Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"U nas księża normalnie pracują, nie mamy cennika za sakramenty" – starokatolicy na Kanałowej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"U nas księża normalnie pracują, nie mamy cennika za sakramenty" – starokatolicy na Kanałowej
25-08-2018 04:16   Janusz Ludwiczak
Przez cztery lata należący do miasta lokal usługowy na parterze kamienicy przy ul. Kanałowej 8 stał pusty. Od lutego mieści się w nim Parafia Starokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego. Mieszkańcy obawiali się, że w lokalu, w którym pojawił się nagle ołtarz, mszał, krzyż i wizerunki Jezusa oraz świętych powstała sekta.

Przy Kanałowej 8 jeszcze cztery lata temu mieścił się sklep, w którym można było kupić m.in. ramy do obrazów. W czerwcu mieszkańców zaciekawiło, że w opuszczonym lokalu pojawił się ołtarz, ławki podobne do tych w kościele, mszał i wizerunki świętych. Pisaliśmy o tym na początku lipca. Więcej w artykule: Na Kanałowej powstała kaplica – będą spotykać się w niej starokatolicy.

Zaglądamy więc na Kanałową 8 do kaplicy starokatolików. Rozmowa z ks. Przemysławem Knopem, proboszczem Parafii Starokatolickiej pw. Miłosierdzia Bożego w Poznaniu.

Janusz Ludwiczak, lazarz.pl: Dlaczego Parafia Starokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego powstała właśnie na Łazarzu przy ul. Kanałowej 8?
Ks. Przemysłw Knop: To całkowicie był przypadek. Załatwiając sprawy służbowe naKolejowej szedłem ulicą Kanałową i zauważyłem, że lokal stoi pusty i jest do wynajęcia. Postanowiłem udać się do ZKZL. Tam dowiedziałem się, że lokal od 4 lat jest wolny. ZKZL wynajął go nam od lutego i zaczęły tu być odprawiane pierwsze nabożeństwa.

Głośno zrobiło się o Was, gdy jeden z mieszkańców zamieścił zdjęcia i pytania: sekretny zakon czy kolejna sekta? Czym jest więc Kościół Starokatolicki?
Mogę wszystkich uspokoić. Na pewno nie jesteśmy żadną sektą. Różnimy się trochę od kościoła rzymskokatolickiego, mamy trochę podobieństw do protestantów. W kościele starokatolickim jest taka zasada, że księża normalnie pracują zawodowo, wykonują pracę na utrzymanie swoje, ale również działalność kaplicy, czyli opłacenie czynszu. Może być wyjątek, że działa rada parafialna, która deklaruje, że każdy z członków kościoła opłaca składkę na utrzymanie kaplicy. W Poznaniu tak nie ma. Muszę z własnej kieszeni pokryć obowiązek zapłaty w kwocie 500 zł.
Nie ma u nas celibatu. Podobnie jak u protestantów każdy ksiądz może założyć rodzinę.

A sakramenty?
Są takie same. Jest chrzest, komunia, bierzmowanie, ślub, itd. Różnica jest tylko taka, że nie ma u nas cennika. Nie pobieramy opłat za udzielone sakramenty, tylko dobrowolne ofiary.

Rozumiem, że u Was są msze święte?
Nasza msza św. od rzymskokatolickiej różni się tym,, że mamy dwie formy spowiedzi. Mamy spowiedź powszechną, czyli rozgrzeszenie wszystkich wiernych. Podczas mszy nie wspominamy papieża, który nie jest naszym zwierzchnikiem. Papież jest równy pośród wszystkich biskupów. Podczas mszy wymieniany jest jako biskup Rzymu. Różnimy się też tym, że zawsze bez wyjątku mamy udzielaną komunię pod dwiema postaciami - chleba i wina. Nie dotyczy to osób nieletnich, chyba, że rodzice wyrażą pisemną zgodę. Większych różnic nie ma. Mamy do wyboru mszał rzymskokatolicki czy polskokatolicki.

Uznajecie świętych?
Większości świętych nie uznajemy, ale tych biblijnych jak najbardziej tak, bo to jest fundament wiary, tak więc uznajemy np. apostołów. Również uznajemy Matkę Boską, mamy u nas nawet figurkę Matki Boskiej Fatimskiej. Starokatolicyzm wziął się z tego, że większość biskupów rzymskokatolickich podczas soboru watykańskiego sprzeciwiło się wielu potrzebnym reformom.

Ile osób liczy Wasza wspólnota tutaj na Kanałowej?
Zdeklarowanych jest 15 osób, choć miałem sytuacje, że na mszy św., którą tutaj odprawiałem było nawet 40 osób, część osób przychodziła z ciekawości. Zdarzały się również niedziele, gdzie byłem tylko ja i sam odprawiałem mszę, a to dlatego, że jest sezon urlopowy, wierni wyjechali. Nie przywiązujemy wagi do tego, ile osób liczy wspólnota. W Polsce największa z nich jest w Świętochłowicach, liczy ok. 60 osób.

Wspomniał ksiądz, że księża normalnie pracują zawodowo na co dzień.
Wiara starokatolicka polega właśnie na tym, że kapłan jest dla ludu i żyje z ludźmi, jest z nimi na co dzień, poprzez dawanie swojego świadectwa. Nie jesteśmy ciężarem dla ludu, który musi nas utrzymywać. Tak jak wspomniałem, zajmuję się pracą świecką, jestem zastępcą kierownika na magazynie. Z czegoś trzeba się utrzymać.

Jeszcze zapytam o różnice w porównaniu do innych religii. Jakie jest Wasze podejście np. do homoseksualizmu?
My jako kościół patrzymy przede wszystkim na człowieka. Znam nawet parę gejów, która przychodzi tutaj na msze. Otwarcie powiedzieli, że są ze sobą od 10 lat. Jeżeli żyją w zgodzie innymi ludźmi to dlaczego nie mamy ich uznawać. Nie zaglądam nikomu do łózka. Są akceptowani, nie przekreślamy nikogo. Wiadomo, że homoseksualizm jest grzechem, jednak osoby będące w stałych związkach mogą przyjmować komunię, pod warunkiem, że np. nie żyją w związkach otwartych.

Jak jest u Was ze świętami?
Tak samo obchodzimy Wielkanoc i Boże Narodzenie. Jest również u nas Boże Ciało. Mogę uspokoić pana Jerzego, który pisał na Facebooku. Nie będą odbywać się głośne procesje rezurekcyjne o godz. 6 rano. Pan Jerzy będzie mógł spać spokojnie.

Czy chcecie być tutaj na Kanałowej na dłużej?
Wszystko zależy od wspólnoty. Jeżeli się rozrośnie i wierni stwierdzą "księże brakuje nam miejsca", wtedy podejmiemy decyzję o przeniesieniu. Jednak jest to fajne miejsce, jest tu spokojnie. Nie po to tutaj powstała parafia, żeby zaraz ją zamykać. Chciałbym, by ludzie jednak się przekonali, poznali nas bliżej. Zapraszam zwłaszcza okolicznych mieszkańców, kaplica jest otwarta dla wszystkich.

Czy zamierzacie współpracować np. z sąsiednimi parafiami rzymskokatolickimi, np. kościołem Św. Anny czy Matki Boskiej Bolesnej?
Jesteśmy kościołem ekumenicznym, więc jak najbardziej. Myślę, by przyłączyć się do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, Ekumenicznego Święta Biblii czy akcji "Noc Świątyń". Jesteśmy otwarci. Niebawem przy parafii zacznie działać "Chleb miłosierdzia", chcemy pomagać ubogim i potrzebującym.

Kaplica Parafii Starokatolickiej pw. Miłosierdzia Bożego mieści się w lokalu na parterze kamienicy przy ul. Kanałowej 8. Msze święte odprawiane są w niedziele o godz. 12:00 (godzina może być wyjątkowo zmieniana - informacje podawane są na profilu wspólnoty). Nabożeństwa odbywają się również we wtorki, środy i czwartki o godz. 19:00.

Ks. proboszcz Przemysław Knop zaprasza do kontaktu bezpośredniego w kaplicy, można z nim się kontaktować również pod numerem telefonu 693 251 897. 24 września starokatolicy w swoje święto planują również zorganizować tzw. drzwi otwarte.


R E K L A M A

Komentarze (6)

27-08-2018 08:59:49
Ala
Super ksiądz. Super gość. Bogu dzięki,za taki kościół. Ksiądz ludzki,inteligentny,zawsze służący pomocą. Życzę rozwoju parafii i samych dobrych ludzi na drodze. Ala
26-08-2018 10:56:16
klamizer
@werserk jak wyłączą Ci internet, to nie trafisz do domu...; a i tak nie wiesz, co to za parafia...
25-08-2018 22:45:36
werserk
@Pytanie - Masz bana na google'a?
25-08-2018 14:17:41
eka z małeki
-ZAINTERESOWANYCH-odsyłam:PWN leksykon:Religie,kościoły,wyznania.(2002).Objaśnienia tematów podane rzetelnie,ciekawie,interesująco i co najważniejsze bezstronnie!!!Życzę przyjemnej lektury bo naprawdę dużo możemy się dowiedzieć-chociaż to wydanie czysto encyklopedyczne,WARTO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! eka
25-08-2018 10:13:59
Pytanie
Parafia starokatolicka, ale czego? Jak się nazywa oficjalnie ten kościół, czy związek wyznaniowy?
25-08-2018 08:24:21
ania
Zycze powodzenia aby sie Wasza wspólnota rozrosla i przynosila korzysci duchowe i te codziennego dnia dla starokatolikow. Czas tez aby wsrod spoleczenstwa polskiego krzewila sie tolerancja dla innowiercow bez generalizowania, ze to napewno musi byc cos zlego bo nie katolickie i nie posiada wielkiego, murowanego kosciola. Dziekuje redaktorowi za podjecie ponownie tematu i okazje dla wyjasnienia pewnych kwestii.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

18

kwi

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: