Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Stacja Hetmańska". Wicemarszałek Wojciech Jankowiak: "Przystanek może powstać za 2-3 lata" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Z powodu awarii torowiska bimby nie kursują ulicą Roosevelta, pomiędzy Mostem Dworcowym i Bukowską. Tramwaje linii nr 2, 3, 6, 10, 11, 12, 14 i 18 skierowane zostały objazdem przez Grunwaldzką, rondo Jeziorańskiego, Reymonta i Hetmańską.
"Stacja Hetmańska". Wicemarszałek Wojciech Jankowiak: "Przystanek może powstać za 2-3 lata"
22-08-2018 00:41   Janusz Ludwiczak
Wracamy do tematu stacji kolejowej, która ma powstać nad ulicą Hetmańską. Zdaniem wcemarszałka województwa wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka, odpowiedzialnego za kolej inwestycja ta może zostać zrealizowana za 2-3 lata.

10 czerwca uruchomiona została Poznańska Kolej Metropolitalna, w ramach której pociągi kursują na czterech liniach, z Poznania Głównego do Nowego Tomyśla, Wągrowca, Jarocina i Grodziska Wielkopolskiego. Od września uruchomione zostanie kolejne połączenie do Swarzędza, a kolejne linie powstaną w przyszłym roku.

W ramach projektu ma powstać również linia okrężna. Dzięki wykorzystaniu towarowej kolei obwodowej już za kilka lat będziemy mogli pociągiem w zaledwie kilka minut dojechać z dworca Poznań Główny na Starołękę, Franowo, kampus UAM na Morasku czy na Naramowice.

Jak już informowaliśmy od lat mówi się również o powstaniu stacji kolejowej w rejonie wiaduktu nad ulicą Hetmańską.

– W przypadku budowy przystanków Poznań Niestachowska czy Poznań Hetmańska mamy do czynienia ze skomplikowaną infrastrukturą kolejową, ale myślę, że uda się co roku, co dwa lata oddać do użytku kolejny przystanek. Istotną informacją dla poznaniaków zainteresowanych szybką koleją miejską są również toczące się prace projektowe nad koleją obwodową, która przewiduje możliwość wykorzystania obwodnicy towarowej Poznania – powiedział wiceprezydent Maciej Wudarski w czerwcu tuż przed uruchomieniem Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Stacja "Poznań Hetmańska" miałaby być dużym ułatwieniem dla mieszkańców dolnego Łazarza oraz Wildy w korzystaniu z kolei, szczególnie aglomeracyjnej. W pobliżu znajdują się dwa duże węzły przesiadkowe: "Głogowska/Hetmańska" oraz "Traugutta - 28 Czerwca 1956/Hetmańska".

– Stacja w tym miejscu dla pociągów metropolitalnych jak najbardziej jest potrzebna, ale trudna w realizacji. Schodzą się tutaj dwie linie dwutorowe, żeby zrobić perony trzeba było rozsunąć jakoś torowisko lub zrobić odrębne. Tory przebiegają na dwóch wiaduktach. Dodatkowo pod zaraz pod wiaduktem lub obok niego powinien powstać przystanek tramwajowy, tak by ułatwić przesiadkę z pociągu na tramwaj i odwrotnie – wskazuje Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

A kiedy może powstać stacja kolejowa "Poznań Hetmańska"? Pytamy najpierw w PKP Polskie Linie Kolejowe.

– Aktualnie nie planujemy budowy przystanku kolejowego w okolicy ulicy Hetmańskiej – mówi krótko Zbigniew Wolny, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych.

Więcej informacji uzyskaliśmy od miasta. Możliwe, że pociągi na wiadukcie nad ulicą Hetmańską zatrzymywałyby się do 2025 roku.

– Postulat realizacji przystanku kolejowego "Poznań Hetmańska" został zawarty w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego dla Miasta Poznania oraz Planie Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Miasta Poznania na lata 2014-2025. W Studium o wyborze lokalizacji będzie decydować przede wszystkim analiza funkcjonalno-przestrzenna, która nie powinna zakłócać sprawnego funkcjonowania ruchu kolejowego. W zapisach Planu jest zapis, iż w przypadku uruchomienia kolei aglomeracyjnej kursującej z częstotliwością większą niż co 30 minut zaleca się budowę kolejnych przystanków na terenie Miasta. Wśród wymienionych został właśnie typowany przystanek kolejowy "Poznań Hetmańska" – wskazuje Jan Gosiewski, zastępca dyrektora Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta Poznania.

– Przystanek kolejowy jest również jednym z aspektów rozważań zagospodarowania terenów tzw. Wolnych Torów. W zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wskazana zostanie lokalizacja pod budowę przystanku kolejowego w ramach kolei metropolitalnej aglomeracji poznańskiej. Obecnie trwają prace w zakresie opracowania mpzp dla tego obszaru – dodaje Jan Gosiewski, wicedyrektor Wydziału Transportu i Zieleni.

O tą inwestycję zapytaliśmy również wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka, odpowiedzialnego za kolej.

– Kolej Metropolitarna wprowadzona jest sukcesywnie, w tej chwili działa na czterech liniach, a będzie na kolejnych. Równolegle uzupełniana jest infrastruktura. Zaprojektowanych jest kilkanaście nowych przystanków. Wszystko będzie zależało od gestora torów, którym są PKP Polskie Linie Kolejowe. Sądze, że przystanek nad ulicą Hetmańską to przedział 2-3 lat, jest to bardziej realne niż tylko na planach. Miejsce pod nową stację zostało wyznaczone przez Wojewódzkie Biuro Planowania Przestrzennego, również zatwierdziło ją Stowarzyszenie Metropolia Poznań – powiedział portalowi lazarz.pl Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Na jakim etapie jest ta inwestycja i czy faktycznie ma szanse na realizacje? Będziemy sprawdzać co jakiś czas.


Komentarze (2)

23-08-2018 18:21:49
Negatyw
Proponuję równolegle się przyjrzeć taborowi mpk. Co chwila jakaś awaria i kosmiczne korki... (!!!).
23-08-2018 00:45:48
poznanianka
Gestor torów ,którymi są PKP Polskie Linie Kolejowe.Cóz to za nazwa i co znaczy , czym się zajmuje ???? Samych nazw tylko działających na PKP można naliczyć kilka jak nie więcej.I to jest odpowiedz na pytania . Dlaczego działania trwają latami, dlaczego nie wiadomo kto i za co odpowiada, do kogo należy wykonastwo, dlaczego na PKP jest tyle bubli, a rozmowy przy róznych projektach trwają latami ???.To państwo w państwie ,ktore jest właścicielami lub użytkownikami wielu nieruchomości.Wykupić cena niebotyczna , dogadać się przy inwestycji jeszcze trudniej.Zarządzanie dawnymi nieruchomościami PKP doprowadziły ich stan do ruiny.Dzwignęły te ruiny ( budynki ) dopiero Wspólnoty Mieszkaniowe.A na działkach , którymi włascicielami jest PKP nadal chwast i czasami bezdomni.Ale jezdzimy Inter City , szybciej i szybciej , tylko dokąd?A gdzie Pendolino ?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Pieśni naszych czasów" Koncert Zespołu "Mała Caryna" - Łukasz Nowak i Marcin Snokowski

07

gru

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złożone z dzieci i rodziców lub dziadków
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: