Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Za ponad pół miliona złotych powstaną światła na skrzyżowaniu Kasprzaka i Chociszewskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Za ponad pół miliona złotych powstaną światła na skrzyżowaniu Kasprzaka i Chociszewskiego
07-08-2018 11:27   Janusz Ludwiczak
Tylko jedna firma zgłosiła się do przetargu na budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Chociszewskiego. Wykonawca zaoferował kwotę blisko 529 tys. zł brutto, jednak na ten cel ZDM przeznaczył kwotę 453 965,48 zł brutto, czyli niższą o blisko 75 tysięcy złotych. Mimo to inwestycja zostanie zrealizowana, jeszcze w tym roku. Jednak jak zwraca uwagę Andrzej Janowski ze Stowarzyszenia Rowerowy Poznań w projekcie rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania na Łazarz ulica Chociszewskiego ma być jednokierunkowa: – Czy zatem światła za dwa lata będzie trzeba usunąć? W strefach Tempo 30 światła się wyłącza, by ruch był bardziej płynny, a nie buduje się nowe.

Jak już informowaliśmy w połowie lipca Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Chociszewskiego i Kasprzaka. Już w 2007 roku Rada Osiedla Święty Łazarz zwracała się do ZDM o możliwość zamontowania w tym miejscu sygnalizacji świetlnej.

Nie ma miesiąca, by na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Chociszewskiego nie dochodziło do kolizji lub wypadku. Wielu kierowców, którzy wyjeżdżają z ulicy Chociszewskiego ignoruje znak "STOP" i wymusza pierwszeństwo na jadących ulicą Kasprzaka.

Część zdarzeń kończyła się niewielką stłuczką, jednak były wypadki, w których były osoby ranne. Zdarzały się nawet przypadki, że samochody uderzały w skrzynki energetyczne, latarnie, znaki drogowe, a nawet w pobliskie budynki. Bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu ma poprawić właśnie sygnalizacja świetlna, choć znany społecznik i aktywista miejski Włodzimierz Nowak postulował, by skrzyżowanie to zostało wyniesione lub na ulicy Chociszewskiego pojawiły się progi spowalniające.

– Będę zabiegał, by kosztem zmniejszenia w paru miejscach znaleźć dwa progi na ul. Chociszewskiego między Bogusławskiego a Kasprzaka. Zadaję sobie pytanie czy między Bogusławskiego a Jarochowskiego, czy Jarochowskiego a Szymborskiej? To zależy od tego skąd nadjeżdża więcej pojazdów w szczycie porannym, a skąd w popołudniowych. Nikt poza mieszkańcami bezpośredniej okolicy nie zna lepiej odpowiedzi na to pytanie. Radzie osiedla zaproponowałbym krótkie i proste stanowisko w sprawie Chociszewskiego - między Szymborską i Reymonta wytyczenie po jednej ze stron miejsc postojowych w jezdni i zakaz parkowania na chodniku wsparty np. doniczkami czy krzewami. Rewaloryzacja zieleni na dniach, wiec tym pilniejsza to sprawa. Autobus jedzie tam w jedną stronę, więc nie ma żadnego uzasadnienia dla takiej szerokości jak dzisiaj. 5m wystarczy. Na całym świecie nie wiem jak jest. Na pewno w Europie ulicę lokalne się zawęża, by kierowcy jeździli wolniej. To prosta psychologiczna prawidłowość. Z troski o miasto i jego mieszkańców przeciążonych nadmiernym ruchem samochodowym. Ta ulica ma koszmarne 8-9 m. Normy dopuszczają 5,5 m – postulował Włodzimierz Nowak, społecznik, aktywista miejski, wcześniej członek Stowarzyszenia My Poznaniacy i Prawo do Miasto, obecnie prezes Stowarzyszenia Urbanator.

Jednak na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Chociszewskiego powstanie jednak sygnalizacja świetlna. Do przetargu ogłoszonego przez ZDM napłynęła tylko jedna oferta. Budżet zakładał realizację inwestycji w wysokości 453 965,48 zł brutto. Firma, która chce zrealizować to zadanie zaoferowała o blisko 75 tys. zł wyższą kwotę – 528 838,50 zł brutto (co daje 535 tys. zł). Inwestycja ta zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku. "Światła" wybuduje spółka Perfect Elektro z Kostrzyna.

– Dzięki tej sygnalizacji poprawi się także punktualność autobusu linii nr 64, dzięki priorytetowi dla komunikacji miejskiej będzie on płynniej pokonywać to skrzyżowanie – przekonuje Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz.

Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Chociszewskiego ma powstać najpóźniej do końca października.

Jednak jak zwraca uwagę Andrzej Janowski ze Stowarzyszenia Rowerowy Poznań światła w tym miejscu mogą być zbędne, gdyż docelowo ulica Chociszewskiego ma być jednokierunkowa.

– Sygnalizacja świetlna nie była przewidziana w tym miejscu podczas konsultacji wariantów uspokojenia ruchu na Łazarzu w ramach rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania. W strefach Tempo 30 światła się wyłącza, by ruch był bardziej płynny, a nie buduje się nowe. Ogłoszenie przetargu - na budowę świateł i na zaprojektowanie Tempo 30 według wariantu W1 są ze sobą sprzeczne. Czy to znaczy, że rezygnujemy ze zmiany Chociszewskiego na jednokierunkową? Czy może po wybudowaniu świateł trzeba będzie też zmieniać za dwa lata, żeby dostosować do Tempo30? Albo zostaną wtedy wyłączone? Lepiej byłoby zrobić w tym miejscy wyniesione skrzyżowanie – wskazuje Andrzej Janowski, prezes Stowarzyszenia Rowerowy Poznań.

– Z tego co wiem to Chociszewskiego ma pozostać dwukierunkowa. Ta zmiana w stosunku do wariantu I została wprowadzona po konsultacjach, dlaczego, nie wiem. My wnioskowaliśmy o jednokierunkowy odcinek od Reymonta do Szymborskiej i dwukierunkowy na pozostałej części, ostatnio jeszcze zwróciliśmy uwagę, że można by zrobić jeden kierunek od Głogowskiej do Kasprzaka. Taki układ nie zaburza przebiegu linii 64. Nie trzeba by było wytyczać trochę sztucznego buspasu dla jednej linii – tłumaczy Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Dodajmy, że to nie jedyne "światła" jakie powstaną na Łazarzu. Na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej powstanie dodatkowa sygnalizacja świetlna oraz nowe przejście dla pieszych po południowej stronie "krzyżowki", dzięki czemu piesi nie będą już musieli okrążać naokoło skrzyżowania chcąc przesiąść się z np. z autobusu linii nr 79 na tramwaj linii 1, 7 i 11 czy dostać się na os. Hetmańskie z przystanku autobusowego. Więcej o tym w artykule: Będą nowe światła na skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej.


R E K L A M A

Komentarze (10)

09-08-2018 11:07:37
poznanianka
Jest wiadomo i na świecie. Zadne miasto nie zaspokoi miejsc dla samochodów. Takie obiecywanie jest bałamutne. A może podyskutować ,czy samochody tzw. służbowe ( mieszkańców pracujących w budownictwie ( wożących materiały budowlane, sprzet do wykonywania prac ) ), a w transporcie - samochód z napisem surówki ) itd, powinny parkować na ulicach , podwórkach posesji , czy na parkingach ???????? Coraz częściej w miejscach np. Wspólnoty Mieszkaniowej , garażują samochody osobowe mieszkańców i drugi samochód służbowy.
09-08-2018 06:41:11
Tomek
Aniu, jeśli każdy poruszały się samochodem to stałabys w wiecznym korku, a powietrze byłoby jeszcze gorsze niż dziś. Przestańcie myśleć tylko o czubku swojego nosa. Światła to marnowanie publicznych pieniędzy. Ulice powinny być węższe, a skrzyżowania o ruchu rownorzednym.
08-08-2018 08:09:49
ania
I jeszcze dodam a to wazne, bedzie tak nagrzebane i tak nakrecone na Lazarzu przez te ZMIANY - IDZIE NOWE, /swiatla OK/ przez i dla rowerowcow, ze wyjechac do pracy z Lazarza i dojechac z powrotem chocby w okolice domu bedzie nielada kreceniem sie po ulicach, marnowaniem czasu i benzyny a co najwazniejsze bedzie dodatkowa produkcja spalin...ale oczywiscie o tym nikt nie mysli bo rowerowcy i UM chca nas wszystkich wsadzic na rowery i do komunikacji miejskiej.
08-08-2018 07:56:10
ania
Akurat autobus 64 jezdzi bardzo dobrze, na czas, wiec nie wiem o jakiej punktualnosci mowi p.Olszak ? To takie lanie wody, byle gadac.
08-08-2018 07:10:46
Negatyw
To samo należy zrobić Jarocho/Choci (!!!!!). I pozwólcie ludziom parkować na Bagiennej. Trzeba to wyrównać, po można zawieszenie stracić.
08-08-2018 06:41:33
Tomek
Obecnie te światła to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Trzeba było wynieść to skrzyżowanie oraz dodać progi na ulicach dojazdowych
07-08-2018 23:15:54
Pollak
Podziękujcie Filipowi Marianowi za jednokierunkowość...
07-08-2018 23:11:36
Były Lazarzanin
ania - ulice będą dwukierunkowe, czyli "pod prąd" pojadą rowery.
07-08-2018 16:03:39
ania
Ulica Chociszewskiego ma byc jednokierunkowa ??? To jakies zarty ???
07-08-2018 14:41:10
Eden12
Andrzej Janowski,szumny członek rowerowego stowarzyszenia niech przestrzega przepisów a nie jeździ najpierw po chodniku na Jarochowskiego ,następnie na pasy dla pieszych a póżniej dopiero na środek jezdni do skrętu.Niech sobie przypomnieć jeden z poniedziałków , bo skleroza jemu doskwiera!!I on śmie dyskutować o bezpieczeństwie.Co za ironia...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Kwiatek dla Ewy" - koncert rozrywkowy dla Aktywnych 60+ w wykonaniu Piotra Jurkiewicza i Eugeniusza Cołty
Wstęp pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązujących

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: