Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mija 170 lat od przyjazdu pierwszego pociągu na dworzec Poznań Główny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Mija 170 lat od przyjazdu pierwszego pociągu na dworzec Poznań Główny
09-08-2018 21:01   Janusz Ludwiczak
Równo 170 lat temu, 10 sierpnia 1848 roku uruchomiona została Starogardzko-Poznańska Kolej Żelazna. Z tej okazji w sobotę Koleje Wielkopolskie organizują obchody jubileuszu 170. rocznicy przyjazdu pierwszego pociągu do Poznania.

Dokładnie 10 sierpnia 1848 roku z dworca kolejowego przy ul. Gajowej, gdzie obecnie znajduje się dawna zajezdnia tramwajowa odjechał do Stargardu pierwszy pociąg w historii Poznania. Podróż trwała 7 godzin i 5 minut.

Z tej okazji na peron 4a dworca Poznań Główny przyjedzie specjalny pociąg retro, który o godz. 11:18 zabierze chętnych pasażerów w podróż relacji: Poznań Główny – Kiekrz – Poznań Główny. Niespełna dwie godziny później, o 13:01 na Dworzec letni wjedzie parowóz z zabytkowymi wagonami. Bilety na ten pociąg w cenie 15 zł (ulgowy dla dzieci do lat 14 w cenie 5 zł) można kupić w kasie biletowej w budynku Dworca Letniego.

Z kolei od godz. 12:30 na Dworcu Letnim organizatorzy czekać będą na wszystkich pasjonatów kolei, którzy nie wybiorą się w tę krótką podróż. W budynku Dworca trwać będzie wystawa ze zbiorami z Parowozowni Wolsztyn, PKP PLK oraz Jacka Kowalskiego. Do godz. 15:00 odbywać będą się konkursy wiedzy o gwarze wielkopolskiej, zaplanowano również honorową salwę z armaty Kurkowego Bractwa Strzeleckiego ze Swarzędza, wystawę samochodów retro, występ orkiestry dętej i możliwość przejazdu zabytkowym autobusem "Ogórkiem".


Komentarze (2)

10-08-2018 16:35:34
ania
Zniszczyli caly stary dworzec !!! Prosze popatrzec na stary dworzec na pocztowkach byl wspanialy a to co mamy teraz to nie wiem co to jest.
10-08-2018 07:38:46
Negatyw
Tylko wtedy był normalny i funkcjonalny dworzec... (!!!).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

do 23-02-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi ogrodnicze "Gardenia"
Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej "Sport Invest"
Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych "Special Days"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Łazarskie Przedszkolaki - Seniorom:
"Legendy polskie – występ patriotyczny" w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 39

22

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dzień myśli braterskiej
- koncert piosenki turystycznej w wykonaniu Sekcji Muzycznej Szczepu Łazarz "Łazarskie Wyjce", wystawa fotograficzna Szczepu Łazarz "Na szlaku"

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Zimowy Teatrzyk Cieni" - dla dzieci szkolnych

23

lut

do 24-02-2019
Palmiarnia Park Wilsona
Krajowa Wystawa Myszy Rasowych i Nierasowych
Zwiedzanie w ramach biletu wstępu do Palmiarni (10 zł normalny, 7 zł ulgowy)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: