własność rodziny Denizotów. Francuz Augustyn Denizot, ogrodnik rodem z Szwajcarii, urządził polskim ziemianom zwłaszcza wielkopolskim parki i sady. W roku 1879 zaprowadził przedsiębiorstwo ogrodniczo-sadownicze. Syn Augusta, Alfred Denizot był profesorem fizyki doświadczalnej Uniwersytetu Poznańskiego [obecnie UAM - przyp. red.]. Trzyhektarowy ogród Denizota miał cenną i bogatą kolekcję gatunków drzew liściastych. Po roku 1939 został rozparcelowany i zabudowany" – czytamy w książce "Ulicami mojego Poznania. Przechadzki z lat 1918-1939" Zbigniewa Zakrzewskiego.

Na działce należącej do Denizotów znajdował się również Młyn Poznański. Jednak po włączeniu Łazarza do Poznania w 1900 roku został on przeniesiony do Lubonia.

ZOBACZ TAKŻE: "Budynek byłego młyna zatracił swoją pierwotną formę i wartość artystyczną"

ZOBACZ TAKŻE: Wyburzają stary młyn z końca XIX w. przy Kolejowej


R E K L A M A

Fot: Wojciech Wośkowiak (0-3), Daniel Sekuła (4-15), Jacek Mielnik (16-18), Adrian Jasiecki (19-22), Andrzej Radwański (23-31)
Zdjęcia przesłane przez naszych Internautów na Kontaktową Platformę Czytelników ŁAZ@RZ24: www.24.lazarz.pl. Dziękujemy

ZOBACZ TAKŻE: "Budynek byłego młyna zatracił swoją pierwotną formę i wartość artystyczną"

ZOBACZ TAKŻE: Wyburzają stary młyn z końca XIX w. przy Kolejowej

ZOBACZ TAKŻE: Strażacy blisko dobę gasili pożar baraków w rejonie Grunwaldzkiej – na miejscu było 18 zastępów

ZOBACZ TAKŻE: Kolejny pożar baraków przy Grunwaldzkiej. Zapadł się budynek z muru pruskiego {► WIDEO}

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl albo sms/mms: 503 420 675.
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (11)

30-08-2018 17:04:38
werserk
Czyżby kolejny w naszym mieście pożar deweloperski?
30-08-2018 09:35:49
j77
Wystarczy odwiedzić Łódź aby zobaczyć rewitalizowane budynki po zakładach włókienniczych które sukcesywnie są remontowane i przeznaczone na mieszkania i inne cele np: kulturalne Przykładem Księży Młyn, wiele innych,Można?Można.
29-08-2018 17:34:36
Do mieszkaniec i ania
Nic dodać, nic ująć. Pozostaje mi się podpisać pod tym obiema łapkami. Nawiasem, sama bym chętnie zamieszkała, w takim budynku, gdyby go tylko odnowić. Sama widziałam tego typu mieszkanie, właśnie w niemieckiej telewizji i to była miłość od pierwszego wejrzenia, na razie pozostaje w sferze marzeń. Takie stare budynki mają niesamowity klimat i są więcej warte niż te wszystkie wechty i atanery, ale te szkarady, niestety odzwierciedlają gust większości społeczeństwa.
29-08-2018 16:51:12
poznanianka
Najpierw podziękowania Straży i Policji.Było tak jakby paliło się na podwórku.6 min po jednym i drugim telefonie o pomoc , wydawało się wiecznościa.Pożniej,długo póżniej , zgoda na wejście do mieszkań.Pytam panią konserwator , skoro to taki zabytek, to dlaczego nie jest odpowiednio strzeżony i zabezpieczony ?????? Czy radni dzisiaj, są wstanie poinformować kto jest właścicielem terenu , a PKP dlaczego nie zabezpiecza swoich działek , gdzie przy torach bawią się dzieci i przechodzą ludzie. Co robi Służba Ochrony Kolei ???? Zyjemy i z rodzinami jesteśmy u siebie.
29-08-2018 16:13:16
eka z małeki
-to będzie jak w Trzęsaczu,każdy sztorm/pożar coś zabiera-póki co ogrodzić i jako atrakcja/zabytek pokazywać turystom!!!Oczywiście za opłatą!!!byłoby na pokrycie różnych tam celów zamiast organizowania niepotrzebnych zdaniem NIEKTÓRYCH!!!imprez... eka
29-08-2018 15:56:57
Mieszkaniec
Zgodzę się z przedmówcami. W Polsce takie miejsca najlepiej sprzedać prywatnym inwestorom. Zabytkowe czy kilkunastoletnie budynki rozebrać i postawić centra handlowe.. w Poznaniu od wielu lat nie ma pomysłu na miasto i jego wygląd. Każdy wolny teren najlepiej sprzedać i w tandetny sposób zabudować a potem płakać ze w mieście brak zieleni.. Jesteśmy mistrzami w budowaniu galerii handlowych. bo inne obiekty są nam nie potrzebne.. Wielkie imprezy czy koncerty niech się odbywają się w pozostałych miastach..
29-08-2018 15:17:00
tonny
@ania: A co ma do tego miasto?? Jasne coś się dzieje to wszystko miasto. To był teren PKP, a później teren prywatny.
29-08-2018 14:48:04
Wechta
Paaanie jak to się jarało, masakra!
29-08-2018 14:43:22
ania
WIELKA SZKODA.....miastu powinno to byc bardzo na reke, pozbylo sie klopotu/problemu. Na Zachodzie wykorzystuje sie/adaptuje sie budownictwo przemyslowe na lofty a u nas sie pali.
29-08-2018 14:07:46
Nikt taki
Jak wszystko zreprywatyzować wszystko i zabytki poburzyć. Potem zbudować blokowisko na szybcika żeby ściany pękały i zachodziły grzybem. Super!
29-08-2018 12:10:19
as
Pewnie jakis Pyzalski zadzialal...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Dekoracje wiosenne” czyli … Międzykulturowe robótki ręczne

21

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„Łazarskie Przedszkolaki - Łazarskim Seniorom”: "Wiosna , wiosenka" przedstawienie w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 89

22

mar

do 23-03-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Sakralia" - Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
„ZIMY ŻAL”- widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy polskie piosenki" z udziałem: Kabaretu "Klub Szyderców Bis". Artyści wspólnie z publicznością wykonają utwory nawiązujące do przełomu zimy i wiosny. Go

24

mar

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
►WIĘCEJ: www.wybory2019.lazarz.pl
głosowanie w godz. 8:00-20:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: