Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zburzono budkę przy Chłodnej – likwidacji pawilonu domagał się plastyk miejski - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zburzono budkę przy Chłodnej – likwidacji pawilonu domagał się plastyk miejski
08-08-2018 17:42   Janusz Ludwiczak
Nie ma już budki w arkadzie, w przejeździe pod blokiem przy zbiegu ulic Głogowskiej i Chłodnej. Likwidacji pawilonu, w której mieścił się mięsny, później piekarnia, a ostatnio burgerownia i lodziarnia domagał się plastyk miejski.

O sprawie informowaliśmy w grudniu. Plastyk miejski wytypował trzy pawilony handlowe na Łazarzu, które powinny zostać zlikwidowane, gdyż jego zdaniem są one nieestetyczne.

–Pawilony handlowe z lat 90. szpecą krajobraz i nie pasują do śródmieścia – mówił w październiku w Radiu Poznań Piotr Libicki, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. estetyki miasta, tzw. "plastyk miejski".

Plastyk miejski wytypował na Łazarzu trzy pawilony, które powinny zostać zlikwidowane lub powinna przynajmniej zmienić się ich estetyka.

– We współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami oraz Zarządem Dróg Miejskich podjąłem działania zmierzające do likwidacji lub poprawy wyglądu pawilonów handlowych i kiosków zlokalizowanych na gruntach miejskich w obszarze objętym ochroną konserwatorską w Poznaniu – tłumaczył Piotr Libicki, plastyk miejski.

Plastyk miejski wytypował na Łazarzu trzy obiekty: pawilon handlowy przy ul. Berwińskiego 2/4, obok Szkoły Podstawowej nr 26 (kwiaciarnia), budka przy zbiegu ulic Głogowskiej i Chłodnej (wcześniej mieściła się tam piekarnia, później lody, obecnie burgery i zapiekanki) oraz przy skrzyżowaniu ul. Jarochowskiego i Potworowskiego (sklep zoologiczny). Rada Osiedla Św. Łazarz miała wypowiedzieć się o zasadność dalszego funkcjonowania tych obiektów. Ostatecznie łazarscy radni zdecydowali, że pawilon przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Potworowskiego powinien zmienić wizerunek, pawilon kwiatowy przy ul. Berwińskiego powinien jedynie zmienić szyld, zaś kiosk przy narożniku Głogowskiej i Chłodnej powinien zostać zlikwidowany. Tak też się stało. Budka została wyburzona w połowie czerwca.

Jak pisaliśmy w naszym cyklu "Spacer po Łazarzu – patroni naszych ulic": Blok przy ul. Głogowskiej 89b i 91a jest wyjątkowy, bowiem zamiast parteru znajduje się tutaj wyjazd z ul. Chłodnej. Budynek ten nawiązuje do projektu Le Corbusiera - architekta, urbanisty, malarza i rzeźbiarza szwajcarskiego pochodzenia, czołowego przedstawiciela modernistycznego stylu międzynarodowego.

– Ciekawym elementem jest konstrukcja oparta na żelbetowych słupach, która pozwoliła na uwolnienie parteru i utworzenie przejazdu w głąb działki. Architekt jak widać zastosował się do jednej z 5 zasad nowoczesnej architektury Le Corbusiera - bowiem postawił ten dom na wolnostojących podporach, co umożliwia w miarę potrzeb np. ruch samochodowy pod nim albo powiększenie ogrodu – objaśniał Marcin Stachowiak, twórca blogu "Modernistyczny Poznań", miłośnik modernizmu.

– Bloki przy ulicy Głogowskiej silnie nawiązują do projektu jednostki mieszkaniowej w Marsylii, autorstwa guru modernizmu, Le Corbusiera. Bloki są bardzo podobne, ale jednak różnią się wieloma kwestiami, na przykład nie ma na ich dachach ogrodów, choć podejrzewam, że może rosnąć mech na ich papie. Nie ma na dachu również basenu i nie ma przestrzeni ogólnej, tak jak planował Corbusier – dodaje Marcin Stachowiak.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: