Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz drastycznie się wyludnia {RAPORT} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz drastycznie się wyludnia {RAPORT}
23-08-2018 04:34   Janusz Ludwiczak
Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie na Łazarzu mieszka o blisko 15 tysięcy osób mniej. Wyludnia się nie tylko Łazarz, ale i cały Poznań, który nie jest już półmilionowym miastem. Według prognozy demograficznej opracowanej przez prof. dr hab. Jana Paradysza z Uniwersytetu Ekonomicznego dla Wydziału Rozwoju Miasta dzielnica wyludni się o kolejnych 11 tysięcy osób i do 2050 r. będzie liczyć nieco ponad 23 tysiące mieszkańców, czyli dwukrtonie mniej niż pół wieku wcześniej. Mimo to, Łazarz jest trzecim osiedlem w Poznaniu pod względem liczby mieszkańców (po Piątkowie i Ratajach).

Według najnowszych danych Urzędu Miasta Poznania (Wydziału Spraw Obywatelskich oraz Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych) 31 grudnia 2017 r. Osiedle Św. Łazarz liczyło w sumie 31 236 mieszkańców, z czego 30 476 na pobyt stały i 760 na pobyt czasowy. Dla porównania rok wcześmiej, 31.12.2016 liczba mieszkańców wynosiła 31 352, a pod koniec 2015 roku 32 153. Z kolei dziesięć lat temu, w 2017 roku na Łazarzu mieszkało 38 326 osób. W ciągu jednej dekady dzielnica wyludniła się o ponad 7 tysięcy osób.

Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie na Łazarzu mieszka o blisko 15 tysięcy osób mniej.

Wyludnia się nie tylko Łazarz, ale i cały Poznań, który nie jest już półmilionowym miastem. Pod koniec ubiegłego roku liczba mieszkańców stolicy Wielkopolski wynosiła 484 416. Dla porównania rok wcześniej było o 2,4 tysiąca więcej (490 868 - pod koniec 2016 r.). Poznań półmilionowym miastem był po raz ostatni w 2014 roku, kiedy to liczba mieszkańców wynosiła 501 604.

Z powodu wyludniania Poznania zmieni się również skład Rady Miasta. Od nowej kadencji zamiast 37 radnych będzie ich 34.

Powodów wyludniania Łazarza, a także innych dzielnic są zarówno ceny mieszkań jak i wyprowadzka mieszkańców poza granice Poznania lub na obrzeża miasta. Mimo to Łazarz jest trzecim pod względem wielkości osiedlem w Poznaniu po Piątkowie (34 108) i Ratajach (33 637), a przed Wildą (25 117), Grunwaldem Południe (23 845) czy Starym Miastem (22 749).

Proces wyludniania będzie jednak nieunikniony. W 2015 roku na zlecenie Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Poznania została opracowana prognoza demograficzna do 2050 roku dla wszystkich jednostek pomocniczych - rad osiedli, z której wynika, że liczba mieszkańców całego Poznania ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

– Wobec trwającej już od ponad dwudziestu lat niekorzystnej ewolucji urodzeń i migracji między Poznaniem i sąsiednimi gminami trudno oczekiwać wzrostu liczby ludności Poznania. Procesy depopulacyjne występują obecnie nie tylko wielu dużych skupiskach miejskich, ale także w miejscowościach należących do pozostałych kategorii wielkościowych. Obszary wiejskie w coraz mniejszym stopniu stanowią rezerwuar ludnościowy dla dużych miast. Prognoza zakłada postępujący spadek liczby ludności w Poznaniu. W latach 2015-2050 zmniejszy się o 98,6 tys. osób, tj. o 19%. O 38 % nastąpi wzrost liczby liczebności dla grupy ludności w wieku 65+. Będzie związany z postępującym starzeniem się społeczeństwa. Problem ten dotknie nie tylko Poznań, ale również inne największe miasta i pozostałe tereny kraju – wskazuje prof. Jan Paradysz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Prognoza prof. Jana Paradysza przewiduje silne zróżnicowanie w rozwoju demograficznych jednostek pomocniczych. W centrum miasta i na terenach osiedli z okresu PRL-u nastąpić ma ubytek ludności - największy na osiedlach: Grunwald Północ, Stary Grunwald i Żegrze. Natomiast na Osiedlu Fabianowo-Kotowo liczba ludności wzrośnie trzyipółkrotnie, na Osiedlu Morasko-Radojewo - dwukrotnie. Niewielki wzrost zaludnienia ma jednak objąć niektóre osiedla położone bliżej centrum jak Ostrów Tumski-Śródkę i Wildę. Tereny, na których prognozowany jest największy rozwój demograficzny należą przeważnie do perspektywicznych obszarów związanych z możliwością zagospodarowania pod budownictwo mieszkaniowe dużych, obecnie wolnych terenów.

– Zmiany demograficzne wywierać będą silny wpływ na rynek pracy, szkolnictwo oraz popyt na usługi dla osób starszych. Problemem może być także zmniejszenie liczby podatników, co może skutkować spadkiem wpływów do budżetu miasta z tytułu podatki PIT – zauważa prof. Jan Paradysz.

Według opracowanej prognozy ludności w ciągu najbliższych pięciu latach z Łazarza wyprowadzi się 2 tysiące osób. W kolejnych dziesięciu latach liczba mieszkańców zmniejszy się o ponad 3 tysiące. Podobnie będzie w kolejnej dekadzie. W 2050 roku liczba mieszkańców Osiedla Św. Łazarz ma wynieść 23 050, tym samym w porównaniu do 2015 roku zmniejszy się o ponad 11 tysięcy.

W ciągu najbliższych 30 lat najbardziej zmaleje grupa między 25 a 39 rokiem życia. Zwiększy się natomiast grupa ludzi powyżej 65. roku życia.

Liczba mieszkańców Poznania
• 2014 – 501 604
• 2015 – 497 392
• 2016 – 490 868
• 2017 – 484 416

Liczba mieszkańców Łazarza w latach 2000-2017 według danych Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych i Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Poznania

Prognoza ludności na Osiedlu Święty Łazarz w latach 2015-2050 (w osobach)

R E K L A M A

Komentarze (11)

29-08-2018 21:12:03
Zalda
Ja niestety zasiliłam liczebność Łazarza. Niestety, bo w życiu nie przyszło mi do głowy, że planowana jest wycinka 350 drzew w Parku Kasprowicza! Problemem jest też to, że Łazarz jest brudny, na co składają się m.in. problemy z tym, że często wewnętrzne dziedzińce między blokami są terenem miasta, a miasto ich nie sprząta, nie pozwala też założyć zabezpieczeń przed rozjeżdżaniem trawników, a MPGM to jakaś tragedia (my drugi rok czekamy na remont klatek, pieniądze zebrane, ale MPGM chyba nie chce się szukać wykonawcy, w dodatku dostanie na cokolwiek pozwolenia graniczy z cudem, w życiu nie miałam do czynienia z tak opieszałymi pracownikami!).
26-08-2018 20:51:30
Tomek
Te wszystkie statystyki GUS można wsadzić między bajki. W Poznaniu jest coraz więcej mieszkań, a co za tym idzie mieszkańców, więc wcale się nie wyludnia. Nie zgodzę się również z twierdzeniem, ze Lazarz to biedna dzielnica, wrecz przeciwnie. Mieszkania w orestaurowanych kamienicach schodzą jak ciepłe bułeczki, więc wiara chce tu mieszkać.
26-08-2018 00:56:54
paramido
Większość „rodzimych” mieszkańców marzy o wyprowadzce do „normalności” - widać to nawet tutaj, po komentarzach... Przecież ani Rada Miasta, ani Rada Osiedla św. Łazarz nie potrafi zidentyfikować prawdziwych problemów dzielnicy - mają swoje dziwaczne przekonania i niestety często słuchają podpoznanskich emigrantów, którzy mają tutaj zupełnie inne interesy - bezpłatny parking do pracy, przepustowość i skupienie na transporcie samochodowym. Stąd dzielnica częściowo wyludnia się oraz/lub jest wymieniana na biedniejszych napływowych, którzy też tu długo nie zabawią... Tyle w temacie.
24-08-2018 18:57:08
Miki
Uważam, że ceny mieszkań są za wysokie. Zaczyna brakować miejsc parkingowych. Infrastruktura szkolna woła o pomstę do nieba, szkoły są niedofinansowane, brak remontów a jeśli już są to takie, które pudrują tylko syfa! Nie ma stref rekreacji sportowej, która przyciągałaby rodziców tak jak to jest na Malcie od strony Rataj. Poza poznaniem bogate gminy inwestują w dzieci a szkoły podstawowe są przestronne i nowoczesne. Na Łazarzu i w okolicach są prestiżowe licea, ciekawe, ze dzieci spod poznańskich gmin uczą się w Poznaniu? Powinny być dodatkowe punkty przy naborze do LO za miejsce zamieszkania!
23-08-2018 21:39:00
m
A kto by chciał mieszkać na "parkingu" przy "autostradzie" do Komornik ... Ja wyprowadzam się na dniach na Grunwald i już się cieszę że nie będę musiał więcej tego syfu oglądać.
23-08-2018 18:20:17
Negatyw
Ilość aut na Bagiennej, mówi coś innego...
23-08-2018 17:02:54
ania
W miescie trzeba duzo naprawic, jak nareszcie sadzic normalne drzewa tak jak kiedys, kasztany, lipy, brzozy, jarzebiny, topole, deby, klony itd. Nie chce rachitycznych krzaczkow, malo ozdobnych i drzewek rachitycznych niskich, ktore w zimie marzna i trzeba je wymieniac na nowe/zywe. W miescie trzeba zadbac o porzadek i CZYSTOSC, JEST BRUDNO !!! Poznan kiedys byl najczystszym miastem w Polsce !!! W zimie niesamowite dymy - smog, nie ma czym oddychac ! Sadze i brud w powietrzu. Prawie nikt nie usuwa sniegu i lodu z chodnikow. Nie dziwie sie, ze mlode rodziny wyprowadzaja sie na peryferie bo czego tutaj szukac ? Mieszkaniec nie ma nic do powiedzenia, decyzje sa podejmowane za nas. Wszystko po najnizszej linii oporu jak remont plywalni w Parku Kasprowicza bez zalozenia ogrzewania bo mysli sie krotkowzrocznie. Dziekuje ale nie polece mojego miasta nikomu. Muzeami, wystawami, zabytkami, atrakcjami turystycznymi itp. nie zadowoli sie stalego mieszkanca, napewno nie. Trzeba dobrego, rzetelnego gospodarza, ktory bedzie dbal o Poznan jak o swoje mieszkanie, dom, auto, rower itd. Trzeba zaangazowania, dbalosci, checi, SERCA dla miasta i jego mieszkancow a tego nie ma. Jest tylko polityka na kazdym szczeblu. Mieszkaniec ma byc cicho i cieszyc sie, ze jest jak jest bo przeciez mogloby byc znacznie gorzej - to slysze ustawicznie wszedzie w Poznaniu z ust ludzi na stolkach malych i stolkachduzych. Co to za filozofia ?
23-08-2018 13:10:18
AgaFabian
Niestety, to po części efekt nieszczęścia w postaci dzielenia jednego mieszkania na 5 lub i więcej, wynajmowania studentom, którzy zazwyczaj - obyczajem mieszkańców małych miejscowości oddalonych od miast - muszą mieć samochód, bo wydaje im się, że inaczej poruszać się nie można. Tym samym miejsc parkingowych jest coraz mniej, samochody studentów jakości często wątpliwej, imprez i knajackiego zachowywania się coraz więcej. Nie ma też za wielu patroli Strażników Miejskich czy Policji, a egzekucji praw - wcale!
23-08-2018 13:02:27
Pozytyw
Wyludnianie się dzielnic nie jest jednoznacznie negatywnym zjawiskiem. Rośnie komfort życia, zamozność, nie musimy się gnieździć w małych mieszkaniach, rośnie powierzchnia mieszkania przypadająca na mieszkańca. Dzielnica ma swoją pojemność i właśnie przechodzi reorganizację.
23-08-2018 11:58:34
xD
Niech jeszcze bardziej zmniejszą ilość miejsc parkingowych, wprowadzą strefę płatnego parkowania, strefy tempo 30, porobią wszędzie jednokierunkowe uliczki, stan nawierzchni w opłakanym stanie na pewno pomoże to w atrakcyjności dzielnicy i chęci życia i zamieszkania tutaj xD Jedyną zaletą jest Arena. Całe szczęście odliczam miesiące do wyprowadzki na Rataje.
23-08-2018 11:03:51
Horror
Zamieńmy Łazarz w jeden wielki tor wrotkarski - będzie jeszcze lepiej, aż zawrotu głowy dostaniemy z wrażenia.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: